| SaveTheNature a întrebat:

Dovezi Stiintifice ca Dumnezeu exista.
Pentru cei ce spun nu cred pana nu vad.Si pentru cei ce cred doar in stiinta, iata ca sunt si dovezi stiintifice ca Dumnezeu exista.
http://www.dumnezeuexista.ro/

91 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Pics or it didn't happen. Nu vreau sa intru in detalii ca nu o sa-ti convina epitetele ce urmeaza sa te caracterizeze.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu masi multumii cu un raspuns logic la intrebarea,, De unde a aparut Dumnezeu?"

Răspuns utilizator avertizat
| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pentru informatia ta, nu umblu cu tot felul de gunoieri de la bloc happy, am prieteni alesi care invata la Colegiul National la care invat si eu la acelasi profil ca si mie (matematica-informatica) si am o medie foarte mare, si chiar planuiesc sa dau la medicina happy. Deci modul tau de a analiza este varza, si app printr-o se scrie cu cratima, si cam tot ce ai scris tu aici omoara gramatica, iar numele meu Vladuthz, ce e in neregula cu elhappy? Cumva altceva m-ai inteligent de zis nu ai si te iei de numele meu ca sa-mi faci in ciuda laughing? Crede-ma ca lucrurile care le fac eu la profilul asta mate-info nu le-ai facut tu in viata ta ca daca le faceai nu mai aveai mentalitatea care o ai acumwinking Si sustin acum si mai tare ceea ce am zis: DECAT SA AJUNG LA VARSTA TA CU O ASEMENEA MENTALITATE CA A TA, BLEAH! MAI BINE MOR!

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si poza e facuta cu un tovaras de ziua mea, problem laughing? Cum adica poza spune multe? Doar ca am o poza de caterinca la avatar asta inseamna ca spune multe? Da am o poza cu fundul meu si al unui tovaras la avatar, explica-mi te rog ce poate sa spuna happy chiar sunt curios happy, asta doar ca sa ma conving ca n-ai zis asta doar ca sa nu adormi sau ca sa ai si tu ceva de zis happy

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Chiar ca nici nu ma mai obosesc sa iti citesc raspunsurile.Nu te mai chinui degeaba sa ma convingi tu ca Dumnezeu nu exista.Credinta mea este una autentica, nimeni si nimic nu ma poate convinge contrariu.

| Rapplex a răspuns:

Si D-zeu ce e? El nu este supus acestui Univers? Daca da, atunci inseamna ca e in afara lui si nu mai are cu ce sa-l influenteze.

| Rapplex a răspuns (pentru SaveTheNature):

"DUmnezeu nu se dovesdeste cu lcururi pamantesti.
Pe Dumnezeu il simti" Sa inteleg ca simtul nu este pamantesc?laughing

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

Mai Vladutz mailaughing)! Cum sa iti explic eu tie lucruri pe care le vei invata doar cand vei creste mare? Trebuie sa mai cresti ca sa putem vorbi ca de la barbat la barbat.Acum vorbim ca de la barbat la pusti,mai Vladutz mai! te-as putea jigni subtil si taioswinking insa mi-e mila de tine SINCER!
Si da vladut, poza aia facut chiar si "la misto" spune mult despre """educatia ta" "mentalitatea" si "comportamentul" tau.
Si ti-am mai spus Vladtutz, stai linistit ca nu ai sa mori, pentru ca nu ai sa ajungi sa ai macar un sfert sin intelepciunea unuia de varsta ta. Deci mai ai de mancat muuuuult tare pana sa te maturizezi indeajuns incat sa inveti ce e viata.Sa calatoresti putin, sa vezi occidentul, sa mai vezi oameni.asa sa-ti faci o idee pe ce planeta traiestiwinking.
Si mai lasa limba romana ca aici fiecare scrie cum apuca,drept dovada mai Vladutz citeste-ti textul("alteceva m-ai inteligent" se scrie mai LEGATwinking
Si mai Vladutz trebuie sa cresti si sa ai suficient sange pe teavawinking sa-ti gasesti o femeie, sa te casatoresti sa faci si copiisi sa-i educi cum vrei(eu am sa le spun copiilor mei,ai grija cu cine te imprietenesiti caci altfel vei ajunge ca Vladutz)! Caci altfel intri in categoria "pierde vara". Deci pune mana pe carte,dar sfatul meu pe langa cartile de informatica mai ia si o carte de "Educatie moral civica"winking,Psihologie, Pedagogie etc
Vladutz ti-am spus mai lasa "baietia" si fii mai respectuos chiar si pe TPU.Si te invat de bine,Cu vorba buna ai mult de castigat in viata mai Vladutz.
Daca iti exprimi pe aici frustrarile nu faci nimic altceva decat sa-ti arati slabiciunile mai Vladutz. Sfat:Schimba poza daca vrei respect,de la unii de la altii,altfel ai sa fii tratat ca atare.
Eu te-as descrie asa:Un copil frustrat,deceptionat,needucat,prostut,si care are o parere foarte buna despre sine (si nu doar poza spune multe, ci si starea ta de negare in care te alfi).Nu te supara dar esti departe de ceea ce te creziwinking.Nu umbli cu gunoieri de la bloc, insa te comprti ca eiwinking
Eu te invat de bine-tu faci cum vrei.Vina este jumate a ta,jumate a parintilor tai.(uite ca sa nu dau vina doar pe tinehappy.
Deci daca vrei respect, ofera respectwinking.
Sa cresti mare Vladutz si frumos, si destept iti doresc! SINCER!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Aha! Si cele aduse de mine (nu conteaza sursa) cum se pot numi?

| Shaddar a răspuns:

Ok, cel care a facut site-ul respectiv e un "geniu".Isi aduce cineva aminte cum se punea problema la fizica atunci cand vorbeati de conservarea energiei?"Se considera un sistem...", de care? Izolat.Acum sa caute cineva prin manuale sa imi spuna si mie, ce se precizeaza despre existenta acestor sisteme? Ideea asta o foloseste de multe ori din cate vad.Totusi, presupunand ca un astfel de sistem exista, aceeasi logica(de care vorbeste persoana pe site) poate fi aplicata si asupra existentei lui dumnezeu.Trebuia sa vina de undeva energia.Iar la partea cu logica si bun simt, nu e de bun simt sa folosesti o eroare logica silogistica; pornesti de la o premisa negativa si ajungi la o concluzie afirmativa.E murdar sa recurgi la asa ceva. Daca mai aveti chef, cautati ca mai sunt erori, dar e jenant sa pocesti chiar asa fizica si logica, pentru ca apoi sa spui ca faci apel la ele.

| adrian27 a răspuns:

In general cei ce cred in existenta unei fiinte superioare cu puteri magice sunt oamenii cu un caracter slab.Referitor la site-ul acela.de mult timp nu am mai ras cu atat pofta.Simplul adevar este urmatorul.omenirea este inca prea "tanara"sa inteleaga toate misterele universului (sau universelor)cum ar fi Big Bang-ul etc. Daca vorbesti cu D-zeu esti credincios, daca D-zeu vorbeste cu tine esti nebun!

| adrian27 a răspuns (pentru CristiB93):

In general cei ce cred in existenta unei fiinte superioare cu puteri magice sunt oamenii cu un caracter slab.Referitor la site-ul acela.de mult timp nu am mai ras cu atat pofta.Simplul adevar este urmatorul.omenirea este inca prea "tanara"sa inteleaga toate misterele universului (sau universelor)cum ar fi Big Bang-ul etc. Daca vorbesti cu D-zeu esti credincios, daca D-zeu vorbeste cu tine esti nebun!

Răspuns utilizator avertizat
| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Hm...faptul ca ai calatorit mult nu ma impresioneaza, si ma mir ca tocmai tu spui ca nu tot ce zboara se mananca, si totusi esti atat de naiv incat crezi toate prostiile de pe internet, iar poza de la avatar dupa cum ziceam e facuta la caterinca, de aici imi dau seama ca esti genul de persoana care judeca dupa aparente si cartea dupa coperta, tu esti tipul de persoana care are o anumita varsta si datorita varstei se crede superioara, genul de persoana usor de pacalit si manipulat. Si dc te tot repeti cu mai Vladuthz, esti cumva arab sau papagal? Ce vrei sa demonstrezi?

| Shaddar a răspuns (pentru lolosaurus):

Nop, nu va vedea.Pun pariu ca nici macar nu si-a dat seama ca ala porneste de la o definitie incompleta in demonstratia lui.Dar nu ai ce face.

| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Realitatile care ne inconjoara.E simplu- daca s-ar respecta legile lui Dumnezeu,pe pamant ar fi rai. Nromal ca in conditiile actuale,si a faptului ca traim inconjurati de ura,mandire,rautate,avutie,dusmanie,razbunare etc etc se nasc urmatoarele.
Si normal ca ai sa-mi spui ca fara acestea nu se poate,ca e competitie,ca e supravietuire si bla bla,Hai sa fim seriosi.O mana de oameni cu bani au spalat creierele prostimii.(se poate trai fara toate necesitatile de pe planeta), dar pentru autoindestulare si comfort ne autodistrugem Clar!
-neincrederea unuia in celalalt
-razboaie
-porneala
-suferinta etc. Fara credinta, avem suferinta.Totul e foarte rational.
Toate ar fi in echilibru respectand acele legi.Practic nu ar mai fi nevoie de justitie, politie.
Totul ar fi in armonie
Si practic legile lui Dumnezeu, fac cat toate constitutiile planetei la un loc.
Ce poate fi mai rational de atat? si pana la urma scrierile au fost facute de simpli oameni.Nu de supranaturali care concetreaza binele omenirii in cateva legi
. Practic noi acum ne supunem unor legi create de oameni,de unii bogati,care vor sa ajunga si mai bogati si iata ce se intampla-ateism,razboaie, suprasolicitare, dezbinari de familii, si toate celelalte.
Legile credintei in Dumnezeu sunt mai rationale decat puterea noastra de intelegere
si pot contrazice cu succes cele doua verbe cu care oamenii isi insusesc toate puterile pamantesti(" a avea" si "a sti").

| Shaddar a răspuns (pentru SaveTheNature):

O mana de oameni cu bani? Tu ai vazut cate milioane are biserica? Si ce face cu ele? Vorbesti de razboaie cand cele mai multe au avut ca baza religia, vorbesti de dezbinari de familii ca si cum ar fi mai bine ca 2 oameni sa ramana impreuna cand nu mai simt nimic unul pentru celalalt, ipocrizia crestinismului.Dovezile tale...citeste mai sus, baza pe care domnul "inteligent" demostreaza e zapacita, a omis un detaliu care ii era incomod, faptul ca e nevoie de un sistem izolat.

| Shaddar a răspuns (pentru SaveTheNature):

A si sa nu uit...alt om ca tine care nu intelege cu adevarat conceptele din spatele demonstratiilor si da repede copy-paste.Intra in discutia de aici si vezi ca un alt user crestin stie doar sa copieze de pe net si sa nu gandeasca(demonstrat cu exemple de data asta:D ).
http://www.TPU.ro/......ina-3.html

| SaveTheNature explică (pentru Shaddar):

Stiu foarte bine ca exista multi preoti, si capi ai bisericii si tec, care au facut tot ce au facut.
Insa cu putina inteligenta iti poti da seama ca tot nerespectand legile lui Dumnezeu au facut tot ce au facut(inchizitii cruciade razboaie)
Si TOTI acei oameni care ridica "sabia" impotriva celullat nu sunt vrednci de imparatia cerurilor.Fie ca sunt preoti, episcopi si ce mai doresti.Toti acei care sunt iubitori de bani, si de avutie isi asigura un loc in iad.
Dumnezeu va avea grija de toati oamenii.Si preotii tot oameni sunt.Dar si calugarii care stau in pesteri si se roaga Lui toata viata.
Pe Dumnezeu il gasesti in acei oameni care sufera, si sunt saraci si nu fac rau.Dar pe care e foarte greu sa ii vedem, pentru ca ei nu conteaza pe pamant(sau toti cei care conteaza cel mai putin pe acest pamant) si sunt de nevazut.Ei conteaza in ceruri.Amin!

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu sunt valabile.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nici faptul ca tu nu crezi, nu schimba realitatea!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Asa sa vorbesti cu cine iti permite. Daca nu poti sa porti un dialog civilizat, abtine-te.Hai,pa.

| MyObsession a răspuns (pentru lolosaurus):

Las-o,asa e ea.
Ea vrea ca noi ateii, chiar si satanistii moderni sa credem in mnezo, dar ea nu vrea ca noi sa ii dovedim ca nu exista.Mai pe scurt, comenteaza degeaba.Cat despre Ema,tu,noi,noi toti vorbim asa cu cine vrem,cand vrem, cum vrem, exista o lege aprobata de base sa nu vorbim urat sau nerespectuos? Hai ca asta e buna!

| EmaS a răspuns (pentru MyObsession):

Si tie iti lipseste educatia si bunul simt. Exista codul bunelor maniere.Si mai sunt si legi nescrise.

| MyObsession a răspuns (pentru EmaS):

Fix de codul bunelor maniere mai avem noi nevoie.