| AndraRox a întrebat:

Dragi atei, cunoasteti crestini politicosi, amabili si deschisi care v-au format o impresie buna din mai multe puncte de vedere?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Asa e. happy Si ar fi bine sa nu ne lasam descurajati de unele exemple negative. Alea sunt peste tot, dar importanti sunt oamenii respectuosi, indiferent ca sunt crestini sau atei.

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Am cunoscut candva, insa s-a sinucis dupa ce si-a ucis sotia si violat copilul de trei ani.

| AndraRox explică (pentru Inferno):

Foarte bun exemplul...

| Inferno a răspuns (pentru AndraRox):

Cred si eu, cand iti vezi sotia ca ia numele domnului in desert si copilul ca nu face matanii e si normal ca, in calitate de crestin, sa iei masuri drastice.

| AndraRox explică (pentru Inferno):

Nu, nu este normal. Nu inteleg de ce simti nevoia sa ironizezi, nu este cazul.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Da. Vrei nume? De pe site sau din viata reala?hee hee

| AndraRox explică (pentru мιнαɛℓα36):

Daca ai bunavointa, da laughing De pe site, sa stim si noi despre cine e vorba.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru AndraRox):

De la categoria Religie sau de pe tot site-ul?hee hee

| AndraRox explică (pentru мιнαɛℓα36):

laughing Banuiesc ca sunt foarte multi. De pe intreg site-ul.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru AndraRox):

Iti dai seama ca nu iti voi da nume de pe intreg site-ul. Tocmai pentru ca respectivii nu intra la Religie. Sunt credinciosi sau oameni cu frica de Dumnezeu, cu care poti discuta lejer diverse subiecte. Cu unii vorbesc in privat, stiu ca au credinta lor, mi-au spus asta...Dar pentru ca ei evita aceasta categorie, nu am sa ii aduc tocmai eu, in discutie, aici!
De la categoria Religie, Dandanache (fost Dandanaua) mi-a lasat o impresie buna.

| AndraRox explică (pentru мιнαɛℓα36):

Incercam sa pastrez umorul, destul de prezent in conversatie. Uite, cum ai spus tu, "oameni cu frica de Dumnezeu", nevrind sa jignesc sau sa condamn pe nimeni, am vazut atei ce pun accentul pe expresia asta si evidentiaza cu ajutorul ei slabiciunea, "tipica la crestini". Insa tu consideri asta o calitate.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru AndraRox):

E doar o expresie!
Si da, o calitate, daca vrei!
Eu vad omul cu frica de Dumnezeu (figurativ), nu cu o frica realmente, ci un om bun, umil, respectuos!
Si eu pot fihee hee

| AndraRox explică (pentru мιнαɛℓα36):

laughing

NOname
| NOname a răspuns:

Da.

| AndraRox explică (pentru NOname):

Si pe acest site? Poti da exemple?

| NOname a răspuns (pentru AndraRox):

Prefer să nu dau nume. Se ştiu ei.

| Narcis2007 a răspuns:

Am 2 colegi(1 penticostal si 1 baptist) foarte religiosi si ma inteleg foarte bine cu ei...

| sublime89 a răspuns:

Da, pot sa zic ca stiu cativa astfel de crestini. Niciodata nu putem generaliza si sa spunem ca toti crestinii sunt la fel. Am gresi mult sa spunem asta. Generalizarile sunt rareori corecte.
Te-as putea da si pe tine ca un astfel de exemplu pozitiv de crestin/a, desi nu am vazut foarte multe din raspunsurile tale. Oricum, daca ar fi toti crestinii asa ca tine ar fi cu mult mai bine si pe aici pe site, si in lumehee hee

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru sublime89):

Si mie imi place de ea, dar nu vreau sa o laud. Daca i se urca la cap?hee hee

| AndraRox explică (pentru sublime89):

Intr-adevar, nu e corect sa generalizam.
Iti multumesc, sincer, ma simt flatata sa primesc complimente din partea unui ateu (in sens pozitiv). Nu ma asteptam, dar prin intermediul catorva raspunsuri de aici, ati demonstrat ca se poate si altfel happy

| sublime89 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ai dreptate. Cred ca va trebui sa o aducem cu picioarele pe pamant din cand in candhee hee

| sublime89 a răspuns (pentru AndraRox):

N-ai pentru ce tongue Ateii nu sunt deloc oameni rai, cum multor crestini le place sa spuna. Tocmai incepi sa afli acest lucruhee hee

| AndraRox explică (pentru sublime89):

Ar fi frumos sa descopere si altii acest lucru... happy

| sublime89 a răspuns (pentru AndraRox):

Asa e. happy Si ar fi bine sa nu ne lasam descurajati de unele exemple negative. Alea sunt peste tot, dar importanti sunt oamenii respectuosi, indiferent ca sunt crestini sau atei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca inlocuiai crestini cu manelisti, aveai peste o suta de raspunsuri si majoritatea amuzante.
Cred ca am cunoscut, religia nu-i nici printre ultimele subiecte despre care as vorbi cu cineva in realitate.

| AndraRox explică (pentru anonim_4396):

As putea posta o astfel de intrebare la T/A laughing Da, nici eu nu sunt prea sigura ca as putea inlocui "Ce faci?" sau "Buna ziua!" cu "Ai participat la slujba de duminica?", "Dumnezeu sa te aibe in paza, crestine!".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am intalnit!(putini dar am intalnit-nu ca ateii ar fi mai buni dar pe tot locul exista exceptii)

| DarkAndDreary a răspuns:

Da. Am cativa prieteni crestini cu care ma inteleg bine.

| AndraRox explică (pentru DarkAndDreary):

Printre care prietena ta? Sper ca nu sunt indiscreta.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AndraRox):

Da. Iubita mea. Si inca cativa crestini cu care ma inteleg bine.

| Ben00 a răspuns:

Moisie. si Soimos. din toate unghiurile i-ai lua.

| horansgang a răspuns:

(opusul) eu sunt creştină, şi aveam o colegă de clasă care era ateu, dar de când am început să vorbesc mai deschis cu ea, s-a schimbat. a început să creadă şi ea în dumnezeu, nu ştiu ce am făcut, sincer chiar nu ştiu. (asta s-a întâmplat acum doi ani)

ironic, de când s-a împrietenit cu o fată (nu mai suntem prietene) nu mai crede din nou în dumnezeu; a început să chiulească şi să primească note mici.

morala e că toţi ar trebui să primească o lecţie de viaţă. eu, sincer, mi se pare. nu ştiu, ciudat, când altcineva vorbeşte despre dumnezeu. când ei o fac, parcă eu aş fi ateu, dar când o zic în sinea mea e cu totul diferit; atunci cred în EL

| AndraRox explică (pentru horansgang):

Ce credinta avea colega ta in Dumnezeu? Mie imi pare o joaca de copil. Dumnezeu nu este un obiect vestimentar, acum il vreau, peste o ora nu il mai vreau; azi imi place, maine nu-mi mai place. Probabil colega ta nu a inteles prea bine ce inseamna credinta si sunt de parere ca nici atee nu este. Intr-adevar, ar trebui sa vedem in fiecare persoana un model, dupa care sa ne orientam si de la care sa putem avea ceva de invatat. De ce cand alte persoane vorbesc de Dumnezeu ai senzatia ca esti atee? Ti se par mai impunatoare persoanele respective sau?

| horansgang a răspuns (pentru AndraRox):

Se tăia, se simţea mereu stresată şi era negativistă; ÎL înjura totul timpul şi spunea că nu există.

nu, poate m-am exprimat greşit, nu am senzaţia că când cineva vorbeşte despre d-zeu sunt atei. spuneam că mi se pare inreal când altcineva vorbeşte despre El.

| AndraRox explică (pentru horansgang):

Banuiesc ca avea un motiv pentru care se manifesta in felul acesta. Pacat, este tanara.
Atunci imi cer scuze, am inteles gresit. Nu stiu ce sa spun, insa important este ca in sinea ta sa fii sigura de existenta Lui.

| godge a răspuns:

Da

| AndraRox explică (pentru godge):

Si de pe acest site?

| godge a răspuns (pentru AndraRox):

Da,destui, dar mai mult in viata reala.