| Allrc24 a întrebat:

Dragi atei, spuneti ca nu credeti in Dumnezeu. intrebarea mea este urmataorea.sa presupunem ca El exista. Ati vrea sa credeti ni El? inevitabil vine intrebarea a 2-a pentru ca imi veti spune ca mai intati El trebuie sa va demonstreze ca exista. intrebarea 2 este: voi l-ati cautat pe Dumnezeu. v-ati rugat sa va sadeasca in suflet credinta in El? pentru ca asta este o minune. credinta nu este meritul nostru al credinciosilor.credinta este prin harul pe care ni-l da Dumnezeu. noi ne rugam dar prin rugaciune Dumnezeu ne da harul. daca v-ati ruga. v-ar da si voua harul. e simplu. Cea mai eficienta metoda sa va convingeti ca exista Dumnezeu.rugati-va si iL. veti descoperi.
astept raspunsuri

P. S:Va rog sa avem o discutie civilizata.ne respectam reciproc.

Răspuns Câştigător
| BabiiXd a răspuns:

Imi place intrebarea ta si da noii de rugam Lui Dumnezeu pentru ca credem in harul lui si raspunsul celui de mai jos nu este adevarat nu-i lasa sa te influenteze pentru ca uite ceva :
Dumnezeu se afla cu tine si la bine si la rau, mereu te ajuta, vrea binele tuturor si credinta nu e mostenita e harul duhului sfant.

p.s.: nu-i lasa sa te influenteze happy sper ca te-am ajutat big grin

28 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

1. Eu nu cred decât dacă mi se demonstrează existența iar până acum n-a reușit nimeni.
2. De ec m-aș ruga unei ființe care o cred inexistentă, e ca și cum mi-ai zice să mă rog unicornilor ca să mi se dovedească că există...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sa stii ca m-am rugat de mai multe ori la insistentele crestinilor chiar si de curiozitate.
Ghici ce s-a intamplat?
Nimic!batting eyelashes

| Raniia a răspuns:

Dumnezeu bate la usa in fiecare zi,ne vorbeste prin oameni,prin Ema, dar nu-L luam în seamă. Alege calea credintei; Priveste-te asa cum te vede Dumnezeu. Urmeaza Cuvintul lui Dumnezeu cu consecventă si aplica-l, în tot ce faci!

| Paulla a răspuns:

1.Prima întrebare e irelevantă, pentru că evident, întâi trebuie dovedită existenţa sa. Dar ca idee, nu-mi place zeul iudeo-creştin, deci probabil n-aş vrea.
2. De ce să caut ceva ce este omniprezent? Şi cât despre rugăciune, am fost şi creştină, dar n-am ajuns la nici-un rezultat. Pot spune că viaţa ca atee e mai uşoară.

| Laura a răspuns:

Bineînțeles că dacă ar exista nu aș vrea să cred că există. Ce scop are să crezi când știi?
S-o luăm altfel, eu îți spun că un unicorn cântăreț pictat în culorile curcubeului se află undeva prin univers și dacă te rogi lui din toată inima, îl vei simți. Mă crezi?

| DomineRex a răspuns:

Da am facut tot ce ai scris mai sus, o pierdere de timp, mai bine ma rugam la pereti.Credinta e mostenita, nu e nici un har.

| Allrc24 explică (pentru DomineRex):

Parintii mei nu sunt atei dar nici credinciosi.nu au mers la biserica in viata lor.nu mi-au spus despre Dumnezeu nimic.eu am cautat. nu se mosteneste credinta.
si trebuie sa fii staruitor sa crezi ca, chiar(scuze cacofonia) se va intampla. daca te rogi asa ca si cum ai rosti o poezie nu va merge. trebuie sa crezi ca se va indeplini si chiar se va indeplini.si inca un aspect important roaga-te in numele lui Iisus

| DomineRex a răspuns (pentru Allrc24):

Tu cu cine crezi ca vorbesti, cu un ortodox care a mers la biserica odata pe an? Mergeam in fiecare duminica la biserica, cand eram mai mic mergeam la scaoala duminicala, cunosc biblia.Credinta mea a tinut pana la o varsta cand nu prea imi puneam intrebari credeam cu tarie in Dumnezeu, credeam ca e bun, dar odata ce mi-am pus niste intrebari de bun simt mi-am dat seama ca El este un Dumnezeu mult prea rau si imperfect pentru a putea fii real, iar eu am certitudinea ca a fost creat de o minte imperfecta si rea ca cea umana.Stiu toata poveste cu Isus ca pe o poezie.Pur si simplu Dumnezeu e mort.

| DomineRex a răspuns (pentru Allrc24):

Sunt sigur ca nu mai erai tu crestin daca te nasteai intr-un trib izolat prin ecuator, unde crestinismul nu a patruns.Cum poti sa spui ca aceasta credinta nu e mostenita? Te-ai nascut intr-o tara "crestina" deci probabilitatea sa devii crestin este destul de mare.

| Vladuthz a răspuns:

Eu pana la varsta de 15 ani am fost credincios, mergeam destul de des la biserica, dar toate erau in zadar, mi-am dat seama ca degeaba fac toate astea, am invatat singur sa deosebesc faptele bune de cele rele, si asta datorita cunostintelor acumulate si educatiei pe care am primit-o.

| noreligion a răspuns (pentru Vladuthz):

Vladuthz-ai punctajul maxim din partea mea.Imi place cum gandesti. Sper sa fii un exemplu pentru toti!

| Vladuthz a răspuns (pentru noreligion):

Stii ce este trist? Ca vad din ce in ce mai multe intrebari adresate din partea ateilor. Din cate am observat eu (si nu numai) pe acest site marea majoritate a crestinilor sunt prea batuti in cap cu anumite idei si numai prin intermediul PCului nu ai cum sa-i faci sa vada adevarul. De ce inca se mai chinuie anumite persoane sa-i faca sa-si schimbe parerea? Adica la fel de bine as putea incerca eu sa fac un hamster sa inteleaga teoria relativitatii, dar nu prea cred ca am sanse, nu?

| Polaris a răspuns:

Fiind creștin cu acte-n regulă acum ceva ani, da, mă rugam în fiecare seară și credeam în orice ține de Biblie. Nu prea mă ajuta cu ceva, dar o făceam de dragul părinților sau bunicilor. Asta înseamnă că da, l-am căutat, numai că el avea treburi mai bune de făcut, se pare.

| muffy1 a răspuns:

Auzi.da lasand vrajeala asta la o parte, care e problema voastra? nu vin ateii sa sparga usa la crestini, nu cred ca a venit un ateu la usa ta ca martorii lu iehova sa te convinga ca nu exista, care e problema? nu poti dormi noaptea daca altii nu cred? cumva daca tu crezi in ceva ai impresia ca esti mai bun ca altii si credinta ta e mai corecta ca a altora? uu avem un ego cam maricel, daca crezi in un zeu, accepta ideea, stiu ca va fi greu, da accepta faptul ca tu crezi in el, si cat timp esti un om ca ceilalti nu ai dreptul sa consideri si sa judeci pe altii pentru credintele lor, daca crezi, crezi acasa sau la biserica si lasa ideile cu ce ar trebui sa creada restul lumii
Romania are un procent mic de atei e adevarat, europa are cam 60 la suta din populatie atee, unele tari f bogate din europa, cum e belgia au procent de 85 la suta atei, si e cam ciudat cum ei o duc bine da noi astia care ne rugam suntem bataia de joc a continentului
si ca ultima idee, incetati sa mai fiti asa rasisti, rasismul nu se refera doar la culoarea pielii, inseamna a te crede mai bun decat altii pentru ca au o culoare, religie, ideologie, diferita de a ta, acceptati ca sunt si alti oameni in lume asta si fiecare are un drept egal si la fel de multa dreptate ca voi in ce priveste credinta personala

| EuAlinBaiatul14 a răspuns (pentru muffy1):

Eu nu m-am legat de nici un ateu.Eu doar fac ce spune Biblia.Nu incalc nici o lege daca spun la alti oameni de Dumnezeu.Si apropo cu fraza cu tarile te-ai referit ca mai bine o duc ei care sunt atei decat noi, dar bogatia noastra nu e aici pe Pamant ci acolo sus...

| DomineRex a răspuns (pentru muffy1):

De fapt eu cred ca cei care nu incearca sa ne convinga de ceea ce cred ei sunt niste ipocriti.Ei au certitudinea ca exista un rai si un iad, deci e normal sa se implice, iar daca nu o fac inseamna ca nici ei nu cred.
Era un criminal care trebuia sa fie ucis pe scaunul electric, iar in ultimele clipe ale vietii lui popa ii citea din biblie, criminalul curios intreaba ce anume citeste, popa ii raspunde ca el citeste cuvantul lui Dumnezeu, atunci criminalul il intreaba daca el chiar crede in ceea ce citeste. Popa ii raspunde afirmativ, iar atunci criminalul ii spune ca daca el ar crede in acest iad, ar face inconjurul lumii tarandu-se pe burta, iar pe jos sa fie numai cioburi de sticla, doar daca ar putea salva un singur om.Deci cand auzi pe unii "crestini" ca sunt indiferenti fata de tine, inseamna ca ei sunt niste ipocriti mizerabili.
Sper ca ai inteles ca nu trebuie sa ii chestionezi de ce incearca sa te schimbe, chestioneazai atunci cand nu incearca sa te schimbe.

| muffy1 a răspuns (pentru DomineRex):

Nu e vorba de schimbare, plus ca e o tampenie imensa tot ce ai zis, da nu despre asta e vorba, ideea nu era ca incearca sa ma schimbe, sau sa schimbe pe altii
ideea e ca incearca sa faca pe altii sa gandeasca ca ei, si de vorbim de ipocrizie, e o mai mare ipocrizie sa citesti si sa crezi in biblie unde se spune de liberul arbitru si apoi sa incerci sa indoctrinezi lumea cu religia ta, deci da, chestionez pe aia care incearca sa ma schimbe, ca de cand au altii mai mare dreptate decat restul lumii, esti crestin, crezi in ceva, e treaba ta, da cat nai dovezi palpabile ca ai dreptate si te bazezi doar pe credinta, mai usor cu morala si indoctrinarea, lasa lumea sa isi faca propriul drum
daca tu esti un om care se lasa schimbat de altii si n-are propria personalitate, propriile idei si prorpiile credinte e treaba ta, nu vreau sa te schimb, da nici sa nu aud pe altu ca indrazneste sa zica: credinta mea e mai importanta ca a ta, a fost o perioada in timp cand a fost asa ceva, se chema evul mediu

| DomineRex a răspuns (pentru muffy1):

Pai in primul rand ce am spus eu este perfect relevant daca esti un crestin si crezi ca exista rai si iad, asa ca nu mai fa tu pe inteligentul.Si noi nu vorbim despre ce credinta este mai importanta si despre ceea ce cred crestinii, mie mi se pare perfect normal sa faca tot posibilul pentru a ne schimba, avand in vedere in ce grozavii cred.
Cu indoctrinarea nici eu nu sunt de acord, nici in ateism nici in vreo religie, copilului trebuie sa ii prezinti optiuniile si sa il lasi sa aleaga singur, dar de la o varsta nu mai poti fi indoctrinat, sau tu ai 7 ani si iti este frica sa nu te schimbe vreun crestin?
Crestinismul se bazeaza foarte mult pe emotie, in special pe frica, frica de iad, frica de moarte.

| muffy1 a răspuns (pentru DomineRex):

Nu nu e relevant, crestinii adevarati respecta parerile si credintele celorlalti si nu se baga peste nimeni, daca te referi la aia de pe site-ul asta ...astia la cat de ipocriti sunt, sunt la fel de crestini ca mine, si eu sunt ateu
nu, copilul nu trebuie lasayy sa aleaga din optiuni, de aia se cheama copil, nu intelege ce inseamna optiunile si ce implicatii au, copilul trebuie crescut in un mediu moral, si abia dupa ce face o varta destul de maricica ca sa inteleaga optiunile ii trebuie sa ii fie prezentate, nu pui un copil de 5 6 ani sa aleaga pentru el, poti sa il inveti sa fie bun, ascultator, dar optiunile religioase trebuie date cand este mare
nu fac pe inteligentul, dar tu vorbesti fara sa ai nici o idee ce inseamna religia asta, consideri ca daca niste idioti pe un site vin si injura si baga idei cum ca ateii sunt satanisti si trebuie banati si asa, gata,, asta inseamna a fi crestin, sa incerci sa schimbi lumea care nu e, ceea ce e fals, si chiar de sa zicem ar fi o secta care marea lor porunca ar fi asta, duceti-va si incercati sa ii schimbati pe altii, tot nu ar putea decat sa imparta pamflete si sa puna intrebari stupide pe siteuri, exista legi care iti asigura dreptul in a crede in ce vrei, iar daca propaganda unuia depaseste o anumita limita se cheama hartuire si e ilegala

| DomineRex a răspuns (pentru muffy1):

Sunt de acord ca trebuie sa iti respecte alegerea, dar nu vad nimic rau ca un crestin sa incerce sa iti schimbe parerea prin argumente(nu prin jigniri), nu confunda ipocritii cu adevaratii crestin, desii e greu avand in vedere ca marea majoritate a crestiniilor sunt ipocriti.Adevarul suprem inca nu s-a descoperit si nici nu stim daca o sa il descoperim vreodata, deci trebuie sa ai o minte flexibila si gata sa accepti orice e nou si are vreo relevanta dupa mintea ta.Iar cand am spus despre indoctrinare in ateism, m-am referit ca nu trebuie sa ii spui copilului de mic cu o certitudine nesimtita ca Dumnezeu nu exista, ca asta s-ar numii indoctrinare, deoarece acel copil crede tot ce ii spui, tu esti ca si Dumnezeu pentru el, cuvantul tau e lege.

| muffy1 a răspuns (pentru DomineRex):

Nu am spus ca e rau, dar nu e ipocrit din partea lui sa te lase sa crezi in ce vrei, cam asta ii invata religia crestina, sa iubeasca si sa respecte pe oricine, de imi respecta alegerea de a fi ateu mi se pare un crestin mult mai bun decat unu ca astia ce propovaduiesc pe site, si care ma iau cu.baaa de ce nu crezi.esti ilogic baa, cum nu vezi logica in a crede in ceva ce nu poate fi dovedit
si la copil, asta zic si eu, optiunilesi. certitudinile astea trebuie explicate cand e mai mare, dar oricine stie ca in familie de e crestina o sa il creasca sa fie religios copilu, si de e atee familia o sa il creasca sa nu creada in asa ceva

| DomineRex a răspuns (pentru muffy1):

Ba da este ipocrit.Pentru ca el ca si crestin are obligatia sa iti prezinte religia crestina, iar daca nu o face inseamna ca este un ipocrit.Tu mergi in extreme, nu sa isi bata joc de tine ca nu crezi si sa iti spuna de ce crede el si de ce ar trebui sa crezi tu, iar daca nu crezi ii spui motivul necredintei tale, iar daca poate sa iti aduca argumente bune sa te faca sa crezi nu vad nimic rau in asta, numai ca acele argumente lipsesc cam tot timpul si de asta se ajunge de multe ori la injuraturi.Eu am fost crescut intr-o familie crestina si am devenit ateu, destul de greu am devenit ateu dar uite ca se poate.

| noreligion a răspuns:

Draga cre(s)tinule! In primul rand ca intrebarea este prost formulata.In al doilea rand, daca ar exista(presupunand ca ar exista dovezi palpabile in acest sens)nu are rost sa cred in el.Credinta se bazeaza pe ceva ce tu crezi(nu este nevoie sa fie si adevarat)Daca ar exista, as fi foartte fericita stiind ca cineva se uita la mine cand fac dus si inca nu-l provoc sa-si trimita sfanta stafie sa ma violeze.La intrebarea numarul doi,unde trebuie sa-l caut? In cosul cu rufe? Daca nu exista,cum poti cauta ceva ce nu exista? Pentru restul elucubratiilor nu ma obosesc sa mai raspund, gasesti raspunsul mai sus.Dar tu continua sa-l cauti, s-ar putea chiar sa-l gasesti inainte ca cei de la CERN sa gaseasca bosonul Higgs!winking

| Allrc24 explică (pentru noreligion):

Tu esti retard omule? nu stii sa vb fara sa iei peste picior? te crezi marele destept? ce nu intelegi din?"P.S:Va rog sa avem o discutie civilizata.ne respectam reciproc." vrei sa iti desenez?

| Allrc24 explică (pentru noreligion):

Daca Dumnezeu ti s-ar arata ai crede in El. raspuns:nici atunci pentru ca nu vrei sa te inchini cuiva, sa recunosti ca ai gresit, sa fii smerit sa te supui voii lui Dumnezeu in totalitate.Zi daca nu e asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica domnule daca ma rog ca un sclav il voi descoperi? asa se arata amicul asta imaginar daca il rogi ce porcarie de religie, ma rog ca data viitoare sa vi cu dovezi nu cu afirmati de astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce toata lumea crede ca: Doar acei oameni sunt credinciosi care merg la biserica! Asta este o prostie! Eu studiez : Torah,Koranul,Biblia si Cartea lui Budha... eu chiar cred in El ori cine ar fi(Allah,Jhvh,Jehova, Dumnezeu, Budah).Dar in fievare carte (in afara cartei lui Budah) toate zic sa ta in cini numai la El.Dar cai care se pretind credinciosi se incin la niste icoane amarate care nu au nici o putere! Sfantu Ioan a vrut sa se incine la un inger si ingerul a spus :" nu te incina pentru ca viata ta nu va mai fi de folos"

| EuAlinBaiatul14 a răspuns:

Dragi,prieteni...
Voi credeti ca nu exista Dumnezeu,dar v-ati intrebat vreodatabig grinaca El exista?,Daca vei raspunde odata in fata lui pentru ca nu ai primit cuvantul?

Catre Paulla:Te cred,viata de ateu o fi mai usoara, dar Domnul Isus nu a spus ca aceasta cale a Lui e o cale cu trandafiri.

Polaris, cum poti sa spui ca Il cautai daca tu te rugai si mergeai la biserica de dragul parintilor si al bunicilor? Dumnezeu trebuie cautat din toata inima!