| unbaiatanonim a întrebat:

Dragi crestini, biblia spune ca demonii au doar doar o singura putere asupra oamenilor, aceea de a le transmite mesaje mintale, nu poate interveni, nu le poate face rau fizic, le poate doar modifica putin gandirea astfel incat sa ii faca mai rai, dar aceasta abilitate nu are nici un efect impotriva unei persoane foarte credincioase. Dar, se pare ca satana a dobandit niste skilluri noi pe care le-a impartasit cu prietenii lui. Demonii pot intra si in oameni si uneori ii ucide, si pe ei, si pe preotii care incearca sa exorcizeze. Ei bine, daca dumnezeu e atat de iubitor, cum de lasa demonii sa plece dupa bunul plac din iad? Adica, indiferent daca esti crestin sau nu, risti sa intre un demon in tine cand mergi cu autobuzul, sau la scoala. Te apuca o criza demonica, te urci pe pereti, iti rasucesti de vreo 3 ori capul si sperii toata populatia lumii. Dar, cum de este posibil asa ceva? De ce dumnezeu ar lasa demonii sa intre in oameni? Dumnezeu fiind omnipotent ar putea sa faca absolut orice lucru, inclusiv sa il faca pe diavol sa se supuna regulilor impuse de dumnezeu. Astept raspuns din partea voastra.

33 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Faptul ca sunt demonizate anumite persoane nu este vina lui Dumnezeu.
( Oare cat timp o sa mai dam vina pe Dumnezeu pentru orice? ). Demonii au aces in viata cuiva in momentul in care acea persoana le da posibilitatea de a-l poseda. Cum judeci o persoana care umbla cu vrajitoria, magia si satanismul si este demonizata? Te mai intrebi de ce ingaduie Dumnezeu asa ceva sau iti dai seama ca astfel de persoane 'deschid porti' spiritelor rele de a-l poseda? Atata timp cat Il ai pe Dumnezeu, NICIUN demon nu te poate poseda, numai daca tu ii permiti. Deci criza de care vorbesti nu te poate apuca din senin, trebuie sa fi fost un moment in care ai permis Diavolului sa aiba control asupra ta, chiar daca ai facut asta in mod direct sau indirect.

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru lolosaurus):

Dumneezu chiar a creat, nu doar se zice, indiferent ca omul recunoaste asta sau nu.
Ti se pare drept ca zilnic atata rautate, atatea nelegiuiri sa se ridice spre Cer de la creatia lui Dumnezeu in loc ca aceasta sa Il recunoasca drept Singur Dumnezeu adevarat? Ti se pare corect ca sunt atatia care nu cred in Dumnezeu si Il injura in fiecare moment? Ti se pare corect ca oamenii Il ignora pe Dumnezeu atata timp cat Dumnezeu le-a dat viata? Nu este corect atunci ca si Dumnezeu sa pedepseasca pacatosul care nu se caieste de pacatele lui, necredinciosul, samd? Si bineinteles ca toti acestia vor da vina pe Dumnezeu cand le va fi greu in loc sa vada ca problema se afla la ei, nu la Dumnezeu. Sunt multe cazuri in Biblie cand cetati intregi de oameni s-au intors la Dumnezeu si s-au pocait si El a vindecat, a eliberat, etc. In concluzie nu este drept sa dam vina pe Dumnezeu pentru orice ni s-ar intampla; corect este sa ne cercetam si sa vedem in viata noastra unde am gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru lolosaurus):

Tocmai, am dovezi, dar Dumnezeu da dovezi celui care doreste sincer sa Il cunoasca, nu celui care cere aceasta precum face o comanda unui ospatar. Ca sa Il cunosti pe Dumnezeu trebuie sa o faci tu insuti in mod sincer. Dumnezeu a facut prea multe minuni in viata mea ca sa le pun pe tema hazardului. Daca eu am fost in orasul X iar tu nu, eu pot afirma ca exista orasul respectiv, pe cand tu ai nevoie sa vizitezi acel oras ca sa te convingi. Dar asta nu te indreptateste sa negi existenta Lui doar pentru faptul ca tu nu L-ai vazut niciodata. Daca eu cunosc pe cineva este absurd sa afirmi ca acea persoana nu exista doar pentru faptul ca tu nu o cunosti. Ca sa te convingi, trebuie sa o cunosti personal, degeaba iti povestesc eu despre ea. Dumnezeu nu poate fi demonstrat printr-o formula matematica, El trebuie simtit iar atunci cand aceasta se intampla, nu ai sa te mai indoiesti niciodata de existenta Lui.
Da, Dumnezeu a stiut dinainte ce vor alege, face oamenii, dar a dat in acelasi timp si liberul arbitru, daca asta iti spune ceva. Dumnezeu ' a stiut scenariul' dar nu a si programat astfel lucrurile, omul a ales pacatul sau iertarea si mantuirea Lui si este liber sa aleaga chiar si astazi. El a stiut ceea ce se va petrece doar datorita faptului ca El are putere sa vada si in viitor, timpul nu este o bariera pentru El, dar lasa omul sa aleaga pacatul sau iertarea; altfel, asa cum a facut si in gradina Edenului: a lasat omul sa aleaga singur sa pacatuiasca sau nu, dar a stiut dinainte ce se va intampla, nu pentru ca El ar fi programat asta.

| unbaiatanonim explică (pentru morningstar):

Atata timp cat pare plauzibil si rational evident ca nu o sa neg din prima, dar daca e vorba de un oras de care nu am auzit niciodata a pot documenta. Dar e evident ca nu o sa cred ca exista un oras plutind la 20 de metri deasupra solului sau mai stiu eu ce alte aberatii. Du-te la biserica si lasa-ne.

| morningstar a răspuns (pentru unbaiatanonim):

E doar un exemplu, daca vrei, iti pot aduce si alte ilustratii.
Poti simti vantul, dar nu il poti vedea: poti spune ca nu exista vantul?
Eu ma duc la biserica cu placere, tu te duci? big grin nu-mi purta tu grija.

| unbaiatanonim explică (pentru morningstar):

Tu nu stii cum se produce vantul? Nu trebuie sa il vezi ca sa stii ca exista. Se poate dovedi simplu existenta lui, stiintific, mult mai simplu decat a batranului cu barba.

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru lolosaurus):

Man, daca eu iti spun ca Il cunosc, cum aberezi in halul asta? Ma contrazici fara sa iti dai seama ce afirmi. Probabil esti prea speriat de baubau, de aceea te prezinti atat de ilogic. Nu ai sa intelegi niciodata atata timp cat NU VREI sa intelegi. Poate sa iti para o scarbosenie toata religia, intr-o zi vei da socoteala de scarbosenia ta!

| morningstar a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Acum iti raspund eu folosind logica utilizata de tine: Nu trebuie sa Il vezi pe Dumnezeu ca sa stii ca exista, este simplu, doar sa Il simti, asa cum si vantul il simti. Se poate dovedi existenta Lui atunci cand iti doresti sa cunosti adevarul si pe El. Doar am inlocuit, 'vantul' cu "Dumnezeu". Daca sustii ca ai fost logic in ceea ce ai sustinut, vei vedea ca am mers pe acelasi principiu.

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru lolosaurus):

Pf, nu stiu de ce incerc sa explic realitati cuiva care si-a pus in gand sa nu le accepte nici in ruptul capului. As putea sa iti dovedesc dar stiu ca oricat s-ar lungi discutia noastra, nu am ajunge niciunde, nu ca nu as avea argumente dar stii tu, degeaba ii arati orbului calea cu degetul ca nu ii foloseste la nimic. Asa si cu tine. Iti spun doar ca in momentele tale de meditatie sa te intrebi pe tine insuti unde iti vei petrece vesnicia de dupa moarte. Nu-mi da raspunsul ca in mormant si dupa aceea nu imi e nimic, Biblia numeste astfel de oameni 'nebuni'. Pune-ti intrebarea asta si ai sa gasesti raspunsul inauntrul tau. Dumnezeu a pus in tine gandul vesniciei fie ca recunosti sau nu. Nu e nevoie sa imi spui daca s-a intamplat asa sau nu, fa experimentul asta cu tine si macar 5 minute din viata pune-ti serios problema sufletului tau. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru lolosaurus):

Deja ma plictisesti. Sunt datoare sa iti dau tie dovezi si probe sau care-i faza ca nu m-am prins? Mai scuteste-ma. Ramai in fericirea ta acum, ca dupa moarte ma indoiesc ca ai sa o mai poti numi astfel.

| unbaiatanonim explică (pentru morningstar):

Mi se pare mie, sau nu mai ai argumente ilogice? Din moment ce vezi ca lolosaurus iti raspunde la fiecare intrebare logic si rational tu de ce lovesti cu ilogica si fugi?

| morningstar a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Am spus clar ca nu imi place sa arat unui orb care este drumul atata timp cat e clar ca el nu vede. Raspunsul meu: nu merita sa lamuresc anumite chestii cu cei care nu vor sa inteleaga. Din moment ce si-a propus sa nu accepte realitatea asta, nu merita sa dau raspunsuri si lamuriri. Am mai spus: existenta lui Dumnezeu nu o poti dovedi printr-o formula matematica, deci nu ai cum sa implici logica in asa ceva. Ori explicatiile mele nu se pot clasifica in logoc/ilogic, ci se incadreaza in categoria trairilor personale din viata mea cu Dumnezeu. Vreti dovezi? Cereti-I lui Dumnezeu sa intre in viata voastra si atunci veti vedea minuni si lucrari facute de El; atunci va veti da seama ca vorbiti fara sa cunoasteti.

| DragosConstantin a răspuns:

Bine ca te-ai gandit sa postezi aceasta idee a ta...aicea se observa inca odata cat de mult iubeste Dumnezeu cea mai mare creatie a Lui, adica pe noi oamenii, dar crestinii nu vad...

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Se numeste schizofrenie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trupul este templul duhului sfant.traind si viu fiind, adica nepacatuind, duhul sfant va locui in acest templu. daca duhul sfant nu locuieste in templul trupul tau, acesta va fi locuit de de toti demonii dorintelor tale spre pacate si abuzuri, si rele impotriva ta insuti si a celor din jurul tau. un credincios va bea apsoara de izvor si mult va multumi domnului pentru ea. un betiv va bea doar ce-i cere pofta din el, locuit fiind de ea. un credincios va manca, sa traiasca. un mancau va trai doar sa manance, in cazul de fata de multe ori chiar rahat pe TPU, la adresa celor curate si sfinte, si impotriva domnului si oamenilor care cred.probabil din bunatate sufleteasca si mare dragoste si respect fata de semeni, dobandite in cei sapte ani deacasa, de la stiintificii lui parinti.

| unbaiatanonim explică:

Serios, m-am saturat ca toti crestinii sa spuna ca dumnezeu exista. Stiti voi daca exista? Nu aveti absolut nici o dovada, doar ati basmele bunicilor sau ati citit biblia aia care nu face nici hartia pe care a fost scrisa. Nu mai faceti offtopic.

| Preotul a răspuns:

Niciodata nu vei vedea o persoana credincioasa posedata. Tinta demonilor sunt ateii si satanistii

| unbaiatanonim explică (pentru Preotul):

Nu conteaza asta. Ai vazut the exorcism of Emily Rose? Cei care au facut filmul s-au bazat pe o poveste realawinking

| Preotul a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Asa spun aia ca sa se vanda mai bine dar iti spun ca sigur nu e asa.

| unbaiatanonim explică (pentru Preotul):

Asta e parerea ta.

| bobo_1770 a răspuns:

Cred ca raspunsul meu vine cam tarziu dar vreau sa iti spun ca un om impartasit nu poate fi posedat desi in cazul lui emily rose a fost posedata chiar daca era credincioasa si impartasita dar acest chestia asta s-a intamplat doar pentru a arata lumii ca exista lumea spirituala daca noi suntem impartasiti diavolul nu poate nici sa ne atinca preotii exorcisti se ocupa cu asta oamenii sunt exorcizati si au inceput sa se inregistreze din ce in ce mai multe cazuri deoarece credinta in Dumnezeu scade dar au fost lasate rugaciunile de exorcizare cum sunt Molivele Sfantului Vasile care alunga demoni si altele ei nu au nici o putene in fata noastra daca intr-adevar credem si suntem impartasiti sper ca raspunsul meu tea lamurit

| unbaiatanonim explică (pentru bobo_1770):

Si cum mai ramane cu liberul arbitru? Oamenii trebuie sa se bazeze pe credinta, interventia diavolului in viata omului si chiar si posedarea acestuia afecteaza grav liberul arbitru, ceea ce inseamna ca god don't give a f*ck pe acest liber arbitru.

| marydvo a răspuns:

Prietene inainte sa pui o intrebare unor muritori (oameni) care nu-i prea duce bibilica documenteaza-te mai adanc in istoria lui dumnezeu si lucifer.
Lucifer este un demon sau ma rog ingerul luminii care acum este al intunericului a taiat curentuhee hee
A fost o perioada in care lucifer nu avea deloc acces cu oamenii decat daca era invocat, dar avand in vedere ca apocalipsa se apropie dumnezeu ne pune sa alegem ori iad ori rai adica ori el ori dracu.
Satan fiind lasat liber sa faca ce vrea pe pamant nu intra sa poseda pe oricine, se uita in sufletu omului. Si de obicei un demon il agati cand pacatuiesti foarte mult cand iti bagi ceva in ea de biserica etc. si poate fi alungat doar prin dumnezeu. In fine sunt multe de spus despre demoni si de ce fac rau si daca pot face da desigur pot face foarte mult rau te poate ucide intr-o secunda dar lor le plac mai mult sa te faca sa suferi sa te sperii apoi sa te ucida. Evita sa faci pacate crede in dumnezeu si nici la basca nu te doarehee hee

| Thunderstruck a răspuns (pentru marydvo):

Inteligent, tu crezi in doamne doamne ca sa nu te posede demonii si ca sa ajungi in rai, manipulare clara.

| unbaiatanonim explică (pentru marydvo):

Eu nu ma mai pot intoarce la dumnezeu deoarece ateismul m-a influentat foarte mult. Daca nu gasesc niste dovezi rationale nu voi crede in el. Nu imi place sa cred in ceea ce nu isi dovedeste nicicum existenta, astfel incat noi ateii sa intelegem.