| anonim_4396 a întrebat:

Dragi crestini...ce parere aveti despre atei?
Vi se pare ca instiga la violenta sau crima?
Vi se pare ca fac propaganda religioasa sau ateista?

Eu nu sustin pe nimeni,nu fac propaganda pentru nimic,decat pentru rationalitate si echilibru.
Poti face fapte bune si fara sa crezi in dezu si/sau satana... fara sa mergi la biserica.
Cum va explicati ca cele mai multe rele sunt facute de asa zisii crestini?

Nimeni din miscarea ateista/agnostica nu instiga la ceva rau,dimpotriva, comparativ cu marea masa a crestinilor care merg la bisrica si dau acatsite in care blesteama pe x si y pentru te miri ce penibile si banale motive.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ateii sunt si ei oameni ca si noi.Sunt si printre ei oameni morali cu educatie si bun simt.Stii tu ca nu este padure fara uscaciuni.

| Urzi23 a răspuns:

Chiar unde ai pomenit tu, sa dai la Sf Biserica Acatist sa blestemi pe cineva .......Se pare ca vorbesti, deoarece nu doresti sa adormi
Cit despre atei sunt exact cum au fost descrisi de tine :niste ingerasi bucalati, cu pielicica trandafirie au si aripioare sa poata zbura, mititeii au toti legat la gitic cite o sforica sa nu piarda suzeta, ptiu sa nu le fie de deochi Vezi sa nu uiti sa le cinti un cintec de leagan

| Angel0 a răspuns:

"Cum va explicati ca cele mai multe rele sunt facute de asa zisii crestini?"

Crestinii sunt mai multi.
Cati la suta din atei sunt criminali?
Nu se stie deoarece la inchisoare devin crestini instant.Cam ipocriti, dar este dreptul lor.

| shadovv a răspuns:

Si tu esti stupida.

| vasilicalambru a răspuns (pentru shadovv):

Foarte cre(s)tineste din partea ta.

| shadovv a răspuns (pentru vasilicalambru):

Hai mai lasa-ma cu procariile! Crezi ca nu stiu ca nu e crestineste?!

Tolerez dar pana la o limita! Adica vine si spune "Eu nu sustin pe nimeni, nu fac propaganda pentru nimic, decat pentru rationalitate si echilibru." iar apoi baseste asta: "Nimeni din miscarea ateista/agnostica nu instiga la ceva rau, dimpotriva, comparativ cu marea masa a crestinilor".

De parca materialistii marxisti, atei, ar fi facut mare bine omenirii...

| RaduMD a răspuns:

Maryuk, eu m-am născut în timpul unui regim ateu. Îmi amintesc bine că se făcea propagandă ateistă. Era periculos să se audă că mergi la biserică. Mulţi preoţi fuseseră închişi în închisori pentru convingerile lor, iar episcopul meu fusese ucis în bătaie la poliţie, fără să mai apuce procesul, oricum înscenat.

A fost un regim ateist odios, în care sute de mii, poate milioane de oameni au fost asasinaţi pentru credinţa lor în Dumnezeu. Biserica mea a fost interzisă, toate proprietăţile ei provenite, în general, prin donaţii au fost confiscate, toţi conducătorii ei aruncaţi în temniţă, de unde au ieşit numai unii, după vreo 14 ani. Şi nu era închisoare ca acum, cu televizor în celulă, era o nenorocire.

Asta pot să-ţi spun eu, din ceea ce am trăit, am văzut ori am auzit, nu din cărţi.

| casablanca40 a răspuns:

Cu crestinii nu poti rationaliza, au un neuron blocat care poate procesa numai anumite informatii. Singurul lucru util pe care l-am putea face este sa-i izolam si sa nu le mai dam atata importanta. Probabil ca in cateva sute de ani ar realiza ca nu sunt chiar atat de speciali pe cat credeau.

| McMihai1993 a răspuns:

Notiunea de ateu in esenta ei este foarte discutabila.Crestinii in istorie au instigat la autoflagelare chiar si la acte de violenta atroce.Inchizitia si preotii din fruntea ei aveau ca si "deviza"faptul ca durerea te curata de pacat deci "durerea purifica", in principiu oamenii instiga la violenta de asemenea si propaganda este facuta pentru a satisface niste interese.