| RAY a întrebat:

Am o curiozitate fata de crestini, păreri contrar credintei voastre inseamna propaganda ateista? Atunci de ce mai puneti intrebari pentru atei daca nu vreti sa existe propaganda ateista?

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Nu. Întrebările sunt întrebări.

Cuvântul „propagandă" e folosit cu scop de intimidare, cred. Indiferent cine îl amintește.

Adevărul nu are nimic de pierdut prin punerea de întrebări, prin dialog și prin studiu - făcute în mod serios.

| RAY explică (pentru unvecin):

De acord,personal mi se pare absurd sa spui asa ceva,adica spui atei sunt satanisti,imorali,nebuni,rai, dar fac propaganda ateista cand ne contrazic, asta e ipocrizie curata, exprimarea libera nu inseamna jigniri, atac la persoana de acord

9 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Te poziționezi într-un mod violent față de creștini, sau cel puțin așa văd eu.
Uite, eu sunt ortodox, tatăl meu a fost preot, am crescut cu Dumnezeu în casă și, mai ales, în suflet. Dar nu am de gând să încep să acuz persoanele care au o opinie diferită față de a mea de propagandă sau mai știu eu ce.
Singura mea problemă e față de toți oamenii care sunt nesimțiți, care nu știu să respecte, nu știu să argumenteze niște afirmații, nu știu să fie recunoscători. Dar e o problemă pe care o am față de toată lumea, fie ortodox, ateu, musulman, alb, negru, șamd.
Oamenii care răspund cu violență doar pentru că opinia lor nu e și opinia altuia nu sunt decât niște frustrați, triști și lipsiți de valoare. happy

| RAY explică (pentru ChristianKalman):

Cica eu acum sunt violent, omule fi cinstit si corect, asa e frumos, raspunde la intrebare, au voie persoanele atee sa va contrazica da sau nu?

| ChristianKalman a răspuns (pentru RAY):

Da, au voie persoanele atee să ne contrazică. E firesc ca oamenii să nu aibă aceleași puncte de vedere. happy

| RAY explică (pentru ChristianKalman):

Ok,atunci de ce este numita propaganda ateista exprimarea libera?
am intrebat ieri de ce nu se pun intrebari religioase la categoria asta si cica faceam propaganda ateista, tu vezi intrebari religioase la categoria asta?

| ChristianKalman a răspuns (pentru RAY):

Nu ar fi mai ok să întrebi direct persoana care a făcut afirmația? Ți-am dat răspunsul mai sus. Atâta pot oamenii respectivi. happy

| RAY explică (pentru ChristianKalman):

Le am întrebat, ma acuza ca fac propaganda ateista, nu suporta sa fi contrar cu credințele lor, tu esti ortodox, ei sunt sectancti, poate de asta, cum este sa ai tata preot?

| ChristianKalman a răspuns (pentru RAY):

Nu mai e printre noi de o perioadă... dar e frumos, să știi.
Nu poți spune în comparație cu ce, dar e frumos, e frumos să fii înconjurat de iubire, să știi că e mereu cineva cu tine. Îți oferă și o disciplină. Din păcate, religia ortodoxă are o imagine tare distorsionată în România, imagine la care BOR contribuie din plin. sad
Trebuie doar să îți găsești echilibrul în ceva, orice ar fi acel ceva. happy

| RAY explică (pentru ChristianKalman):

Din pacate biserica ti a uitat rolul din societate,nu ma refer la propaganda politica,ti a uitat rolul de a aduce omul la credinta, astfel alte secte profita si din ce in ce mai multi ortodoxi parasesc religia lor pentru ele, iar sectancti cunosc propaganda bine si fac propaganda si pe internet si real, eu nu sunt anti religie si anti fanatism, eu am vorbit cu un preot de 96 de ani, dar vorbele unui preot sunt diferite fata de cum isi vorbesc sectancti