| anonim_4396 a întrebat:

Dragi crestini de ce va considerati deja mantuiti?

credinta voastra este vie dar faptele voastre lipsesc

53 răspunsuri:
| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Înainte sa ma faci analfabet, verifica etimologia cuvintelor.
Dacă te-ar fi dus capul sa faci asta ai fi văzut ca amândouă sunt derivate din cuvântul maghiar :"mentei", de unde avem cuvintele derivate din limba romana :
mântuire
mântuială
mântuință
mântuire
mântuit
mântuitor
Sursa: https://ro.m.wiktionary.org/wiki/m%C3%A2ntui
Deci cine este analfabet?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Păgân" este un cuvânt jignitor prin care persoanele încuiate ii discriminează pe toți cei care nu le împărtășesc convingerile religioase. Acest cuvânt trebuie evitat, la fel ca și :"jid@n, țigan, poponar" sau alte cuvinte care ofenseaza o mare categorie de oameni.

| Holiday a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Pai tot tu. Pentru ca "mantuiala" nu are in nici o varianta sens religios. Cum ti-am mai spus, mantuire si mantuiala nu sunt sinonime.
Mantuiala nu provine din sensul "a se sfarsi" al verbului "a mantui", nu de la sensurile cu conotatii religioase.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e deloc crestineste sa te consideri deja mantuit. Cei care se considera mantuiti au drum drept spre iad

| RAY a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Wow, eu nu ma consider, desi am o sansa spre rai?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Tu chiar n-ai înțeles nimic? Sti sa citești. Ști ce este aceea etimologie? Ce ști despre cuvintele derivate din același cuvânt?
Ati ceva, las-o baltă. Crede și nu cerceta ca a ta va fi împărăția cerurilor laughing

| Holiday a răspuns (pentru Alexandrionelu):

"Sti sa citești."
"Ști ce este."
"Ati ceva."(probabil tot "sti")

Mai e necesar sa-ti spun ca e o noua dovada de analfabetism?
De fapt, in toate cele trei situatii e STII, cu doi de "i".
Ai si tu dreptate, pot discuta cu tine de sensurile cuvintelor, etimologii, etc, cand tu nici gramatica de clasa a 2-a n-o stapanesti?! Nu prea...

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Nu prea exista nicio credinta vie in crestini. Este o credinta oarba si materalista, fara niciun fel de spiritualitate care s-o anime.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Bravo! În fata dovezilor mele etimologige și a căutărilor pe site-uri de specialitate, tu vi cu lipsa unui "i" laughing Asta da argument, chiar ai pus punctul pe i laughing)

| Digikey a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Tu vi cu lipsa unui "i"

Vii cu doi i.Ai facut si tu limba romana cu educatoarea lui Ray?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Digikey):

Numără-mi toți "ii" care-mi lipsesc și vei primi câte o coca-cola pentru fiecare laughing

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Asta cu "i" tine de contextul în care te exprimi

| Celcestietot a răspuns:

De unde ști tu că faptele din viața reală lipsesc?!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Nu ai cum sa te consideri mantuit. Inseamna ca esti din cale afara de inconstient. Probabil esti foarte tanar si de acolo inconstienta. Sa te consideri mantuit înseamnă mândrie în forma ei cea mai pură, iar mandria a fost cea care a transformat îngerii în demoni. Cei mai mari sfinti se numeau pe ei insisi cei mai mari pacatosi pana in ultimele clipe ale vietii. Fara smerenie si constiinta nimeni nu poate sa se mantuiasca.

| RAY a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Poftim? nu mai confundat cu cineva

| Holiday a răspuns (pentru Alexandrionelu):

"Numără-mi toți "ii" care-mi lipsesc și vei primi câte o coca-cola pentru fiecare"

Mai usor ar fi sa-ti numaram neuronii decat greselile gramaticale.

| danut a răspuns:

Mai RAY, crezi ca daca schimbi numele nu te "gasim" printre cuvinte?
Se vede ca pe langa alti foarte multi indivizi si tu NU intelegi inca nimic din Biblie da incerci marea cu degetu'. DACA citeai Biblia aflai ca TOATA omenirea ESTE mantuita DAR exista o mica conditie pentru asta, SA FACI CE SPUNE Dumnezeu. Si inca ceva nu ai inteles, FAPTELE vin abia DUPA insusirea adevaratei CREDINTE. Daca nu ai credinta nu ai nici fapte, daca ai adevarata CREDINTA sigur vin si faptele.

| RAY a răspuns:

Mai RAY, crezi ca daca schimbi numele nu te "gasim" printre cuvinte?
poftim? eu am un singur cont atat
cat despre credinta =fapte,asa ar trebui sa fie,dar vezi tu nu este asa,pot enumera acum o lista de useri care ma urasc printre care si tu, dar spuneti ca credeti in iisus, pe cand iisus a spus altceva, voi aveti credinta atat, fapte bune nu aveti, nu va judec, un om care iti uraste aproapele nu se poate numi crestin

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Ca să îmi numeri neuroni ar trebui in primul rand să ai tu neuroni, la plural, ceea ce nu este cazul laughing

| milan9 a răspuns:

''Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? OARE (doar) CREDINTA POATE SA-L MANTUIASCA?!?!"
"Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este?" -Iacov 2, 14-20

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu te-am confundat.
Am raspuns la ce ai zis mai sus:
"Wow, eu nu ma consider, desi am o sansa spre rai?"

| RAY a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asta se numeste scos din context, urmareste conversatia de la inceput cu acel user, asa e rational, nu judeca o carte dupa coperta

| Panamax a răspuns:

Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.