| anonim_4396 a întrebat:

Dragi crestini de ce va considerati deja mantuiti?

credinta voastra este vie dar faptele voastre lipsesc

53 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma consider "deja" mantuit. Greu de ajuns acolo, putini vad slava cereasca. Trebuie fapte, credinta, iubire si daruire.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu nu evaluează credință si faptele după cum o fac cei de pe TPU cu răspunsurile.
Daca cineva mai greșește, avem la Tatăl ceresc un mijlocitor, pe Isus Cristos. Cel ce se indoieste de credință sau faptele sale nu e vrednic de mântuire, ținând cont ca duhului de care suntem călăuziți ni se datorează atât credinta cat si faptele.

| Mosotti a răspuns:

Pai si ce dracu am facut sa fiu mantuit? Haha. N-am dat in cap la nimeni, nu am facut rau la nimeni, am respectat, am stiut sa ma port, am invatat ce am putut si intelectual si la viata, deci nu vad ce pacate mari as fi facut, nu alea absurde care le zice religia ca alea nu-s pacate, alea-s ce vor unii ca noi sa nu facem, dar sa faca ei.

Ca aia "bogatu nu intra in rai cum nu intra elefantu prin urechile acului". De aia popii si mai marii religiei sunt bogatani? Pai ei nu vor in Rai?! Sa nu preacurvesti, poate nu prea mult, dar asa pana la 9-10 gagici putem avea, HAHAHA! Ca popii sunt niste curvari multi, de nu se poate.

Dar macar eu nu ma dau credincios, ca cine crede automat respecta ce zicea religia, dupa asta iti dai seama cine e sau cine nu e, dupa fapte, exact cum ai spus, ca faptele vorbesc mereu, nu vorbele, faptele sunt adevarul.

| Alexandrionelu a răspuns:

Nu pot sa îți răspund la întrebare pentru ca nu ma încadrez în categoria "dragi creștini".
Vin totuși cu o contra-întrebare : De unde își are originea expresia :"lucru de mântuială" cu sensul de lucru necalittativ?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Depinde cine o folosește. Păgânii considera cele 10 porunci ca ceva de neanfaptuit, deoarece este o jignire pentru ei sa "coboare" la acest standard. Pentru acestea, vezi mai sus ce zice Mosotti, a fi cineva însemna cu totul a te comporta altfel nu numai in ce privește preacurvia, ci si celelalte 9 porunci.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tu dragul meu vei intra in iad cu mine, o sa avem ce discuta o vesnicie noi doi

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Femeie credinta fara fapte egal moarte, cum adica daca mai gresesti, incearca sa numai gresesti

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ceva de urmat, ajutati aproapele, crestini uita asta mereu https://www.tpu.ro/......re-si-cei/

| Alexandrionelu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Toată lumea folosește expresia "lucru de mântuială" ortodox, catolici, neo/protestanți, atei sau cum zici tu păgâni laughing

| RAY a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Adevarat iti spun ca si tu vei ajunge in iad, dar nu e asta o problema ca si eu o sa ajung acolo si fostele mele iubite, abia astept

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Daca cineva mai greșește, avem la Tatăl ceresc un mijlocitor, pe Isus Cristos."

Voi aveti doi zei?!

| Alexandrionelu a răspuns (pentru RAY):

Amin laughing

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Doi zei? Și unul este prea mult happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Isus Cristos este mijlocitorul omului inaintea lui Dumnezeu.
Si este Fiul lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mijlocitor, nemijlocitor, nici nu conteaza ce functii are, ideea este daca e zeu sau nu. Adica fiul spiridusului, cum ii spui tu, e tot spiridus, sau e altceva? Si daca da, ce, ca om sigur nu poate fi din descrierea pe care o are in poveste.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Eu m-am referit doar la doua grupări: creștini si păgâni. După Biblie așa se împarte omenirea. Rezulta ca cine nu este creștin este pagan.
Nu toți care se declara religioși sunt si creștini. Un creștin niciodată nu ar folosi aceasta expresie pentru ca știe ca e păcat.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

E posedat de satana | Holiday nu intelege ca iisus se ruga lui insati tot lui insati a spus de ce ma parasesti, ca si cum as spune ray de ce ma parasesti sau ray te rog scapama de suferinta asta

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Care sunt crestini? sunteti impartiti in 6000 de religie, secte, culte?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Păcatul este premeditat, in schimb greșeală nu.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Prostia nu este pacat? daca stii ce este pacat numai repeta pacatul, anul asta ce fapte bune ai facut? ca statul pe TPU nu inseamna mantuire

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ajungem in pamant, dat fiind ca nu facem parte din aceiasi familie, nici in pamant nu vom fi unu langa altul, asa ca asta e adevarul, dar daca aia in iad au net, forumuri, calculatoare, telefon, TV, cozonaci Boromir cu ciocolata si rom, Nutela, chifle negre cu seminte calde, n-as refuza, bine, si o gagica misto cum imi place mie si la caracter si fizic, si sa nu imbatranim deloc.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Era ironic, poate ne vom vedea in this life

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, eu am raspuns asa comic! Poate, daca o fi sa fie ne vom vedea.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Un creștin niciodată nu ar folosi aceasta expresie pentru ca știe ca e păcat."

Mantuiala si mantuire sunt doua cuvinte distincte care au sens diferit. Doar seamana la forma. Asa ca nu vad legatura folosirii/nefolosirii lor de catre credinciosi. Bine, nu luam in calcul analfabetii care cred ca e acelasi lucru...

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ai msj in pv

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

A fi cineva inseamna sa fi om si fara sa ai teama de iad, de dumnezeu, si nu e nevoie sa citesti poruncile alea, le respecti de la sine, asa simti ca e corect, plus si alte chestii respecti tot de la sine. Adica trebuie sa citesc ca nu am voie sa fur, sa omor, sa nu fiu om?! Ar fi culmea. E de la sine inteles. Greseli facem toti, dar asta este, caracterul e caracter si ala nu se schimba, il are omul sau nu il are. Si faptele spun despre acel om tot, nu ce se da doar ca ar fi. Daca se da nu stiu ce, trebuie cu fapte sa corespunda al acelui nu stiu ce, altfel nu se incadreaza acolo.

Daca eu ma dau geniu si nu fac chestii care demonstreaza asta, nu sunt. Prin a te da credincios poti insela, omu te crede okey si prinde incredere, si il arzi cu prima ocazie, ca auzi "Da ma, ala crede, e om, se duce la biserica, am vazut noi". Pai si mafiotii italieni se duceau la biserica de forma sa vada lumea, si faceau crime, erau cei mai josnici oameni, rect, inumani. Becali de ce se duce si vb de relitie? De om ce e? E un infect, dar vroia sa prinda admiratia oamenilor sa-l puna in fruntea tarii ca sa faca el ce vrea cu noi. Voi nu ati auzit cum vb la tel cu unu din televiziune.

Si politcienii SUA se duceau, si ei sunt criminali, fac crime pentru bani, dominatie, au dus-o bine pe raul altora. Dar fatada era ca erau credinciosi, invocau mereu valorile religioase.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca asa li se spune si li se tot repeta. Stii vorba aia, o minciuna repetata de un milion de ori devine adevar.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

De unde stii?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca v-am cunoscut si ca v-am vestit cate ceva din Cuvântul lui Dumnezeu (Biblia) așa ecum o înțeleg eu, cred ca este apreciat de către Dumnezeu. Indemnul lui Isus este: "Duceti-va in toată lumea si propovăduiți Evanghelia la orice făptură, si cine va crede si se va boteza, va fi mântuit, cine nu va crede va fi osândit".
Chiar daca nu au ajuns postările mele pana la marginile pământului, tot au ajuns mai departe decât as fi putut ajunge eu fizic. Si cred, am făcut o fapta buna.