| anonim_4396 a întrebat:

Dragi crestini de ce va considerati deja mantuiti?

credinta voastra este vie dar faptele voastre lipsesc

53 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mai RAY, crezi ca daca schimbi numele nu te "gasim" printre cuvinte?
Se vede ca pe langa alti foarte multi indivizi si tu NU intelegi inca nimic din Biblie da incerci marea cu degetu'. DACA citeai Biblia aflai ca TOATA omenirea ESTE mantuita DAR exista o mica conditie pentru asta, SA FACI CE SPUNE Dumnezeu. Si inca ceva nu ai inteles, FAPTELE vin abia DUPA insusirea adevaratei CREDINTE. Daca nu ai credinta nu ai nici fapte, daca ai adevarata CREDINTA sigur vin si faptele.

| RAY a răspuns:

Mai RAY, crezi ca daca schimbi numele nu te "gasim" printre cuvinte?
poftim? eu am un singur cont atat
cat despre credinta =fapte,asa ar trebui sa fie,dar vezi tu nu este asa,pot enumera acum o lista de useri care ma urasc printre care si tu, dar spuneti ca credeti in iisus, pe cand iisus a spus altceva, voi aveti credinta atat, fapte bune nu aveti, nu va judec, un om care iti uraste aproapele nu se poate numi crestin

| Mosotti a răspuns:

Pai si ce dracu am facut sa fiu mantuit? Haha. N-am dat in cap la nimeni, nu am facut rau la nimeni, am respectat, am stiut sa ma port, am invatat ce am putut si intelectual si la viata, deci nu vad ce pacate mari as fi facut, nu alea absurde care le zice religia ca alea nu-s pacate, alea-s ce vor unii ca noi sa nu facem, dar sa faca ei.

Ca aia "bogatu nu intra in rai cum nu intra elefantu prin urechile acului". De aia popii si mai marii religiei sunt bogatani? Pai ei nu vor in Rai?! Sa nu preacurvesti, poate nu prea mult, dar asa pana la 9-10 gagici putem avea, HAHAHA! Ca popii sunt niste curvari multi, de nu se poate.

Dar macar eu nu ma dau credincios, ca cine crede automat respecta ce zicea religia, dupa asta iti dai seama cine e sau cine nu e, dupa fapte, exact cum ai spus, ca faptele vorbesc mereu, nu vorbele, faptele sunt adevarul.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tu dragul meu vei intra in iad cu mine, o sa avem ce discuta o vesnicie noi doi

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ajungem in pamant, dat fiind ca nu facem parte din aceiasi familie, nici in pamant nu vom fi unu langa altul, asa ca asta e adevarul, dar daca aia in iad au net, forumuri, calculatoare, telefon, TV, cozonaci Boromir cu ciocolata si rom, Nutela, chifle negre cu seminte calde, n-as refuza, bine, si o gagica misto cum imi place mie si la caracter si fizic, si sa nu imbatranim deloc.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Era ironic, poate ne vom vedea in this life

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, eu am raspuns asa comic! Poate, daca o fi sa fie ne vom vedea.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ai msj in pv

| Celcestietot a răspuns:

De unde ști tu că faptele din viața reală lipsesc?!

| milan9 a răspuns:

''Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? OARE (doar) CREDINTA POATE SA-L MANTUIASCA?!?!"
"Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este?" -Iacov 2, 14-20

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca asa li se spune si li se tot repeta. Stii vorba aia, o minciuna repetata de un milion de ori devine adevar.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e deloc crestineste sa te consideri deja mantuit. Cei care se considera mantuiti au drum drept spre iad

| RAY a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Wow, eu nu ma consider, desi am o sansa spre rai?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Nu ai cum sa te consideri mantuit. Inseamna ca esti din cale afara de inconstient. Probabil esti foarte tanar si de acolo inconstienta. Sa te consideri mantuit înseamnă mândrie în forma ei cea mai pură, iar mandria a fost cea care a transformat îngerii în demoni. Cei mai mari sfinti se numeau pe ei insisi cei mai mari pacatosi pana in ultimele clipe ale vietii. Fara smerenie si constiinta nimeni nu poate sa se mantuiasca.

| RAY a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Poftim? nu mai confundat cu cineva

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu te-am confundat.
Am raspuns la ce ai zis mai sus:
"Wow, eu nu ma consider, desi am o sansa spre rai?"

| RAY a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asta se numeste scos din context, urmareste conversatia de la inceput cu acel user, asa e rational, nu judeca o carte dupa coperta

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu nu evaluează credință si faptele după cum o fac cei de pe TPU cu răspunsurile.
Daca cineva mai greșește, avem la Tatăl ceresc un mijlocitor, pe Isus Cristos. Cel ce se indoieste de credință sau faptele sale nu e vrednic de mântuire, ținând cont ca duhului de care suntem călăuziți ni se datorează atât credinta cat si faptele.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Femeie credinta fara fapte egal moarte, cum adica daca mai gresesti, incearca sa numai gresesti

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Daca cineva mai greșește, avem la Tatăl ceresc un mijlocitor, pe Isus Cristos."

Voi aveti doi zei?!

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Doi zei? Și unul este prea mult happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Isus Cristos este mijlocitorul omului inaintea lui Dumnezeu.
Si este Fiul lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mijlocitor, nemijlocitor, nici nu conteaza ce functii are, ideea este daca e zeu sau nu. Adica fiul spiridusului, cum ii spui tu, e tot spiridus, sau e altceva? Si daca da, ce, ca om sigur nu poate fi din descrierea pe care o are in poveste.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Păcatul este premeditat, in schimb greșeală nu.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Prostia nu este pacat? daca stii ce este pacat numai repeta pacatul, anul asta ce fapte bune ai facut? ca statul pe TPU nu inseamna mantuire

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

De unde stii?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca v-am cunoscut si ca v-am vestit cate ceva din Cuvântul lui Dumnezeu (Biblia) așa ecum o înțeleg eu, cred ca este apreciat de către Dumnezeu. Indemnul lui Isus este: "Duceti-va in toată lumea si propovăduiți Evanghelia la orice făptură, si cine va crede si se va boteza, va fi mântuit, cine nu va crede va fi osândit".
Chiar daca nu au ajuns postările mele pana la marginile pământului, tot au ajuns mai departe decât as fi putut ajunge eu fizic. Si cred, am făcut o fapta buna.

| Panamax a răspuns:

Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma consider "deja" mantuit. Greu de ajuns acolo, putini vad slava cereasca. Trebuie fapte, credinta, iubire si daruire.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ceva de urmat, ajutati aproapele, crestini uita asta mereu https://www.tpu.ro/......re-si-cei/

| Alexandrionelu a răspuns:

Nu pot sa îți răspund la întrebare pentru ca nu ma încadrez în categoria "dragi creștini".
Vin totuși cu o contra-întrebare : De unde își are originea expresia :"lucru de mântuială" cu sensul de lucru necalittativ?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Depinde cine o folosește. Păgânii considera cele 10 porunci ca ceva de neanfaptuit, deoarece este o jignire pentru ei sa "coboare" la acest standard. Pentru acestea, vezi mai sus ce zice Mosotti, a fi cineva însemna cu totul a te comporta altfel nu numai in ce privește preacurvia, ci si celelalte 9 porunci.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Toată lumea folosește expresia "lucru de mântuială" ortodox, catolici, neo/protestanți, atei sau cum zici tu păgâni laughing

| RAY a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Adevarat iti spun ca si tu vei ajunge in iad, dar nu e asta o problema ca si eu o sa ajung acolo si fostele mele iubite, abia astept

| Alexandrionelu a răspuns (pentru RAY):

Amin laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Eu m-am referit doar la doua grupări: creștini si păgâni. După Biblie așa se împarte omenirea. Rezulta ca cine nu este creștin este pagan.
Nu toți care se declara religioși sunt si creștini. Un creștin niciodată nu ar folosi aceasta expresie pentru ca știe ca e păcat.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

E posedat de satana | Holiday nu intelege ca iisus se ruga lui insati tot lui insati a spus de ce ma parasesti, ca si cum as spune ray de ce ma parasesti sau ray te rog scapama de suferinta asta

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Care sunt crestini? sunteti impartiti in 6000 de religie, secte, culte?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Un creștin niciodată nu ar folosi aceasta expresie pentru ca știe ca e păcat."

Mantuiala si mantuire sunt doua cuvinte distincte care au sens diferit. Doar seamana la forma. Asa ca nu vad legatura folosirii/nefolosirii lor de catre credinciosi. Bine, nu luam in calcul analfabetii care cred ca e acelasi lucru...

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

A fi cineva inseamna sa fi om si fara sa ai teama de iad, de dumnezeu, si nu e nevoie sa citesti poruncile alea, le respecti de la sine, asa simti ca e corect, plus si alte chestii respecti tot de la sine. Adica trebuie sa citesc ca nu am voie sa fur, sa omor, sa nu fiu om?! Ar fi culmea. E de la sine inteles. Greseli facem toti, dar asta este, caracterul e caracter si ala nu se schimba, il are omul sau nu il are. Si faptele spun despre acel om tot, nu ce se da doar ca ar fi. Daca se da nu stiu ce, trebuie cu fapte sa corespunda al acelui nu stiu ce, altfel nu se incadreaza acolo.

Daca eu ma dau geniu si nu fac chestii care demonstreaza asta, nu sunt. Prin a te da credincios poti insela, omu te crede okey si prinde incredere, si il arzi cu prima ocazie, ca auzi "Da ma, ala crede, e om, se duce la biserica, am vazut noi". Pai si mafiotii italieni se duceau la biserica de forma sa vada lumea, si faceau crime, erau cei mai josnici oameni, rect, inumani. Becali de ce se duce si vb de relitie? De om ce e? E un infect, dar vroia sa prinda admiratia oamenilor sa-l puna in fruntea tarii ca sa faca el ce vrea cu noi. Voi nu ati auzit cum vb la tel cu unu din televiziune.

Si politcienii SUA se duceau, si ei sunt criminali, fac crime pentru bani, dominatie, au dus-o bine pe raul altora. Dar fatada era ca erau credinciosi, invocau mereu valorile religioase.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Înainte sa ma faci analfabet, verifica etimologia cuvintelor.
Dacă te-ar fi dus capul sa faci asta ai fi văzut ca amândouă sunt derivate din cuvântul maghiar :"mentei", de unde avem cuvintele derivate din limba romana :
mântuire
mântuială
mântuință
mântuire
mântuit
mântuitor
Sursa: https://ro.m.wiktionary.org/wiki/m%C3%A2ntui
Deci cine este analfabet?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Păgân" este un cuvânt jignitor prin care persoanele încuiate ii discriminează pe toți cei care nu le împărtășesc convingerile religioase. Acest cuvânt trebuie evitat, la fel ca și :"jid@n, țigan, poponar" sau alte cuvinte care ofenseaza o mare categorie de oameni.

| Holiday a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Pai tot tu. Pentru ca "mantuiala" nu are in nici o varianta sens religios. Cum ti-am mai spus, mantuire si mantuiala nu sunt sinonime.
Mantuiala nu provine din sensul "a se sfarsi" al verbului "a mantui", nu de la sensurile cu conotatii religioase.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Tu chiar n-ai înțeles nimic? Sti sa citești. Ști ce este aceea etimologie? Ce ști despre cuvintele derivate din același cuvânt?
Ati ceva, las-o baltă. Crede și nu cerceta ca a ta va fi împărăția cerurilor laughing

| Holiday a răspuns (pentru Alexandrionelu):

"Sti sa citești."
"Ști ce este."
"Ati ceva."(probabil tot "sti")

Mai e necesar sa-ti spun ca e o noua dovada de analfabetism?
De fapt, in toate cele trei situatii e STII, cu doi de "i".
Ai si tu dreptate, pot discuta cu tine de sensurile cuvintelor, etimologii, etc, cand tu nici gramatica de clasa a 2-a n-o stapanesti?! Nu prea...

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Bravo! În fata dovezilor mele etimologige și a căutărilor pe site-uri de specialitate, tu vi cu lipsa unui "i" laughing Asta da argument, chiar ai pus punctul pe i laughing)

| Digikey a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Tu vi cu lipsa unui "i"

Vii cu doi i.Ai facut si tu limba romana cu educatoarea lui Ray?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Digikey):

Numără-mi toți "ii" care-mi lipsesc și vei primi câte o coca-cola pentru fiecare laughing

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Asta cu "i" tine de contextul în care te exprimi

| Holiday a răspuns (pentru Alexandrionelu):

"Numără-mi toți "ii" care-mi lipsesc și vei primi câte o coca-cola pentru fiecare"

Mai usor ar fi sa-ti numaram neuronii decat greselile gramaticale.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Holiday):

Ca să îmi numeri neuroni ar trebui in primul rand să ai tu neuroni, la plural, ceea ce nu este cazul laughing

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Nu prea exista nicio credinta vie in crestini. Este o credinta oarba si materalista, fara niciun fel de spiritualitate care s-o anime.