| soimos a întrebat:

Oare care este adevarul?
Plecand de la faptul ca Dumnezeul Vechiului Testament, adica Creatorul, cere sa respectam cele 10 porunci si Legea, pentru ca toti oamenii vom fi judecati pentru faptele noastre conform Legii, in timp ce la crestini este generalizata credinta precum ca Isus a murit pentru pacatele noastre ...deci vom fi cu totii mantuiti!
Ba mai mult la crestinii Nou Testamentari, este vehiculata ideea ca indiferent de ce fapte faci, indiferent de cati oameni ai omorat, violat sau jefuit, ti se vor ierta toate pacatele, cu conditia sa te pocaiesti. si sa le regreti!
Referitor la cele de mai sus, se cuvine sa subliniem contradictia evidenta dintre Vechiul Testament, unde in LEGE ne spune chiar Dumnezeu Creatorul ca vom raspunde pentru faptele noastre... si afirmatiile cu totul inverse din Noul Testament, in care Isus ne promite iertarea tuturor faptelor prin "credinta" in sacrificiul sau!
Oare nu va este clar ca Isus va indeamna, in mod subversiv sa faceti rau si ca indiferent de cate rele comiteti tot veti fi mantuiti daca credeti in el!
Cum de nu va dati seama ca Isus este oponentul lui Dumnezeu... adica Dracu?
Pai nu Dracu e acela care va indeamna sa faceti rele, si va pacaleste ca nu veti fi pedepsiti pentru ele, ca va iarta prin credinta voastra in el?

16 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Soimos pana si dracii au o credinta mai mare decat tine.Si dracii ii recunosc autoritatea Domnului Isus si ii cer voie ca sa ii lase sa intre in turma de porci.Matei 8:31:,,Dracii rugau pe Isus şi ziceau: „Dacă ne scoţi afară din ei, dă-ne voie să ne ducem în turma aceea de porci."

Si dracii recunosc ca Domnul Isus este Sfantul lui Dumnezeu.Marcu 1:24,,„Ce avem noi a face cu Tine, Isuse din Nazaret? Ai venit să ne pierzi? Te ştiu cine eşti: eşti Sfântul lui Dumnezeu!"
Mat 8.29;
25 Isus l-a certat şi i-a zis: „Taci şi ieşi afară din omul acesta!"
Marcu 3:11,, Duhurile necurate, când Îl vedeau, cădeau la pământ înaintea Lui şi strigau: „Tu eşti Fiul lui Dumnezeu."
Ai inteles ca Isus este Fiul lui Dumnezeu si El are autoritate asupra celui rau?

| soimos explică (pentru Raniia):

>.Si dracii ii recunosc autoritatea Domnului Isus <
Poi nu au incotro!
Ca doar Iisus le este Seful!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Ca sa vezi ca Isus are putere sa te duca in rai, citeste:Ioan 1:29 A doua zi, Ioan a văzut pe Isus venind la el şi a zis: „Iată Mielul lui Dumnezeu care ridică păcatul lumii! Apocalipsa 7:9 După aceea m-am uitat şi iată că era o mare gloată pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminţie, din orice norod şi de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie şi înaintea Mielului, îmbrăcaţi în haine albe, cu ramuri de finic în mâini;

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Mai asteapta tu cativa ani sa ajunga chuck noriss acolo sa faca putina curatenie, sa mai scape de invechiti astia care conduc raiul intr-un mod atat de demodat!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Aşteaptă până ajung eu acolo. Îi îmbăt pe toţi şi vă bag blatwinking

| seagate a răspuns:

Ai mintea odihnita.

| whiteshores a răspuns:

Folosești metoda cea mai răspândită de a distorsiona adevărul și anume îmbini adevărul cu minciuna, iar cel care citește nu diferențiază acest lucru, mai ales dacă nu cunoaște detaliile necesare.

În cartea Biblia ni se prezintă planul lui Dumnezeu pentru oameni. În Vechiul Testament crearea lor, căderea oamenilor în păcat, alegerea unui popor (Israel) ca și popor al lui Dumnezeu, păcatul acestora cu tot cu existența Legii și a celor 10 porunci, căderea în robie (egipteană, babiloniană, mai târziu romană). În Noul Testament ni se prezintă a doua parte a planului lui Dumnezeu. O soluție pentru ca toți oamenii păcătoși (nu doar evreii) să se poată apropia de Dumnezeu. Pentru că Dumnezeu este sfânt, iar noi păcătoși, acest lucru ne separă de El. Soluția: a trimis pe Fiul Său fără păcat pentru ca să plătească în locul nostru plata acestor păcate. De ce să plătească? Pentru că suntem robi păcatelor noastre și nu ne putem elibera singuri. Isus a murit, a înviat (astfel a învins moartea - consecința păcatului este moartea, El învingând moartea a adus eliberare și pentru noi).

Bun. Acum legat de învățăturile lui Isus. Cred că nu ești bine informat sau denaturezi lucrurile. Isus nu îndeamnă la furt, omor, viol ci la dragoste, fapte bune, milă, răbdare și alte lucruri nobile. Dacă te pocăiești (adică dacă recunoști că ai făcut păcate, regreți și realizezi că au fost un rău, și decizi să nu îți mai conduci singur viața ci cu ajutorul lui Dumnezeu), da, vei fi iertat. Însă nimeni nu poate să fie de acord cu tine că această iertare și căință a ta se propagă asupra tuturor faptelor făcute de tine ulterior, și, astfel, poți să faci orice pentru că ai avut un moment de căință. Chiar Isus spune că fiecare om va da socoteală de fiecare cuvânt spus. Un cuvânt pare ceva infim, dar și acesta te scoate vinovat sau nu.

În concluzie, învățătura Bibliei (în mod special a Noului Testament) nu îndeamnă la păcate ci îndeamnă la o viață diferită, integră și demnă. Iar Isus nu este oponentul lui Dumnezeu, ci este cel care ți-a dat o șansă să îți schimbi viața.

| soimos explică (pentru whiteshores):

Hallo...tu chiar vorbesti serios?
Adica la nivelul tau de lipsa e inteligenta nu poti intelege ca Tanachul (asta pe care voi il numiti VT) este Biblia religiei mozaice, la fel ca si Yahwe care este tot Dumnezeul lui Israel. Iar "planul" lui Dumnezeu in Tanach i-l mai intalnim si azi in Sinagogi si este neschimbat!
2 ) NT nu are nimic comun cu Dumnezeu pentru ca in el este vorba doar de Dracu ...adica de "Dumnezeu Fiul"... iar Diavolul te incurajeaza sa faci pacae ca el ti le iarta!
Iar intrebarea de mai sus iti clarifica lucrurile!

| whiteshores a răspuns (pentru soimos):

Eu vorbesc serios. Nu știu tu cât de serios vorbești. Dacă am fi vorbit amândoi având același nivel de research (adică cel puțin să fi citit și tu atât Vechiul Testament cât și Noul Testament), atunci aș considera afirmațiile tale argumente și în consecință aș încerca să polemizez cu tine. În această situație însă pot doar să citesc ceea ce spui și să sper că ești într-o etapă de 'căutare'.

Cred că nivelul meu de inteligență nu este pus în pericol de cuvintele pe care tocmai le-am spus.

| soimos explică (pentru whiteshores):

Ba da!
Daca nu ar fi asa, ai fi inteles intrebarea pe care am pus-o, si ai fi incercat sa-i raspunzi, dar tu ma ataci pe mine, probabil din cauza ca nu ai inteles intrebarea!
Daca nu as fi cunoscut bine Tanachul (si nu VT) si "Evangheliile lui Lucifer" nu as fi pus atatea intrebari incomode pentru credinciosi

| thealchemist a răspuns:

Ai probleme de logica si/sau informatie. NT este un update al VT. fiecare are sensul sau in sine dar daca ai nevoie de ceva dupa care sa te iei este NT in primul rind.

| soimos explică (pentru thealchemist):

Minti!
NU este "update" pentru ca nu este scris de Dumnezeu ...ci este scris de niste cioflingari condusi de Ucigasul Pavel (Saul din Tarsus) care lucrau cu puterile diavolului:
9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii
Astia au scris NT!

| MTC a răspuns:

Adevarul este ca nu vei afla niciodata

| GyeBaek a răspuns:

Intelegi gresit mesajul de fapt Iisus vrea sa arete ca sinceritatea si corectidunea si curajul deati recunoste pacatul sunt cele mai importante calitati ale sufletului.

Janina
| Janina a răspuns:

Da, este si asta o varianta.
Ma amuza ce ai putut sa gandesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basmeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee