| anonim_4396 a întrebat:

Dragi crestini eu zic sa nu va mai pierdeti vremea cu Dumnezeu fiindca el chiar nu-i pasa de noi. Nu vedeti ce greu traim in tara asta sanatate praf, banii se castiga greu, mii de oameni mor de foame si mafia e la putere. Nimic dar absolut nimic nu a facut Dumnezeu cu acesti oameni. Mafia prospera iar noi cadem.

Eu am avut si am necazuri de atatia ani, m-am rugat cu suflet, am fost la manastiri si am pus pentru mult prea iubita sanatate pe care o doresc si nu o am si nimic tot bolnav sunt, necazurile se tin dupa mine. Eu cred ca, credinta in Dumnezeu este o caterinca. Dreptate pana la urma noi o sa facem nu Dumnezeu ca pe Dumnezeu il doare in cot de noi. Eu propun sa va deschideti bine mintea si sa lasati la o parte caterinca cu Dumnezeu in sus Dumnezeu in jos fiindca nimeni nu va ajuta. Viata e grea si crunta iar ca sa o facem frumoasa noi trebuie sa luptam ca sa o facem asa, daca cineva va face rau razbunati-va si nu lasati totul in voia lui Dumnezeu fiindca nu o sa va ajute. Cam asta e parerea mea rog pe cei nereligiosi sa lase cateva pareri daca vor iar pe cei crestini sa-si deschida mintea Dumnezeu nu este ceea ce pare a fi.

Răspuns Câştigător
| ateu123 a răspuns:

Poti demonstra stiintific ca deti adevarul absolut

45 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragi crestini nu lasati ca suferinta sau durerea din inima sa va abata de la adevarata credinta.Dumnezeu care a facut aceasta lume, este intr-adevar bun si a pregatit o viata vesnica de glorie tuturor celor care cred in Manutuitorul. Daca nu ar fi dragostea Lui Hristos nu ar fi venit niciodata sa aduca mantuirea si sa iti dea nadejde pentru viitor. Poate ca suferintele ne ajuta sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu.El pune pret pe fericirea noastra eterna nu pe viata aceasta efemera.

| Angel0 a răspuns:

Probabil ca folosesti alte frecvente cand incerci sa te conectezi la divinitate.
Daca vibratia ta este joasa (si sigur este joasa daca vorbesti de razbunare), nu poti auzi frecventele(vibratiile)mai inalte.
Poate ca Dumnezeu ti-a raspuns dar nu l-ai auzit.
Si totul in lume decurge asa cum trebuie chiar daca este mai greu de inteles si de acceptat.
Daca vrei schimbari poti incepe cu tine.

| ateu123 a răspuns:

Catalinxxl60 dumnezeu nu exista amice fi rational ai dreptate Romania o tara de rahat, daca ar exista o divinitate ar fi pasator fata nu doar de mine si de cei care se nasc orbii,handicapatii,infometati, cum este lumea muncesti pentru niste banii o luna asta e plan divin? nu vezi banul e tot cei mai important nu religia sau basmele, numai da banii la manastirii si adunai viata e scruta si una ai, aici pe TPU majoritatea sufera de sindromul ideiilor fixe, incapatanare extrema si egoism mare, alabalaportocala2011 explicatia ta i o slabiciune evolutia si universul nu are nevoie de ceva divin, uitate si la doc astea http://liber-cugetatorii.blogspot.com/

| Zeroosi a răspuns (pentru ateu123):

Citeste din Biblie Matei 6:19, 7:7 http://biblia.resursecrestine.ro/matei/6

| ateu123 a răspuns (pentru Zeroosi):

Esti spalata bine pe creier

| Zeroosi a răspuns (pentru ateu123):

Da am fost spalata in Sangele Lui Isus amin, am o minte innoita, gandesc altfel nu altceva si doresc sa-ti spele si tie mintea ta si a tuturor ce nu cred in El.sa va dea lumina sa vedeti adevarul.

| ateu123 a răspuns (pentru Zeroosi):

Cei adevarul?

| Zeroosi a răspuns (pentru ateu123):

Adevarul e Cuvantul si Cuvantul e Dumnezeu

| Raniia a răspuns (pentru ateu123):

Raymusic daca imi demonstrezi stiintific ca deti adevarul absolut primesti fundita?/?/?/

| catalynx a răspuns (pentru Raniia):

Il sustin pentru ca omu poate chiar are dreptate. Crestinii nu au demonstrato sau nu au fost in stare sa demonstreze ceea ce el intreba

| ateu123 a răspuns (pentru Raniia):

Am revendicat eu ca stiu adevarul absolut voi crestini spuneti ca il stiti

| eandopuncttk a răspuns (pentru ateu123):

Bã ca bine mai spui laughing

| ateu123 a răspuns (pentru Zeroosi):

Poti demonstra stiintific ca deti adevarul absolut

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Dumnezeu este al întregului univers și nu are timp și de planeta Terra, nu îl doare în cot, este ocupat.
Creștinismul este o religie greșită și ei cred că Dumnezeu stă după fundul fiecărui om, ca și cum altă treabă nu ar avea...

| catalynx a răspuns:

Nu va sustin pe voi crestinilor ceea ce spuneti sunt marturii false. Dumnezeu nu e cu noi si asta m-am convins eu singur. Decat sa stati toata ziua sa va rugati si sa faceti matanii + sa mergeti la biserica mai bine faceti ceva util ganditi-va la voi. Cu Dumnezeu muriti de foame si de sete, cu Dumnezeu aveti numai necazuri, cu Dumnezeu parte de sanatate nu o sa aveti. Preotii zic ca sunt incercari iar eu vin cu intrebarea ce incercari sunt astea? inseamna ca nici el nu e usa de biserica daca ne da suferinta, foamete si boala. Daca era cu adevarat bun si vrea sa faca ceva cu lumea asta nu dadea suferinta, foamete si boli asa grele care dureaza de ceva ani. El zice sa nu ne razbunam dar atunci cum de el ne pedepseste pe noi pentru ceea ce facem? nu e cam comunista treaba? Razbunarea mai inseamna si a da o lectie dusmanului, pedeapsa are legatura cu a da o lectie findca cam tot aia e. El ne zice sa nu ne pedepsim dusmanii dar el ce face cu noi nu ne pedepseste?

A si daca el chiar vrea ca toti sa fie credinciosi lui de ce nu demonstreaza ateilor clar si pe fata ca el exista?, de ce nu incearca sa aduca satanistii pe calea lui? ar fi ceva corect pentru ca si satana incearca la fel si atunci corect ar fi ca si Dumnezeu sa incerce sa atraga pe cei cazuti in plasa celui rau pe calea lui bine ca cu metodele lui nu cu a satanei sincer mai lasati-ma cu Dumnezeu in pace daca ii e lene sa faca ceea ce am spus eu mai sus inseamna ca il doare in cot si de tot ceea ce a facut.

| Zeroosi a răspuns (pentru catalynx):

Vina Lui Dumnezeu nu poate sa fie.la noi e o problema:NECREDINTA!

| catalynx a răspuns (pentru Zeroosi):

Hai nu zau si eu am avut credinta si exact ceea ce zic s-a intamplat. Pentru voi Dumnezeu este o obsesie si obsesia asta va duce la inebunire. Voi nu aveti vina ci Dumnezeu fiti deschisi la minte si o sa vedeti exact ceea ce vad si eu ADEVARUL

| Zeroosi a răspuns (pentru catalynx):

Nu te lasa pacalit si dus in eroare de cel rau...de cand Il am pe Isus in viata mea simt pace,bucurie,implinire si nu duc lipsa de nimic,eu m-am deschis Lui si il primesc in viata mea fa-o si tu la fel. poate nu ai ajuns sa experimentezi multe cu El,eu am trecut prin multe m-am rugat Lui si am vazut rezultate, cum El si-a intins mana si m-a binecuvantat, m-a ascultat

| catalynx a răspuns (pentru Zeroosi):

Eu nu sunt de partea celui rau dar nici de partea lui dumnezeu. Ceea ce incerc sa demonstrez este ca dumnezeu nu este chiar asa curat pe cat pare. Vad ca nimeni din crestini nu a raspuns la intrebarile adresate de mai sus asta inseamna ca tot eu am dreptate.

| Zeroosi a răspuns (pentru catalynx):

De parte cuiva tot trebuie sa fi.ori a celui rau ori de partea Lui Dumnezeu...eu stiu sa iti raspund, inca nu m-am pierdut.Asa vroiam sa spun ca Dumnezeu nu-ti doreste rau in viata ci binele,si tot ce ni se intampla rau in viata, sunt modalitatiile Lui Dumnezeu pentru ca sa ne aduca de partea Lui, daca ne merge prost afaceriile si alte lucruri nu e vina Lui ca nu-I pasa de noi, ba din contra El ne iubeste si nu vrea sa-I cerem numai lucruri materiale cum facem de obicei Doamne dam Doamne fam,.dar de suflet nu ne pasa.Asta este,Dumnezeu ne vrea viata noastra, El sa fie proritate, si tot ce facem sa facem spre SLava Lui

| ateu123 a răspuns (pentru Zeroosi):

Sti care e problema la voi e foarte simpla ca la un copil de 5 ani, daca i spui ca nu-i voie el va face mereu contrariu isi pot dovedi stiintific oricand ca mintea ta poate fi de gradinita daca incetezi sa gandesti

| Raniia a răspuns (pentru catalynx):

Dumnezeu ingaduie raul in mod controlat pentru ca sa dea oamenilor posibilitatea de a iubi si a alege.

| Zeroosi a răspuns (pentru ateu123):

Nu imi incarc mintea cu o gramada de minciuni cand exista un singur adevar.sincer imi este de ajuns Biblia care este o candela pentru picioarele mele si lumina pe cararea mea Biblia e scrisoarea de dragoste a Lui Dumnezeu pentru noi,in ea gasesc pace, bucurie, sperante si tot ce are nevoie un suflet ca sa fie fericit

| catalynx a răspuns (pentru Zeroosi):

Eu nu sunt de partea nimanui. Te rog nu ma lua cu texte ca dumnezeu ma iubeste si ca imi vrea binele. Eu am necazuri de atatia ani si ca orice naiv am avut credinta in el insa din contra nimic dar absolut nimic nu s-a intamplat

| ateu123 a răspuns (pentru Zeroosi):

Esti limitata mintal si chiar tu o spui

| Zeroosi a răspuns (pentru ateu123):

Ee nu-i asa,adevarul doare,supara ceea ce ti se intampla tie acum,nu-ti place adevarul, nu vrei sa crezi, alege ce e bine pentru tine o faci nu pentru mine sau alti

| ateu123 a răspuns (pentru Zeroosi):

Team intrebat poti demonstra ca exista dumnezeu? da sau nu fara verste

| Zeroosi a răspuns (pentru catalynx):

Imi pare rau de voi, nu pot sa va schimb mintiile asta o face numai Dumnezeu cu puterea Lui, ce sa mai spun Dumnezeu sa se indure de voi!

| Zeroosi a răspuns (pentru ateu123):

Da pot demonstra,. Daca ma rog il chem si il inplor sa ma lase sa-I simt prezenta o va face caci El se lasa gasit de cine il cauta din toata inima

| ateu123 a răspuns (pentru Zeroosi):

Prin fapte, faptul ca simnti un lucru nu inseamna ca e real poate fi ceva imaginar

| catalynx a răspuns (pentru Zeroosi):

Si uite asa te dai batuta nu ai raspuns nici la intrebarile mele nici la intrebarea lui raymusic. Se vede ca ai o obsesie nu ei partile drepte in fata asta inseamna ca asa e pe dumnezeu il doare-n cot de noi, ii este lene sa faca ceva pentru a atrage oamenii de partea lui, incalca propria lui lege si anume cea in care zice sa nu ne pedepsim dusmanii.

| Zeroosi a răspuns (pentru ateu123):

Pentru mine nu e imaginar fiindca in prezenta Lui eu simt pace bucurie asa cum nu o simt niciunde, Dumnezeu chiar m-a vindecat, am avut probleme cu sistemul digestiv...Il simt in viata mea si il chem mereu sa fie in mine si eu in El...Ma ajuta la scoala imi da intelepciune.eu am avut o memorie mai slaba si m-am rugat sa-mi dea o memorie mai buna sa tin minte cand invat si a facut-o.E langa mine mereu,e un Tata buna,n-am gasit pe nimeni ca El, multi oameni m-au respins, dar El niciodata!

| ateu123 a răspuns (pentru Zeroosi):

Daca te nasteai in alta parte in lume sa spunem india credeai in alt zeu si iar ma contraziceai, de ce e asa real zeul tau?

| Zeroosi a răspuns (pentru catalynx):

Am raspuns la toate intrebariile

| Zeroosi a răspuns (pentru ateu123):

Ii multumesc Lui Dumnezeu ca Il cunosc pe El personal.da puteam sa ma inchin la alti zei, da Slava Lui ca a iesit in calea mea!

| EmaS a răspuns (pentru catalynx):

Suferinta este o modalitate prin care Dumnezeu ne atrage atentia. In Psalmul 107 vedem ca Dumnezeu ingaduie suferinta si alte necazuri pentru ca oamenii in stramtorarea lor, sa ceara ajutorul lui Dumnezeu. Am avut si eu parte de multa suferinta. Sotul meu a avut un accident foarte grav la locul de munca. Dar, am strigat la Domnul, si Domnul mi-a raspuns la rugaciuni. Am stat cu el prin spitale 13 luni. Era imobilizat la pat. Am observat ca oamenii care erau in suferinta, aminteau tot timpul in vorbirea lor, de Dumnezeu. Toti erau foarte credinciosi. Ei spuneau: Dumnezeu este bun, daca o vrea Dumnezeu sau cu ajutorul lui Dumnezeu. Omul in suferinta este nevoit sa recunoasca suveranitatea lui Dumnezeu. El lucreaza prin mainile medicilor, El le da intelepciune. Dumnezeu are in vedere fericirea noastra eterna. Vrea sa fim cu El in vesnicie. Chiar daca aici ne trece prin necazuri, daca noi chemam numele Lui, El ne da biruinta. Numele lui este Iehova-Rafa (Dumnezeu care vindeca). Ioan 15:1, 2 ,,Eu sunt adevarata vita si Tatal meu este vierul. Pe orice mladita, care este in Mine si n-aduce roada, El o taie si pe orice mladita care aduce roada, o curateste ca sa aduca si mai multa roada. Pe mine personal suferinta m-a apropiat mai mult de Dumnezeu. M-a facut mai buna, mai rabdatoare, mai plina de afectiune. Acum simt cu aproapele meu, imi pasa de cei care trec prin suferinta. Nu credeam ca va veni ziua in care voi spune ca aceasta incercare de foc din viata noastra a fost o adevarata binecuvantare. Privind din perspectiva lui Dumnezeu, pot sa spun cu certitudine ca ea mi-a schimbat radical viata, gandirea, umblarea in voia lui Dumnezeu. Mangaierea cu care noi am fost mangaiati, acum o dam si noi la altii. De meserie sunt bijutiera. Pentru a topi aurul, trebuie sa incalzesti creuzetul la peste 1300 de grade. Apoi se tine flacara pe aur, pana ce se curateste de toate impuritatile. Cand este gata, bijutierul isi poate vedea chipul in el. Este curat si stralucitor. Asa este si cu noi. Daca ne lasam curatiti de zgura pacatelor noastre, Dumnezeu ne face mai asemanatori cu El. Scrie in Biblie ca aurul este curatit prin foc. Dar, daca acesta nu se lasa curatat, este lepadat. Alegerea este a noastra. Dumnezeu este plin de dragoste, dar El este si un foc mistuitor. La cruce s-au intalnit justitia (dreptatea) lui Dumnezeu cu dragostea Lui. In marea Sa dragoste, a dat ce a avut mai scump pe Fiul Sau ca jertfa . Si tot acolo a pedepsit pacatul pe care Isus l-a luat asupra Lui. Iti multumim Doamne pentru cea mai mareata lucrare de sub soare, cand Creatorul a murit pentru creatia mainilor Sale!

| Raniia a răspuns (pentru catalynx):

Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti indura, El te prelucreaza aici pe pamant aici este atelierul, si daca crezi cu adevarat El te va vindeca.Credinta ta trebuie sa vin din inima,tu doar trebuie sa crezi, sa asculti, sa te rogi si sa astepti raspunsul.Crede doar si nu te teme!

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru EmaS):

Daca dumnezeu ne provoaca suferinta inseamna ca e un psihopat intocmai cum l-au desenat iudeo-crestinii

| EmaS a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Nu Dumnezeu provoaca suferinta ci satan. Dumnezeu doar ii ingaduie lui satan ca sa ne incerce credinta, dar ii limiteaza puterea.Ii spune iti dau voie sa te atingi de trupul lui, dar nu de suflet.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru EmaS):

Daca il lasa sa ne chinuiasca ca sa ne testeze "credinta" inseamna ca e malefic. Nu se spune ca dumnezeu ii lasa pe oameni sa faca ce vor ei dar vor fi judecati dupa moarte? Atunci de ce ne influenteaza viata? E o contradictie

| Sly a răspuns:

Hai ca o sa-ti treaca supararea...
Pana la urma tot Dumnezeu te va ajuta.

| OvidyuNicu a răspuns:

Ai perfecta dreptate sustin ideea ta, nevoia omului de a crede in ceva de asi pune speranta in cineva "a inventat" pe dumnezeu, e ca si cum copii mici cred in mos craciun. ce iti faci iti faci tu cu mana ta! Nu am vazut vre-unu cu bani ca rupe usile bisericii, fraierii aia de nu au ce manca is duminica de duminica si spera si se roaga pentru ca doar asta le-a mai ramas, si daca ar fi dumnezeu de ce ne lasa asa? eu daca as avea o turma de oi nu as lasa sa o manance lupii! ce ai in mana ai restul e praf in ochi, mii scarba de acele texte de pocaiti,!

| Raniia a răspuns (pentru OvidyuNicu):

Dumnezeu exista! Situatia mea materiala era f.buna.dragoste si afectiune aveam din partea familiei,prietenii ma apreciau si respectau,pana cand intr-o zi cineva mi-a spus:,,ai pret in ochii mei''. Cand am realizat era Dumnezeu,erau ochii lui Dumnezeu, care sunt,, asa de curati ca nu pot sa vada raul''. Atunci am realizat ca viata mea are pret si este valoroasa pentru Dumnezeu.Atunci de abia am simtit ca traiesc, ca am un scop in viata, ca sunt fericita.Singurii ochi in care se reflecta valoarea vietii noastre sunt doar ochii Lui! Vreau sa impartasesc la toti din jurul meu ca Dumnezeu ne spune ceea ce putini oameni ne spun.

| V3lCr0 a răspuns:

Frate ai uitat pilda lui IOV?
I-a omorat copii ia distrus si ars tot l-a lovit cu ciuma Satana si tot nu a spus nimic jignitor fata de Dumnezeu.Sincer pe mine Dumnezeu m-a ajutat de care ori i-am cerut ceva...
Asta o fost test pentru tine sa vada daca ai credinta in el.
Credinta ta e asa pe moment.
Adica sti da Doamne si scapama de boala ca dupa aia nu te mai bag in seama. happy