| Geanin a întrebat:

Dragi crestini si crestine vreau sa va intreb de ce inainte se zicea ca Dumnezeu ar fi in cer si acum in era informatici cand mergi cu avionu nu pot sa ajung in "Gradina Riului "? Va rog frumos a-mi spune!

14 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu te plange prea mult!

| Zenithf a răspuns:

Pentru ca noua ne place sa credem ca exista un Big Brother care are grija de noi sa nu cadem si sa facem buba.
Nu putem sa concepem alta varianta, ca numai la pomenirea unei asemenea idei ne ia cu ameteala, ca parca se invarte totul cu noi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Tu ajungi doar la nori, inseamna ca nu ai ochii sufletesti deschisi

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca cei care au scris biblia nu stiau ce e cerul. Ei credeau ca e un loc magic, perfect pentru resedinta tuturor zeilor.

| Warden99 a răspuns (pentru sublime89):

Raspunsul tau e perfect

| iurii75 a răspuns:

Dumnezeu a creat toată materia. Prin urmare, este imposibil ca el să fie alcătuit din elementele fizice pe care el însuşi le-a creat. Natura lui este una spirituală, nonfizică.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru iurii75):

Suntem chipul si asemanarea lui dumnezeu, ai uitat? Sau si asta e tot in zona, glume biblice

| iurii75 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Creatorul este spirit; el nu are un corp fizic, cum avem noi; prin urmare, suntem făcuţi după „chipul" lui în sensul că putem reflecta personalitatea sa, manifestând într-o anumită măsură calităţile sale excelente.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru iurii75):

Ce bine ai zis-o! laughing

| dragos38 a răspuns:

Draga crestine, acestea sunt doar presupuneri, nimeni nu a reusit exact si clar, nici stiinta nici popii sa ne spuna unde se afla dumnezeu/ in emisiunea lui Mironov la intrebarea ''cine suntem''/invitatul dupa ce a facut o istorie a biserici vs. stiinta, din perioada inchizitiei pana in zilele noastre' a spus inca suntem in cautare/ iar emisiunea s-a incheiat cu urmatoarele cuvinte superbe(am stat de vb cu savantul si cu sfantul, intrebandui cine suntem, si mi-au raspuns, Am venit ca ploaia si plecam ca vantul). deci in concluzie nu stim nimic/iar povestea cu Adam si Eva ne reconfirma inca odata ca este un simplu mit.

| zaratu a răspuns:

Se spune ca raiu se afla dupa soare de accea noi nu putem sa ne uitam ca este prea puternic si noii suntem prea pacatosi

| Swan39 a răspuns:

S-au hotărât şi ei mai greu cu privire la ce basme să mai răspândească.

| celmaibun1 a răspuns:

In era INFORMATICII ar fi bine sa mai inveti gramatica si sa stii ca "era informatici" se scrie cu doi de "i". Abia apoi poti sa tii pui intrebari existentiale.

| Geanin explică (pentru celmaibun1):

Vai ce greseala mare am facut! Doamne, Iisuse ce am facut?! De acum tu esti Dumnezeul meu! O sa ma rog la Tine mereu. Hai, asteptai sa te ridic in slavi, placa dracu' nu ai putut sa imi contrazici ideea si ai vazut repede un "i".