| Elide a întrebat:

"Dragii" mei atei,cum se face că doar Terra susține viața cum se face că atâtea planete in atâtea galaxii pe unele chiar au găsit apa nu susține totuși viața? Și vă gândiți voi așa în adâncurile creierasului vostru și dați răspunsuri fara jigniri please! Și eu deja un răspuns dacă Dumnezeu nu exista cu siguranță viața pe alte planete de găsea și asta e dovada a existentei unui Creator pentru că Biblia spune clar că pământul nostru era pustiu și gol înainte ca Dumnezeu să.l lucreze, atunci daca nu exista un Creator după voi de ce nu există viață pe alte planete? Și doar planeta noastră este "perfecta"?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Nu are rost sa-i provoci la discutii, majoritatea tot pe-a lor o s-o tina, indiferent ce le-ai spune, dar partea rea e ca poti sa cazi si tu in pacat certandu-te cu ei.
Apostolul Pavel ii spunea lui Timotei: `` Fereste-te de intrebarile nebune si nefolositoare, caci stii ca dau nastere la certuri. Si robul Domnului nu trebuie sa se certe; ci sa fie bland cu toti, in stare sa invete pe toti, plin de ingaduinta rabdatoare,
sa indrepte cu blandete pe potrivnici, in nadejdea ca Dumnezeu le va da pocainta, ca sa ajunga la cunostinta adevarului; si, venindu-si in fire, sa se desprinda din cursa diavolului, de care au fost prinsi ca sa-i faca voia. `` 2 Tim. 2.23-26

69 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

"Draga' mea credincioasa is mai multe motive care impiedica descoperirea vietii extraterestre, si o sa incerc sa le explic aici.
Ce vrei sa spui prin viata? Viata inteligenta cu tehnologie sau bacterii/viata fara tehnologie?
Pentru bacterii e usor, nu le-am cautat. Eu sunt foarte optimist ca vom gasi viata extraterestra pe Europa (satelit al lui Jupiter) sau pe Enceladus (satelit al lui Saturn) dar e greu sa trimiti o sonda acolo si e si mai greu pentru ca trebuie sterilizata pentru a nu contamina mediul cu viata de pe pamant.
Iar in afara sistemului solar nici nu putem discuta despre detectia vietii non-inteligente.
Acum pentru viata inteligenta sunt alte explicatii
Probabil e foarte rara, Pamantul are 4, 5 miliarde de ani si aici a aparut doar o singura specie capabila din punct de vedere tehnologic.
Pe langa faptul ca e rara, viata inteligenta se poate autodistruge, daca vom explora vreodata universul probabil vom vedea planete in care civilizatia dominanta s-a autodistrus.
Si inca ceva spatiul este urias, de exemplu existenta noastra poate fi detectata doar intr-un cerc cu raza de 100 de ani-lumina, poate pare mult dar tine minte ca doar galaxia noastra are aproximativ 40.000 de ani-lumina.

Si acum pentru raspunsul tau:
De ce ar crea un zeu un numar urias de planete dupa care sa se concentreze pe una singura si nici macar pe toata planeta ci pe o singura specie, dar stai la inceput nici macar nu era interesat de toata specia aia ci de membrii unui mic trib din desert.
Le-ai controlat pe toate de stii sigur ca nu exista viata pe alte planete? Deocamdata nu stim daca exista sau nu deci nu poti da un raspuns sigur pe subiectul asta.
Planeta noastra este departe de a fi perfecta. Incearca sa traiesti in desert sau in antarctica sau in ocean.

| drutzix a răspuns:

Si inca ceva ce vei face daca se va descoperi viata extraterestra? O sa declari sus si tare ca nu exista Dumnezeu?

| Elide explică (pentru drutzix):

Haha normal că nu dar eu am spus ce am avut de sus nu.ti mai repet ție la nesfarsit, si n.o să se descopere viața în univers pentru că nu există! Dumnezeu ne.a creat doar pe noi și atat!

NOname
| NOname a răspuns:

Nu te doare?

| drutzix a răspuns (pentru Elide):

Dovedeste si vei castiga un premiu Nobel.
Eu ti-am explicat, e dreptul tau sa crezi ce vrei dar nu incerca sa spui ca parerea ta are logica.

| sabin89 a răspuns:

De ce pui Dragii intre ghilimele? Nu-i iubesti cu adevarat? Parca asa era, sa iubesti atat pe aproapele cat si pe vrajmasul tau.

| Elide explică (pentru sabin89):

Îmi sunt indiferenți nu am nimic cu nimeni, nici nu ii iubesc nici nu ii urăsc crede.ma!

| Elide explică (pentru drutzix):

Și eu ți.am explicat.E tot dreptul tau sa nu crezi, mi.am exprimat o părere daca nu.ti convine e strict problema ta nu mai "dormii" pe.aici

| Elide explică (pentru NOname):

Explica! Sau nu prea ești așa de inteligent/a precum pari?! laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru Elide):

Da, că inteligenţa mea e sub semnul întrebării. laughing

| Scarbo a răspuns (pentru Elide):

100.000 de galaxii? Sigur nu erau 99.999? Din cate vad tu crezi ca cercetarile stiintifice sunt asemenea unei rugaciuni.

| Scarbo a răspuns (pentru Drimmero):

Sa nu ai onoare e un lucru jignitor pentru orice om, iar romanii nu prea aua avut cine stie ce onoare cand i-au tradat pe germani si i-au lasat pe rusi sa-si bata joc de toate comorile noastre. Singurii romani adevarati din acea vreme erau legionarii si oamenii ce il urmau pe Antonescu. Cica ne-am revenit... rolling on the floor))), suntem ciuma Europei, ce mai revenire, ce sa zic.

| Scarbo a răspuns (pentru RAY):

Cunosti citatul : Daca vrei pace, pregateste-te de razboi? Nu cred ca a fost vreodata pace intre oameni pe planeta asta. Hitler a vrut sa uneasca totul, un singur conducator, un singur partid, o singura gandire. Asta e ceea ce numesc eu : Unitate Perfecta. Asta e singurul mod prin care poate fi asigurata pacea.

| Elide explică (pentru NOname):

Ce te supara fata draga? laughing laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru Elide):

Mă vezi supărată? laughing

| SG1995 a răspuns (pentru Drimmero):

Păi nu SF-ul e de vină, ci așteptăriile noastre..., asta ar trebui să ne de-a gândit.

| SG1995 a răspuns (pentru Scarbo):

Asta au vrut și comuniști și orice nebuni care au existat și vor exista. Eu nu pot accepta să fiu spălat pe creier de nebun, pace.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Hitler a fost departe de orice gram de rațiune, pur și simplu a dat vina pe evrei pentru dezastru economic de după primul război mondial (vezi genu de chestii similare la Trump și Le Pen atacă cauze fictive) și apoi i-a exterminat pe toți cei ce i-se opunea, sau care nu corespundeau standartelor eugenice al ideologie oficiale... Adică tot ce înseamna, evreu, țigan, negru, handicapat sau homosexual era ucis cu brutalitate.

| Elide explică:

Ce prostie? Comenteaza aiurea si in mod ironic, raspunde frate serios daca nu-ti convine ceva, nu te da interesant si pari ceva ce nu esti sa arati ca ce? Nu ma refer la tine ci in generalwinking

| SG1995 a răspuns (pentru Elide):

Ce să răspund serios, ai răspunsuri serioase, dar tot pe a ta o ți așa că nu are rost.

| Drimmero a răspuns (pentru Scarbo):

Sa nu exageram!

| Drimmero a răspuns (pentru SG1995):

Omul si fanteziile lui

| Riker a răspuns (pentru Elide):

Cum naiba sa analizezi planetele galaxiilor? logica ta este moartă.

| Scarbo a răspuns (pentru SG1995):

De Holodomor ai auzit? De marea foamete din Japonia cauzata de Mao, ai auzit? De influenta organizatiilor gen Rockefeller?

| Scarbo a răspuns (pentru SG1995):

Pune mana pe o carte de istorie si nu mai asculta toate tampeniile de pe wikipedia.

| FaraNume1245 a răspuns:

Asta e o intrebare foarte prost documentata, si nu o spun in nume de rau. Nici nu aveai de unde sa te documentezi. Daca NASA si alte "grupari" care se ocupa cu studiul Universului ar face toate descoperirile publie, cel mai probabil ar speria masele de oameni, si, cu siguranta, foarte multi dintre ei nici nu ar intelege ce se petrece. Eu cred ca exista viata si in alte locuri din Univers, nu doar pe Terra. La viata noastra contribuie foarte mult si Soarele, pentru ca ne creeaza temperatura optima, fenomen de care multe alte planete nu beneficiaza, dar totusi cred ca exista viata. Inca nu s-a ajuns la capatul Universului, cine stie ce se poate afla in departare.

| drutzix a răspuns (pentru Elide):

Nu o sa stau sa ma cert cu tine dar nu ai explicat nimic!
Ai venit cu o ipoteza tampa si eu ti-am explicat de ce e tampa, plus chiar daca ai cauta toate planetele din univers si nu ai gasi viata asta nu ar fi o dovada pentru existenta unui zeu.
Si doi ai spus ca daca se va descoperi viata extraterestra tot vei crede in dumnezeu deci nu vad rostul intrebarii daca tu nu esti dispusa sa iti schimbi parerea daca iti este dovedit contrariul.

| Elide explică (pentru drutzix):

Cică nu stai sa te certi cu mine dar "dormi" pe întrebările mele, eu as formula astfel răspunsul "nu o sa stau să mă contrazic cu tine"winkingwinking

| drutzix a răspuns (pentru Elide):

Cum adica dorm pe intrebarile tale? Sincer esti primul om la care aud expresia asta.
Nu ma obosesc sa iti dau raspunsuri mai detaliate, ti-am explicat odata si gata, daca mai pui odata intrebarea asteapta-te la mistouri pentru ca ai dovedit ca iti place sa fi ignoranta.

| Elide explică (pentru drutzix):

Daca nu.ti convine imi poti da ignore!