| Elide a întrebat:

"Dragii" mei atei,cum se face că doar Terra susține viața cum se face că atâtea planete in atâtea galaxii pe unele chiar au găsit apa nu susține totuși viața? Și vă gândiți voi așa în adâncurile creierasului vostru și dați răspunsuri fara jigniri please! Și eu deja un răspuns dacă Dumnezeu nu exista cu siguranță viața pe alte planete de găsea și asta e dovada a existentei unui Creator pentru că Biblia spune clar că pământul nostru era pustiu și gol înainte ca Dumnezeu să.l lucreze, atunci daca nu exista un Creator după voi de ce nu există viață pe alte planete? Și doar planeta noastră este "perfecta"?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Nu are rost sa-i provoci la discutii, majoritatea tot pe-a lor o s-o tina, indiferent ce le-ai spune, dar partea rea e ca poti sa cazi si tu in pacat certandu-te cu ei.
Apostolul Pavel ii spunea lui Timotei: `` Fereste-te de intrebarile nebune si nefolositoare, caci stii ca dau nastere la certuri. Si robul Domnului nu trebuie sa se certe; ci sa fie bland cu toti, in stare sa invete pe toti, plin de ingaduinta rabdatoare,
sa indrepte cu blandete pe potrivnici, in nadejdea ca Dumnezeu le va da pocainta, ca sa ajunga la cunostinta adevarului; si, venindu-si in fire, sa se desprinda din cursa diavolului, de care au fost prinsi ca sa-i faca voia. `` 2 Tim. 2.23-26

69 răspunsuri:
| drutzix a răspuns (pentru Elide):

Si cine ma mai amuza daca fac asta? sad

| Elide explică (pentru Nilsson):

Asa este, voiam doar sa vad cum explică ei treaba asta, oricum este in zadar, ne contrazicem aici la infinit și tot nu ajungem nicăieri adevărul e că ei nu pot să mă facă pe mine sa nu mai cred nici eu pe ei să creadă.

| tudorhit a răspuns:

Ce ma bucur ca mai exista persoane ca tine... Mi-ar placea sa dau de persoane ca tine cu care sa imi impartasesc ideile. Este atat de plictisitor sa nu ai cu cine vorbi despre temele religioase...

| Elide explică (pentru tudorhit):

Nu ai cu cine vorbi crede.ma în ziua de azi nu mai interesează pe nimeni de Dumnezeu, unii merg la biserică dar habar nu au cine a fost Iisus și cea făcut El pentru lume, în clasa mea desenam odată un porumbel cu ramura de maslin in cioc un "inteligent" îmi i-a desenul și începe a.l arata la toată clasa făcând mișto...m.am saturat de lumea asta!

| Clockwork a răspuns (pentru Elide):

Cand spui ca nu exista viata in afara noastra in univers e ca si cum ai lua un pahar de apa din ocean si ai zice ca nu exista pesti in ocean.

| Clockwork a răspuns (pentru Riker):

La fel ca si jumatate din creierul sau...

| Riker a răspuns (pentru Clockwork):

Jumătate din creierul meu? Dacă te poți să explorezi toate planetele din trilioanele de galaxii aflate la milioane și miliarde de ani lumină și să vi cu dovadă că nu există viață organică acolo, primești aplauzele tuturor.

| Clockwork a răspuns (pentru Riker):

Vorbeam de el bro

| Riker a răspuns (pentru Clockwork):

Oh scuză-mă dar am înțeles altceva