| anonim_4396 a întrebat:

Duminica nu se lucreaza si mi se spune sa nu tai cu foarfeca. Si nu inteleg de ce nu pot tia cu foarfeca, care este explicatia?

Răspuns Câştigător
| mariacazcu a răspuns:

Se spune asa pentru ca a taia cu foarfeca este un lucru manual deci este o treaba, o munca si Duminica nu se face absolut nimic si este pacat sa faci ceva in zi de duminica SPER CA TE-AM AJUTAT!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mariacazcu):

Ce prostii spui acolo? Tu te "auzi"? Unde scrie asa ceva? Superstitii nefondate. minciuni in care multi cred.

17 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.crestinortodox.ro/......79465.html
Dar fiecare face cum doreste.
O seara buna:)

| danay72 a răspuns:

Biblia nu spune acest lucru.Toate acestea sunt traditii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nicaieri nu spune asa ceva, sunt superstitii, tu de ce crezi asa ceva? Chiar daca e duminică, speli, calci faci mincare etc, ce duminica nu trăiesti?

| caramela a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Buna Cristi, chiar ma uimeste raspunsul tau.
Tu chiar le faci pe toate astea duminica/sarbatorile.
O seara bunahappy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru caramela):

Păi da, ce are, este o zi ca si celelalte, ce duminica nu mănînc? atunci trebuie sa spăl, sa calc ce contează ce zi este, pentru mine este o zi ca oricare. Multa sanatate va doresc.

| caramela a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asa o fi cum zici tu, dar totusi, avem 6 zile sa le facem in cursul saptamanii.
Dar fiecare face cum doreste...
O zi bunahappy

| xBlaise a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Crezi în dumnezeu? Dacă nu crezi, te felicit! (y)
Să revenim, după cum spunea și Cristibucuresti, dacă e duminică nu trebuie să trăiești, să mănânci? Cei cu ferme (dau un exemplu) dacă nu muncesc o zi o să regrete tot anul. Ți-am dat un exemplu, sper să-l înțelegi...

| Fatamuntilor a răspuns:

Am retinut un sfat pe care l-a dat un preot la predica.
Preotii stiu ca exista oameni care muncesc si 6 zile din 7 de dimineata pana seara si uneori timpul nu ajunge pentru treburile casnice.Si atunci se da un fel de dezlegare....important e sa nu fie slujba la biserica!

| J0B0MAT a răspuns:

Explicatia este ca niste oameni batrani au inventat niste superstitii acum mii de ani pe care unii inca le cred fara sa stie de ce.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Stai linistit, poti taia si 1km de ce vrei tu, ideea e sa nu te rupi cu munca.

| Crainstorm20 a răspuns:

Cred ca e vorba despre Duminica ( ziua a -7a dupa creareea lumii in care Dumnezeu s-a odihnit).
In fiecare Duminica persoanele nu trebuie sa munceasca.

FUNDA?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Crainstorm20):

Vrei funda pe niste prostii ce debitezi tu acolo? păcat de funda aia.

| Crainstorm20 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Duminica nu e normal sa muncesti. Deasemenea si in alte sarbatori f.importante! big grin

| YesorNo a răspuns:

Pentru că: Dumnezeu a facut lumea in 6 zile, iar in a 7a s-a odihnit. Noi trebuie s-o cinstim odihnindu-ne dupa ce venim de la biserica sau dupa amiaza. Nu trebuie sa facem treaba. Daca tai cu foarfeca, ai facut ceva, adica ai muncit. Inteles?

| JustaLittle a răspuns:

Am intrebat-o pe profesoara de religie, care e sotie de preot.In esenta, aceasta superstitie nu se applica si dacaTai nu-s' ce hartii (foi) etc sau lucruri pe care le faci ca sa te relaxezi.Cateva exemple:chestia "nu se spala" era valabila in trecut findca se depunea mult efort pentru a spalala mana etc,acum nu mai este cazul. daca apesi pe un buton,nu inseamna ca speli tu,despre facut mancare,nici macar in trecut nu se respecta,d'apoi acum, taiatul cu foarfeca eu nu il consider pacat daca tai pentru a ma relaxa etc, pentru diverite hobby-uri pentru care am timp abia duminica.
In concluzie, daca faci ce faci cu placere si tu nu o consideri o munca, e ok.

| PaulVaRoagaMult a răspuns:

Duminica este prima zi a saptamanii iar ziua a saptea este sambata duminica a inviat Domnul Isus Iar El nu a spus sa tinem Duminica ca zi de odihna Duminica este semnul fiarei Cand a inviat Domnul Isus el nu a confirmat sa respectam Duminica, oamenii au schimbat Sabatul (Sambata) in Duminica (Constantin cel Mare a schimbat ziua de odihna ca sa amestece crestinii cu paganii) legea Domnului nu se schimba niciodata Biblia zice ca la Dumnezeu nu este nici schimbare nici umbra de mutare undeva pe la Iacov ar fi multe de spus daca nu credeti treaba voastra nu oblig pe nimeni Sabat in dictionar inseamna odihna sambata nicidecum sabatul nu este duminica