| Maxim96 a întrebat:

Dumnezeu a creat 3 fiinte care au darul de a crede:
1.Ingerii,care cred, dar si vad ceea ce cred.
2. Diavolii,care cred in Dumnezeu,nu-L vad, dar ei fac intotdeauna raul.
3. Oamenii,care cred, dar nu-L vad pe Cel in care cred si aceasta este credinta desavarsita. Ceea ce ne impiedica pe noi sa credem este pierdeaua trupului nostru material.Tocmai de aceea moartea este cea mai mare binefacere pentru noi,ne face sa-L vedem pe Dumnezeu,"Sa-L cunoastem asa cum am fost cunoscuti noi de catre El."Noi credem partial,dar dupa moarte vom vedea total pe Dumnezeu,va fi o partasie de Slava, El ne va hrani cu dumnezeirea Sa.
-Credinţa îngerilor nu este virtute, deoarece ei nu fac nici un efort pentru a crede, căciei II văd pe Dumnezeu. Ei au darul vederii lui Dumnezeu.
-Credinţa diavolilor în Dumnezeu este creaţională, însă credinţa lor în Dumnezeu este pervertită în a-L urî pe Dumnezeu, odată L-au urât pe Dumnezeu şi-L vor urî veşnic, s-a înveşnicit răul, iar această ură este pierzarea lor cea veşnică.
-Credinţa noastră a oamenilor este un dar dumnezeiesc, însoţit de efortul omului dea-L cunoaşte pe Dumnezeu şi de a deveni după asemănarea lui Dumnezeu. Omul carecrede în Dumnezeu şi face ceea ce crede, se va învrednici de plata cea mare din Rai de avedea pe Dumnezeu veşnic. Numai omul singur face un efort continuu de a-şi întăricredinţa:" Micşoratu-1-ai cu puţin faţă de îngeri, cu slavă şi cu cinste l-ai încununat pe el" zicemarele Apostol Pavel. Omul prin trup este mai mic decât îngerii, dar trupul omuluiajunge Sfinte Moaşte (nu mai putrezeşte) şi la judecata din urmă acest trup neputrezit vafi aşezat în Rai.Omul trebuie să creadă în Domnul nostru Iisus Hristos, Om şi Dumnezeu, indiferentde ce neam ar fi, şi trebuie să creadă aşa cum a vrut Iisus Hristos să credem în El. lisusHristos are trupul Său prelungit în lume şi acest trup este Biserica cea ortodoxă, Una,Sfântă, Sobornicească şi Apostolească.

Acum vreau parerea vostra despre oamenii care nu cred(ateii),sunt mai prejos decat diavoli pentru ca diavolii desi i-L urasc pe Dumnezeu,cred si se cutremura, dar oamenii nici nu numai ca nu cred ci inca si-L hulesc pe Cel ce e mai Inalt decat.toti suntem pacatosi si ticalosi inaintea Lui Dumnezeu,dar El ne ofera salvarea, trebuie sa credem in El si sa-L acceptam in viata noastra si El ne va darui ceea ce a fagaduit inca de la inceputul lumii.
Voi ce parere aveti?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Unii incearca sa ajunga la Dumnezeu prin faptele lor, prin traditii si obiceiuri prin intermediul preotilor, sau prin anumite jertfe. Ei fac aceste lucruri pentru a fi mantuiti. Altii cred ca pot sa fie mantuiti prin Hristos si faptele lor. Intalnim oameni care sunt religiosi, cinstiti, amabili. Dar daca nu il primesc pe Domnul Isus in inima lor, faptele nu ii pot mantui. Sunt oameni care cunosc Cuvantul lui Dumnezeu il citesc, dar nu umbla in ascultare de El, aceasta cunostinta nu ii ajuta cu nimic daca nu o aplica zi cu zi. Poti sa ai o slujba in Casa Domnului, sa canti, sa predici, sa reciti dar daca faci si faradelegea, totul este zadarnic. Hristos a facut pasi spre omenire si a dat totul pentru noi. Jertfa lui este suficienta pentru mantuirea noastra. Ea este completa, perfecta. Adevaratii crestini care L-au primit pe Isus in inima lor fac fapte pentru ca natura lor s-a schimbat. Ei sunt copii de Dumnezeu. Dupa cum un copil poarta in mod genetic atributele tatalui sau, tot asa si cei nascuti din Dumnezeu poarta atributele Tatalui lor. Ei nu mai pot face ceea ce faceau inainte pentru ca au fost schimbati, transformati.Au fost stramutati din intuneric la lumina. Crestinul aduce roada, pentru ca Duhul Sfant rodeste in el. El este transformat: mintea, inima, modul de viata, sunt innoite de Cuvantul lui Dumnezeu. Crestinul creste din punct de vedere spiritual si in adversitatile vietii, el devine mai puternic, mai credincios. Pentru ca il cunoaste pe Dumnezeu mai indeaproape. Stie ca in orice circumstanta, se poate baza pe atributele lui Dumnezeu, si pe Cuvantul Sau care este Da si Amin. Avem o frumoasa definitie a credintei in Evrei 11:,, Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.,, Doamne, ajuta-ne sa avem adevarata credinta si sa fim roditori pentru gloria Ta!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

. Norway ( 31 - 72% Atheist)

The first of all three Scandinavian countries in the list. In 2007 Norway was voted most peaceful country in the world via the Global Peace Index due to its low levels of violence and crime and willingness to enter global conflict, is it a coincidence that the country is mostly Atheist? Probably.

| RAY a răspuns:

Vrei versete din propia biblie de care habar nu ai ca satanel l-a vazut pe dumnezeu in plus toti ingeri rai o data erau buni deci lau vazut, scrii aiureli ca mereu

| milan9 a răspuns:

Matei 7, 20 este folosit de către o anumită sectă pentru a semăna AMBIGUITATE şi CONFUZIE!
Este interpretat în mod greşit tendenţios, machiavelic, ca referindu-se la "o religie", când de fapt ele se referă la LIBERTATEA sau INIŢIATIVA LIBERTĂŢII unei persoane:

Matei 7, 17 "Aşa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele."

Religia adevarata NU se cunoaşte după libertatea oamenilor, după faptele lor! Este absurd! Matei 7, 20 se referă la cu totul altceva:
Omul este produsul faptelor sale;
Omul este produsul libertăţii sale;
Omul este definit prin faptele libertăţii sale; (poate fi pom bun sau rău, cu faptele corespunzătoare…)

| milan9 a răspuns:

Legea sau învăţătura NU este vinovată pentru faptele omului:
- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea lui Adam şi a Evei în Rai; (pomul rău cu roade rele era omul cu LIBERTATEA lui)
- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea evreilor (chiar de fiecare dată după ce Dumnezeu completa aceeastă Lege!), ci omul cu RESPONSABILITATEA lui.
- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea unui anumit apostol (Iuda), sau anumitor creştini în chiar Noul Testament (Anania şi Safira), ci omul cu LIBERTATEA lui!

| Lizzu a răspuns:

"diavolii desi i-L urasc pe Dumnezeu, cred si se cutremura, dar oamenii nici nu numai ca nu cred ci inca si-L hulesc pe Cel ce e mai Inalt "
--- deci faci oamenii mai rai decat diavolii?

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Nu ca sunt mai rai dupa fapte, dar dupa credinta

| iurii75 a răspuns:

N-ar strica să fii mai atent laughing
Citește cartea Iov (6 Şi a venit ziua când fiii adevăratului Dumnezeu au intrat să se înfăţişeze înaintea lui Iehova, iar Satan a intrat şi el cu ei.
7 Atunci Iehova i-a zis lui Satan: „De unde vii?" Şi Satan i-a răspuns lui Iehova şi a zis: „De la colindarea şi de la cutreierarea pământului".)
"Tocmai de aceea moartea este cea mai mare binefacere pentru noi,"
Mai era unul pe aici care considera moartea o binecuvântare.laughing Deci omul putea să-l vadă pe Dumnezeu dacă murea, însă murim din cauza păcatului lui Adam... Și de ce scrie Biblia că moartea, ultimul DUȘMAN va fi redusă la nimic?
Despre biserica "sfîntă, apostolească..." deja ți-am mai scris; orice pom bun produce roade bune, și orice pom rău - roade putrede.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

În legătură cu punctul 2, mulţi cred că Diavolul şi demonii au fost creaţi de Dumnezeu. Totuşi, Biblia conduce la o altă concluzie. Deuteronomul 32:4 spune că "toate lucrările sale sunt perfecte", adică fără defect. Însă Satan şi demonii nu pot fi numiţi perfecţi, deci ei nu au fost creaţi aşa de Dumnezeu. Atunci de unde au apărut? Simplu spus, ei au fost creaţi ca îngeri buni, perfecţi dar răzvrătindu-se s-au făcut ei înşişi răi. Această idee este susţinută şi de cuvintele din Ioan 8:44 unde Isus spune despre Satan că "n-a rămas ferm în adevăr". Deci, la început Satan a fost un înger bun, a stat în adevăr, dar atunci când s-a răzvtrătit împotriva Creatorului, spunând minciuni despre el şi îndemnându-i pe primii oameni la neascultare el şi-a câstigat titlurile de Satan (împotrivitor) şi Diavol (calomniator). După aceasta şi alţi îngeri buni l-au urmat pe Satan răzvrătindu-se împotriva lui Dumnezeu şi devenind astfel demoni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii care nu cred, pot fi cei din urma care vor fi cei dintai.ei pot fi copii neascultatori care chiar spunand ca nu cred, si care necrezand chiar, ei fac totusi faptele placute domnului, si vor fi mantuiti.aici pe TPU,oricat de inteligent ar fi un ateu,tot de prostie da dovada,nevazandu-si de viata lui plina de cultura si stiinta,care-l obliga la o conduita morala, prin educatie, jignind, aruncand cu noroi, manjind ce au altii sfant.asta nu-i ajuta cu nimic. dimpotriva ii coboara in adancuri asa cum un ortodox de pilda zice dar nu face ceia ce trebuie.ori face ceia ce nu trebuie ca mine acuma de pilda.adica,eu stiu ca sant ortodox dar nu sant pocait, adica sa fi renuntat la pacat.deci nu pot nici judeca pe unii nici sfatui pe altii cata vreme sant un nenorocit.un ateu stie ca nu crede si e convins ca toate sant povesti.asta ii spune stiinta si cultura lui.educatia ii spune ca trebuie sa traiasca frumos,respectuos,moral, chiar daca nu pricepe religios cum e cu morala.dar stie si ca nu trebuie si nu e frumos sa -si imbaloreze gura acest organ frumos; cu hulire, injuraturi, jigniri, etc.cei de aci o fac.pai dragii mei? noi fi eu crestin ortodox, decat cu numele dar nici voi nu santeti mai breji, nici mai destepti, nici mai presus decat niste simple fiinte, mici scantei ce sclipesc o clipa intre doua siruri de morti; cele dinaintea noastra si cele de dupa noi.aici lucim la fel, oricat v-ati strofoca si forta unii.santem la fel.

| Aiwendil a răspuns:

Nu sunt mai prejos decat demonii pentru ca sunt oameni si au si ei un suflet care are nevoie de iubire si care poate face bine sau rau.
De fapt ura lor e mai mult indreptata catre religie,nu catre Dumnezeu.Din pacate diavolul le spune ca nu exista Dumnezeu, iar ei neavand credinta cred asta. Apoi le spun ca oamenii au creat electricitatea, nu Dumnezeu care i-a ales pe anumiti oameni sa descopere electricitatea ca sa folosesca in mod pozitiv.Le trasforma mandria in trufie, ii face sa creada ca sunt superiori.
Dumnezeu nu se supara pe noi chiar daca multi nu cred in El pentru ca ii intelege ca asa sunt ei, mai materialisti si le ofera iubire in continuare.

| Maxim96 explică (pentru Aiwendil):

Se are in vedere ca dupa credinta sunt mai prejos. Oricum omul si fara religie poate sa fie unul bun, dar diavolul nu!

| Aiwendil a răspuns (pentru Maxim96):

Asta asa e.

| Polonic1 a răspuns:

In opinia mea, tu si doamna EmaS ar trebui sa faceti o vizita pe la spitalul nr.9 si sa spuneti exact lucrurile pe care le debitati pe aici.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

laughingMa faci sa rad.Suntem sanatosi, eu cel putin!happy

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Crede-ma o sa iti faca bine.
Du-te la spitalul nr.9 si spune-le exact ce ai scris aici.

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Nu am ce cauta la psihiatrie ca sunt sanatos, daca aveam probleme demult era sa ma duca cineva, dar asa ca nu am nu am nevoiehappy

| RandomDeTot a răspuns:

Sfintele moaste... nu cumva in Numeri spune sa nu te atingi de ramasitele oamenilor caci vei fi murdar daca oameni au inceput sa venereze ramasitele care n-au putrezit asta nu inseamna nimic aceasta este una din capcanele timpului cat despre intrebarea propriu zisa ateii de ce nu cred oare nu fiindca diavolul le-a impietrit inima ca sa nu cunoasca dragostea Domnului?

| PopescuG a răspuns:

Sa-L cunoastem asa cum am fost cunoscuti noi de catre El."Noi credem partial, dar dupa moarte vom vedea total pe Dumnezeu, va fi o partasie de Slava, El ne va hrani cu dumnezeirea Sa.

Vreau doar sa iti spun ca noi nu il putem vedea pe Dumnezeu ...asa imi spunea Pr Profesor de dogmatica noi doar ne impartasim din lumina lui, gandeste-te Dumnezeu este incomprehensibil si incognoscibil.Asa cum tu nu te poti uita la soare dar te incalzesti prin razele date asa si cu Dumnezeu te poti impartasii din dumnezeirea Lui dar nu te poti uita nu il poti vedea.Finitul nu poate cuprinde infinitul.In legatura cu ateii, fiecare isi alege soarta, iar ce am vazut eu pe aici, imi pare rau de ei.