| RAY a întrebat:

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi.

1Samuel 6:19-20~
"19Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentru ca Domnul îl lovise cu o mare urgie.
20Oamenii din Bet-Semes au zis:,, Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfînt? Si la cine trebuie sa se suie chivotul, daca se departeaza dela noi?``

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Dumnezeu a omorat un samaritean.

2 Samuel 6:3-7~
3Au pus chivotul lui Dumnezeu într'un car nou, si l-au ridicat din casa lui Abinadab, de pe deal; Uza si Ahio, fiul lui Abinadab, cîrmuiau carul cel nou.
4L-au luat dar din casa lui Abinadab de pe deal; Uza mergea alaturi de chivotul lui Dumnezeu, si Ahio mergea înaintea chivotului.
5David si toata casa lui Israel cîntau înaintea Domnului cu tot felul de instrumente de lemn de chiparos, cu arfe, cu laute, cu timpane, cu fluere si cu timbale.
6Cînd au ajuns la aria lui Nacon, Uza a întins mîna spre chivotul lui Dumnezeu si l -a apucat, pentru ca erau sa -l rastoarne boii.

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Bunul și iubitorul Dumnezeu. Oricum, ăstea nu sunt cine știe ce pedepase, pedeapsa supremă dată tot din cauza chivotului este „spuzenie de bube în șezut". Deci serios, Dumnezeu e și amuzant și are și imaginație, cine altcineva s-ar mai gândi să omaore copii (oricât de proști sunt), mai exact 42 de copii cu doar doi urși? Cred că urșii țineau 4 copii cu labele în timp ce îl mâncau pe al cincilea. Și ce e mai amuzant e că după s-a gândit să pară inocent și să facă crima păcat.

25 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Dragă ray, există o lege de când lumea: Ce semeni aia culegi! Tu cum vrei să descoperi adevărul dacă tot timpul cauţi defecte? Nu spun c-ar exista sau nu, ci spun dar ce cauţi tu iar acest lucru se numeşte subiectivism. Pascal spunea; există suficientă lumină pentru cei care vor să vadă şi suficient întuneric pentru cei care sunt de altă părere. Aşadar, dacă îţi doreşti suficient de mult să nu crezi, vei găsi o modalitate de a nu crede. Tu ce faci doar, este să scoţi versete din contextul lor şi acest lucru se numeşte pretext, dar trăind sub umbrela pretextului, vei trăi în umbră tot timpul.

| RAY explică (pentru wales):

Deci tu ignori aceste versete

| wales a răspuns (pentru RAY):

Dar cum ai ajuns la concluzia că eu aş ignora ceva din Cuvântul Lui Dumnezeu? Păi, ce am comentat eu şi ce ai înţeles tu? Pentru cultura ta generală; toată Biblia pentru mine are valoare şi nu ignor din ea nici măcar o virgulă, dar răspunsul meu a fost cu totul altul, iar dacă tu nu l-ai înţeles, spune-mi şi-ţi voi explica pas cu pashappy

| RAY explică (pentru wales):

Tu ignori ce nu isi convine asta e adevarul

| wales a răspuns (pentru RAY):

Frumos! În loc să recunoşti că nu ai înţeles nimic te ocupi de flecării sau lipsa argumentelor te-a determinat să spui ce aş gândi eu? Dragă ray, asta se numeşte ocultismul?

Citeşte mai atent comentariul meu şi după ce îl înţelegi da-ţi cu părerea faţă de gândirea altora.

| shadovv a răspuns:

1. Poate erau niste copii foarte prosti?!
2. De la a omora pe cine se uita in chivot (si e nevrednic) pana la a spune ca "Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi." e multa cale...
3. Asa si?
4. E ca si cum ai spune ca Dumnezeu ti a taiat mana cand ti ai bagat o in drujba. Nu! Samariteanul a murit pentru ca sa atins de chivot.

| RAY explică (pentru shadovv):

Deci cine e prost trebuie omorat?

| shadovv a răspuns (pentru RAY):

Hai sa ti arat un mod de a gandi problema asta (nu gandesc eu asa, e doar un mod):
Daca Dumnezeu exista cine nu crede in el e prost, daca nu crezi in Dumnezeu cel mai inteligent lucru pe care il poti face e sa te omori (nihilism?!) pentru ca viata nu ar avea vreun rost.

| RAY explică (pentru shadovv):

Nu tu ai spus acolo sus ca copii erau prosti deci trebia sa fie omorati

| harciog a răspuns:

Cred ca faptele ramin autentice dar interpretarea lor favorizeaza religia.Nu sint impotriva lui Dumnezeu, desi nu m-am intrebat logic niciodata ce inseamna, sint doar impotriva interpretarilor religiei in folosul ei.

| RAY explică (pentru harciog):

Omorati ateii:

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| harciog a răspuns (pentru RAY):

Am zis si o repet ca nu am nimic cu interpretarile oamenilor pentru suprematie.Am legatura doar cu Dumnezeu si ma multumesc in a-L simti fara nici o logica.

| RAY explică (pentru harciog):

Cum poti crede in asemenea zeu? Dumnezeu a omorat toti nou nascutii din Egipt.

Exodus 12:29-30~
29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor.
30Faraon s-a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.

| harciog a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu daca ai aceeasi notiune de Dumnezeu la fel ca mine.Bag seama ca la tine aceasta notiune este stabilita de ceea ce citesti.Ai incercat sa te regasesti vreodata in noapte,in liniste si sa nu fii decit tu cu tine si cu intregul univers intr-o unicitate perfecta? Ai sd simtit vreodata ca esti parte din tot si totul este parte din tine? Daca da, inseamna ca vorbim despre acelasi Dumnezeu, daca nu, imi pare rau, nu citesc biblia pentru ca urasc repetarile sau indemnul la ele.

| RAY explică (pentru harciog):

Tu ai un dumnezeu personal un fel de amic imaginar inteleg deci ignori cea ce nu isi convine

| shadovv a răspuns (pentru RAY):

De la conceptul de Dumnezeu al lui harciog pana la presupunerea ca el ignora ce nu i convine e multa cale... o cale stupida.

| RAY explică (pentru shadovv):

Lasa-l pe el spune ti se pare logic sa omori 42 de copii

| harciog a răspuns (pentru shadovv):

Si totusi "stupiditatea"ne persista toate credintile, pina si credinta in dragoste.Imi explici te rog?

| shadovv a răspuns (pentru harciog):

Stai putin. Daca gandim speculativ asupra "stupiditatii" trebuie sa nu riscam o golire de sens a cuvantului sau o neintelegere a lui. Eu vad stupiditatea in funtie de decizie. Daca iei o decizie proasta atunci esti prost. Asta poate fi interpretata ca "daca iei o decizie rea atunci esti prost", si aici prezenta cuvantului "rea" implica etica... care e discutabila de la un sistem (de gandire) la altul.

| harciog a răspuns (pentru shadovv):

In toate cazurile expuse de tine, daca esti constient ca nu esti singurul, treci linistit mai departe.

| Miauti a răspuns:

Din context pare mai mult a fi vrajitor.

| sunrises a răspuns:

Scuze, dar ai logică făcută "praf"! Cum poţi spune că autorul este Dumnezeu dacă textul spune negru pe alb cine a "chemat" urşii aceia!

Omul are la dispoziţie şi poate dispune de: libertatea, influenţa, forţa, energiile sale pozitive şi negative şi chiar blestemul, ca în exemplul pe care tu l-ai dat, cel cu bătrânul şi ursul. Blestemul este o forţă, o legătură care acţionează independent, ca şi libertatea de a face bine sau de a face rău... Astfel nu este normal ca actele noastre bune sau rele, mângâierile sau loviturile, date de noi în virtutea libertăţii noastre, să-I fie atribuite lui Dumnezeu!

Libertatea omului este cea care a acţionat atunci spontan şi nu Dumnezeu!

În unele cazuri se întâmplă chiar să-i fie atribuite unele fapte în mod greşit lui Dumnezeu, din cauza faptului că oamenii uită cât de liberi sunt ei înşişi şi cât de responsabili.

Dacă tu eşti liber să faci un lucru rău şi Dumnezeu nu intervine, asta nu înseamnă că Dumnezeu a autorizat acel lucru, şi nici măcar faptul că ar fi de acord cu acel lucru sau acea "soluţie"! Dar, cred că eşti de acord cu mine, Dumnezeu a ştiut foarte bine cât de importantă este libertatea şi cât de mult vor râvni oamenii această libertate (care presupune responsabilitate!)!

| RAY explică (pentru sunrises):

El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii

| sunrises a răspuns (pentru RAY):

Hai să facem altfel... "Ghici" care este subiectul propoziţiei date de tine?

Ei bine, acel "subiect", acel bătrân, acel om, ca mine şi ca tine, a avut libertate, a avut liber arbitru, a avut putere, potenţial şi acces la diferitele forţe care există în această lume, unele pozitive, altele negative şi cu două tăişuri, foarte ascuţite...

Şi astfel, persoana lui "proprie şi personală!" a avut posibilitatea să se manifeste! Cum să-ţi mai explic?

| Kaydo a răspuns:

Nu stiu de unde ai luat tu asta dar te asigur ca Dumnezeu nu omoara pe nimeni! Si credinciosii adevarati vor afirma ceea ce spun!big grin