| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu a vrut sa ne nastem unii din altii spre a fi legati unii de altii prin dragoste si a fi egali.

"Ioan Gura de Aur"

"Prefer sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu exista si cand mor sa aflu ca de fapt nu exista, decat sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu nu exista si cand mor sa aflu ca de fapt exista".

Albert Camus

"Rugaciunea nu intotdeauna se va implini dar intotdeauna te va implini"

Gavriil Stiharul

"Fara Dumnezeu omul ramane un biet animal rational si vorbitor care vine de nicaieri si se indreapta spre nicaieri

Petre Tutea

Sufletul nostru este asemenea unui instrument muzical: el va scoate sunete potrivite cu felul in care il acordezi- armonioase sau dezarmonice, duhovnicesti sau trupesti, dumnezeiesti sau dracesti. Asadar, acordeaza-ti instrumentul in chip sfant, dupa Dumnezeu, ca el sa scoata sunete si rasunete duhovnicesti, dumnezeiesti, sfinte: iar cea care acordeaza astfel sufletul este Biserica.
Sfantul Ioan de Kronstadt

Iubirea este BAZA,cea mai importanta si CALEA spre Iisus Hristos iar Iisus este Calea,Adevarul si Viata.

Fara Dumnezeu doar ne mintim.,fara El traim material si fara vreun scop sau bucurie indelungata ci doar trecatoare si nici nu se compara cu adevarata bucurie care este vesnica,roditoare si pura.

Voi cum credeti ca este viata fara Dumnezeu? Cum trebuie sa ne traim viata, cu Dumnezeu sau fara Dumnezeu? De ce?

Viata fara Dumnezeu e ca marul fara gust bun.Ca o vioara fara acorduri, ca o mare involburata care nu se linisteste niciodata.

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică. (Ioan 3: 16)

Ce parere aveti? Viata cu Dumnezeu sau viata fara Dumnezeu?

Sa fiti fericiti si sa cunoasteti CALEA care este Hristos. Fericirea adevarata si vesnica si mai ales viata care desi necesita sacrificii este adevarata, curata si foarte frumoasa.

7 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Traim stiin ca Dumnezeu exista, ne iubeste si ne ocroteste.Asta e parerea mea.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Cu ce te ocroteste ma dumnezeu? Daca ar fi in Romania anarhie, si n-ar exista plitie ai avea curaj sa iesi din casa? cu "protectia lui dumnezeu". iesi din lumea ta imaginara, nu te proteajeaza nimeni oricat de mult tiai dori, sau ai avea nevoie

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Eu i-i simt prezenta in fiecare clipa a vietii mele mai ales la vreme de necaz.El ma calauzeste pe drumul pe care-l am de parcurs in aceasta viata.

| dracu14 a răspuns:

"I regard the brain as a computer which will stop working when its components fail. There is no heaven or afterlife for broken down computers; that is a fairy story for people afraid of the dark,"-Stephen Hawking
Creştinismul a fost de la început, esenţial şi fundamental, lehamitea şi dezgustul vieţii faţă de viaţă, doar că ascunse, mascate, deghizate în credinţa într-o "altă" viaţă, "mai bună"-Fr. Nietzsche
Pământul e plin de oameni de prisos, viaţa e stricată de acei ce sunt de prisos. Aceştia trebuie atraşi afară din viaţa aceasta, cu gogoriţa "vieţii veşnice!"-Fr. Nietzsche
si un ultim citat din Nietzsche care mie mi se pare genial-Dacă vrei odihnă - crede. Dacă vrei adevărul - caută şi suferă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara sa contrazic vreo stiinta, nici n-am cum s-o fac, aleg sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu exista. Peace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi atei zic ca crestini cred/se supun lui Dumnezeu de frica de moarte/iad, dar nu toti, sunt oamenii care aleg sa traiasca cu Hristos datorita in primul rand credintei ca va fi ceva dincolo de aceasta viata.

| codrut a răspuns:

Uite alte citate:
„Cuvântul ''Dumnezeu'' reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia şi produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecţie de legende onorabile, dar primitive şi care sunt totuşi destul de copilăreşti." - Albert Einstein
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." - Voltaire
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
Vrea Dumnezeu să împiedice răul, dar nu poate? Atunci este neputincios.
Poate, dar nu vrea? Atunci e răuvoitor.
Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicur
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
Si dupa parerea mea, cel mai bun citat:"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche