| Maxim96 a întrebat:

"Prefer sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu exista si cand mor sa aflu ca de fapt nu exista, decat sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu nu exista si cand mor sa aflu ca de fapt exista".

Ce parere aveti?

38 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Sunt si eu un fan de "mai bine sa il am si sa nu-mi trebuiasca, decat sa am nevoie si sa nu-o am", dar nu si in cazul de fata, imi place sa ma imbat cu apa chioara, dar nici in halul asta.
Eu spun asa, daca se dovedeste ca exista Dumnezeu si ajung in iad, asemenea lucru nu este rar, dar daca se dovedeste ca nu exista Dumnezeu si totul a fost in zadar? Ce ar fi mai rau?

| Maxim96 explică (pentru Klepto):

Dumnezeu exista!

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Asa te consolezi tu?

| Maxim96 explică (pentru Polonic1):

Eu cred cu inima, aceasta credinta vine din inima, nu din minte.Este o traire ce ne creaza bucuria!
O preadulce Iisuse lumineaza mintile acestea!

| Klepto a răspuns (pentru Maxim96):

Gata, m-ai convins, nici macar un strop de imaginatie nu ai dat peste intrebarea mea, macar din pura curiozitate, ca nu am nicio intentie sa te convertesc.
O seara placuta.

| Alphawolf a răspuns (pentru Maxim96):

Ce fel de inima ai tu? Esti cumva extraterestru?

| Maxim96 explică (pentru Alphawolf):

Inima in care vreau sa fie plina de dragostea cea catre Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru Maxim96):

Tu ai impresia ca inima este receptor si depozit de imaginatii? Mai informeaza-te.

| Maxim96 explică (pentru Alphawolf):

Nu inima e depozit de imaginatii, dar dragostea vine din inima si in inima se salasuite Duhul Sfant!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Pardon, singura functie a inimii este sa pompeze sangele in organism si punct.

| Maxim96 explică (pentru HueyFreeman):

Gresesti daca crezi asa.Nu stii tainele ei!

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Muschii acesteia se contracta si se dilata. Asta-i taina inimii... Simti ca emotiile vin de acolo deoarece aceasta pompeaza mult sange in anumite situatii. Mai vrei alta explicatie?

| Sergiu1996 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Tipule,te opresti doar cu o astfel de explicatie? omg...

| BlackSulphur a răspuns (pentru Sergiu1996):

Scuze, dar nu ma apuc sa dau un copy-paste de pe Wikipedia doar de dragu de a ma da destept in fata unui fanatic... Am chestii mai bune de facut (Not really, but even).

| Sergiu1996 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Really? Tipule, imi place cum glumesti, dar eu nu ma ocup cu plagiatul, si ai grija la vorbe...

| BlackSulphur a răspuns (pentru Sergiu1996):

Sa am grija la ce? Sunt doar sincer. Daca te simti jignit, atunci nu-i nici o problema. O sa stiu cum sa te abordez de acum incolo.

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

Nu,gresesti.Inima are multe taine.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ma abordatule, retine ca nu te elogiaza nimeni...

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Dar tu stii tainele ei? Vad ca o dai in stanga si in dreapta cu misterii misterioase, dar habar nu ai de biologie elementara.

| Maxim96 explică (pentru HueyFreeman):

Mare si infricosata este taina inimii de crestin, taina starii la hotarul Vesniciei, care prin inchinarea de fiu si binecuvantarea parinteasca se primeste si de Duhul cel Preasfant se pecetluieste.
Această inimă este deci Templul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 explică (pentru ßirGagaWelch):

Asta ce intrebare e? Nu le cunosc.

Răspuns utilizator avertizat
| faringosept a răspuns (pentru Maxim96):

"Eu cred cu inima, aceasta credinta vine din inima, nu din minte.Este o traire ce ne creaza bucuria!
O preadulce Iisuse lumineaza mintile acestea! "

laughing laughing laughing
Tu crezi cu inima. credinta ta nu vine din minte, dar te rogi lui Isus sa lumineze mintile altora...laughing
N-as fi deloc surprins daca as afla despre tine ca postezi intrebari si dai raspunsuri numai la misto, asteptand cu nerabdare sa vezi ce efect au avut aberatiile tale
Care-i faza cu Jackie Chan?

| RAY a răspuns:

Faza e ca cand mori nu vei putea vedea ca nu exista pentru ca tu nu vei exista sa vezi ceva, argumentul asta e valabil si pentru zeus?

| M25M a răspuns:

Rationamentul este modificat dupa cel al lui Pascal, despre care mi-am spus parerea privind raportul dintre credinta si interesul personal urmarit sugerat de aceasta asertiune.

| Lizzu a răspuns:

1. Prima parte duce la o iluzie in timpul vietii; cu toate ca nu ar fi tragic pentru ca omul in general traieste din iluzii, iar la final ar exista dezamagirea, nu?

2. Nu e un lucru rau,Maxim. De ce?
Pentru ca,daca e ceva la finalul existentei, nu este razbunator. Parerea mea.
Inceteaza sa te mai simti vinovat cand "incalci" o porunca sau o lege sau ce vrei tu...
Daca toata viata ai negat existenta lui si la final ai vazut ca exista, nu este un capat de lume. Niciodata nu e prea tarziu, stii vorba nu?

Nu va mai ganditi la judecati, la fapte puse in balanta, la smoala si rautati.
E pacat de voi si de mintea care este mereu sub presiune. Nu e deloc sanatos...

Te impiedica sa faci ce-ti doresti, ce-ti place, ce te face sa te simti implinit.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Draga liza daca chiar sar gandi la iad nu ar fi asa cum sunt astea sunt basme tipice unora care vor sa se dea sfinti, mie mi-ar fi rusine sa spun ca Romania e o tara model de urmat

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Daca asta cred unii nu prea ai ce sa le faci...

| Alphawolf a răspuns:

Eu prefer sa te trezesti la realitate. Nu zic sa nu crezi, nu vreau sa-mi impartasesti convingerile, e problema ta in ce crezi, dar mi-as dori sa fii mai moderat, sa nu mai pocesti realitatea cu imaginatiile tale, sa nu mai dezinformezi si sa fii mai open mind, pentru a ne putea intelege.

Acel adevar al tau te duce la fanatism. Cu cat este omul mai convins de un adevar imaginar(fara suport realistic) cu atat este mai fanatic(parerea mea).
Esti prea tanar... inca nu stii multe.

| ErrorFound a răspuns (pentru Alphawolf):

With other words, think outside the box!

| Alphawolf a răspuns (pentru ErrorFound):

Cam asa ceva. Ar fi de preferat sa gandeasca el realitatea, nu altii, nici biblia...

| ErrorFound a răspuns:

Prefer sa revi la realitate.

| Broadband a răspuns:

E o idee si asta, dar eu cred ca nu exista, nu sunt pocait, musulman sau mai stiu eu ce, pur si simplu nu cred, daca ar exista si zice ca ne iubeste de ce permite atatea nenorociri, copii nevinovati bolnavi pe patul de spital intre viata si moarte, catastrofe naturale, tornade, muncesti o viata sa-ti faci o casa, un viitor si intr-o secunda vine un taifun si ti le-a luat pe toate..cu ce suntem vinovati? muncesti o viata pentru copilul tau, ca asta e rostul parintilor, sa-si vada copiii mari, insurati, la casa lor, si vine un dement cu bmw si ti-l spulbera pe trecere, cum sa nu te razbuni si sa dracui in toate partile, sa blestemi pe toata lumea, spune tu acuma.
Lumea nu mai crede in dumnezeu pentru ca nu ne da posibilitatea sa credem. stii pe cine cred eu dumnezeu? MEDICII doar ei pot face minuni, atat cat se poate, dar in cele mai multe cazuri reusesc si pentru asta le multumesc din inima. TOT RESPECTUL MEU PENTRU EI!

| Ben00 a răspuns:

Ca ateu, dilema te poate distrage cand intingi pestele in usturoi. Negarea a tot scuteste creierul de efort si de o irigare abuziva cu sange.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

laughing ai dat cu bata in balta si te-ai stropit tot, ti-ai stropit si fratii; pai cine neaga tot, un crestin, care il vede doar pe dumnezeu sau diavol si restul e minciuna, sau un ateu care il neaga pe dumnezeu si diavol, restul punandu-l sub semnul intrebarii, cautand astfel raspunsuri? (intrebare retorica, sa nu iti pice deştele tastand)

| FataOreo a răspuns:

în primul rând, consider că doar cineva care nu are încrede în propria persoană poate susține asta. sună ca și cum crede într-o astfel de entitate doar pentru că i-a văzut și pe alții făcând asta. din prisma unui creștin, comentez astfel: înseamnă că persoana ce spune acest lucru nu crede întru totul in dumnezeu, dar crede că merită încercat. din punctul de vedere al unui ateu, spun asta: dacă nu mi-a dovedit până acum că există, când am avut nevoie de ajutorul acestui dumnezeu, nu văd de ce după moarte mi s-ar arăta.