| LoveToHate a întrebat:

Dumnezeu avea nevoie de odihna? De ce?

"Şi a sfârşit Dumnezeu în ziua a şasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a şaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut."

12 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Doar el iti poate raspunde la asta.

| LoveToHate explică (pentru DEBrown):

Stiu ca e ciudat, dar vreau sa vad parerea vostra.laughing

| DEBrown a răspuns:

Cred ca e o metafora... Dumnezeu nu este o persoana cu trup, este cu mult peste oameni, iar de aceea nu cred ca are nevoie de aceleasi lucruri ca si noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DEBrown):

Dar cum traduci atunci "dupa chip si asemanara"?

| Oana92 a răspuns:

Este o metafora, un simbol. S-a odihnit in sensul ca a ``sarbatorit`` creatia lui, s-a bucurat, asa cum Biserica cere crestinilor sa faca in ziua de Duminica. Practic Duminica este o zi de odihna, de sarbatoare, de bucurie, de multumire. Intreaga Biblie e o metafora, un simbol si pentru ca fiecare a interpretat-o cum a vrut s-a ajuns la sute de religii.

| Dorugar a răspuns:

A facut pe naiba!
Toata munca lui se rezuma la "cuvint".
Nici macar nu a gandit ce spune, ca doar de aia se spune ca la inceput a fost cuvantul pentru ca vorbea fara sa gandeasca!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Dumnezeu nu are nevoie de odihnă. El sa odihnit în sensul că nu a mai continuat să creeze altceva pe pământ. De asemenea, pe pământ erau doar doi oameni. însă dorinţa lui Dumnezeu era ca ei să se îmulţească şi să umple pământul. Astfel, în sens figurativ Dumnezeu "sa odihnit" în sensul că a permis acelor cicluri întemeiate de El să-şi urmeze cursul lor natural.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a putea legifera o zi de odihna (sabatul), cei care au redactat VT, au inflorit putin "inspiratia" divina, aratand ca pana si Creatorul a simtit nevoia unei pauze. Ziua de pauza era necesara oamenilor, in primul rand pentru a exista o zi dedicata numai credintei.Vezi ce simplu este!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Dacă poate să obosească rezultă că nu e infinit de puternic, ci are limite.

| uddy a răspuns:

Dumnezeu este un exemplu pentru noi. El S"a odihnit ca sa ne odihnim si noi happy sa avem o zi speciala in care sa ne inchinam Lui mai mult ca in celelalte zile.o zi sfintita in care sa te opresti din rutina zilnica si sa te ocupi si de sufletul tau.asta doar daca te intereseaza
viata Vesnica happy

| danni004 a răspuns:

Un alt programel de facut bani online, cel mai usor, zic eu, intrucat nu trebuie sa faci nimic, este Gomez Peer Zone pe care tu trebuie sa il descarci de pe site, dupa ce te inregistrezi.
Nu trebuie sa faci nimic, decat sa il ti deschis atunci cand doresti, cand sa spunem intrii pe messenger, facebook s.a.m.d. Esti platit atata timp cat il ti deschis.

Interesant, nu? Se pare ca da.

Nu esti inca inscris? intra pe http://www.gomezpeerzone.com/application-apply/?Referrer=illegald si fa bani cati vrei!

Pentru a face mai multi banuti trebuie sa cautati oameni care sa ii convingeti sa se logheze pe Gomez PEER de pe link-ul tau de refferal!

Mult succes

| LoveToHate explică (pentru danni004):

Nu vreau sa descarc nimic pentu a face bani.Momentan nu am nevoie de ei.
Nu mai pune astfel de tampenii la intrebarea mea.