| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

Dumnezeu credeti ca ar vrea ca oamenii sa fie fanatici sau doar sa credem in El? In Biblie scrie doar ca este "zelos"(gelos) pe noi daca ne rugam altui zeu. Eu zic ca daca respectam cele 10 porunci si ne traim viata fara ura in suflet si ne ajutam aproapele, e destul. Daca devii fanatic, atunci ai putea sa uiti limita aceea a sacrificiului pe care il faci ca sa arati ca esti credincios, si chiar din inconstienta sa te sinucizi, cazand in cel mai mare pacat. Nu stiu cazuri dar ma gandesc ca ar trebui sa existe o limita a normalului in ceea ce priveste iubirea noastra fata de Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Nu confunda fanatismul, cu voia Lui Dumnezeu. Ști că este o vorbă în popor " mai catolic decât papa ". Tendința omului de a adăuga ceva la Cuvântul Lui Dumnezeu, iar fanatismul este în toate domeniile, nu doar în religie. Orice lucru dus la extrem sau adăugat la ceva existent, conduce spre fanatism. Un exemplu, cum omul a adăugat ceva la Cuvântul Lui Dumnezeu. Isus a spus:

" Un învăţător al Legii s-a sculat să ispitească pe Isus şi I-a zis: „Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?" Isus i-a zis: „Ce este scris în Lege? Cum citeşti în ea?" El a răspuns: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu toată puterea ta şi cu tot cugetul tău; şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi." Bine ai răspuns", i-a zis Isus, „fă aşa, şi vei avea viaţa veşnică." Luca 10:25-28.

Acum, anumite culte religioase au adăugat la cele spuse de Isus o grămadă de practici și învățături omenești care nu au nimic în comun cu voia Lui Dumnezeu cu privire la mântuire " dacă nu faci așa sau așa, nu vei fi mântuit etc ". Și nu vreau să intru mult în amănunte.

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu, asculti de Cuvantul Lui, iti calauzesti viata respectand principiile Lui.Asta numesti tu fanatic, sau te referi la altceva?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

A fi gelos nu-i pacat?
Vedeti ca si nea' Dumnezeu pacatuieste?

| Angel0 a răspuns:

Ar fi suficient doar: "iubește-ti aproapele ca pe tine însuți".Din pacate exista in lume prea putini credinciosi sau atei care pot pune in practica acest lucru.

| chelstone a răspuns:

PaladeOvidiu, eu am vazut si icoane cioplite... Adica sculpturi... Si ma rog de ce ''chip cioplit'' nu ar avea mai multe conotatii? iei intelesul ca atare iar in alte situatii, voi, crestinii veniti cu tot felul de intelesuri pentru anumite versete.

| chelstone a răspuns:

PaladeOvidiu, crucea este cioplita, si are si corpul lui iisus cioplit pe ea.

| Bogdanux a răspuns:

Personal, nu am nimic cu cei extra-religiosi, din contra ii inteleg intr-un fel.Dar sa incerce sa gaseasca un echilibru intre credinta si logica, ca debiteaza prea multe aiureli la adrese gresite.Chiar asa de greu sa fie?

| DorelSudoru a răspuns:

@Ema fanatici sunt cei care fac propaganda cei care vorbesc numai din biblie, si care tot timpul il implica pe d-zeu in toate ti se pare cunoscut?
Logica nu are legatura cu religia...

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

@Mariagoria icoana nu este chip cioplit. Chip cioplit inseamna ceva sculptat. Icoana este un tablou care ne duce cu gandul la Dumnezeu si Cele Sfinte. Ca sa o dau mai pe intelesul tau, chipul cioplit e o imagine 3d, iar icoana e 2d. Nu e totuna chipul cioplit cu icoana. Icoana e o fereastra catre Dumnezeu.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

@craciun1,la ce sa te astepti din partea celor care au contribuit cu scrierea Bibliei? Ca doar nu aveau xerox. Depinde si cum interpretezi, nu doar citind cuvintele poti stii cum a fost.
@laryssutzadlc
In biblie se refera la faptul ca trebuie sa crezi doar intr-un zeu si nu in mai multi. Iar daca o sa imi ziceti ca voi credeti in Satan, o sa va zic ca nu este un zeu ci doar un inger decazut.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

@chelstone nu sunt profesor de religie dar daca ai sta de vorba cu vreunul cred ca iti poate explica el cum sta treaba cu chipul cioplit.winking

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

@Mariagoria nu prea am inteles ce ai vrut sa zici, dar e una din Cele 10 Porunci.

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

'' marcu>dupa ce a trecut ziua sabatului Maria M., Maria mama lu Iacov si Salome au cumparat miresme ca sa se duca sa unga trupul lui Isus"
luca>in ziua intai a saptamani femeile acestea si altele au venit la mormant dis de dimineata"
ioan>in ziua intai a saptamani Maria M. s-a dus dis de dimineata la mormant pe cand era inca intuneric''
@craciun1 s-au dus dis-de-dimineata pe cand era inca intuneric.
Cate, nu stiu. Gandeste-te cate exemplare de biblii sunt in lume si ca se mai pot face greseli.

| MescaMascalina a răspuns:

Dumnezeu nu ne cere imposibilul. El ne cere doar credinta. In Biblie se spune ca numai prin credinta putem primi viata vesnica. Insa el ne cere, printre altele, sa facem parte din poporul lui, si anume sa ne insusim religia care ii slaveste Numele si care respecta principiile biblice. Lui Dumnezeu nu ii place inchinarea la alti idoli sau dumnezei, sau sa ne inchinam la chipuri cioplite...totusi atatia oameni se inchina la icoanethinking

| MescaMascalina a răspuns:

Nu inteleg de ce unii oameni distorsioneaza porunca biblicahappy Frate, scrie sa nu te inchini la chip cioplit sau la vreo infatisare a lucrurilor din ceruri, de pe pamant sau din apele de sub pamant? (consulta Exodul 20:4) Ce o tot dati la intors? Inchinarea la icoane sau infatisari nu are fundament biblic, iar daca ma insel si nu e ca mine, va rog sa imi aratati versetul unde scrie:* Pace!

| MescaMascalina a răspuns:

@PaladeOvidiu: Tu ai zis ca icoana nu e chip cioplit, insa porunca spune sa nu te inchini niciunei infatisari a vreunui lucru care este sus in ceruri.
Raspunsul de dinainte era pentru Gabriella20, mai exact.

| papusikatha a răspuns:

Dumnezeu nu este gelos, cuvintele din Biblie au fost interpretate gresit de cele mai multe ori, din cauza asta altii si-au format propria lor religie.Ce intelegi tu prin iubire fata de Dumnezeu? Iubirea inseamna sacrificiu.Il iubesti pe Dumnezeu mai mult decat iti iubesti parintii? Ai renunta la tot ce inseamna "pofte trupesti" pentru iubirea si dragostea fata de Dumnezeu? Te-ai face de ras in fata intregului colectiv scolar recunoscand ca il iubesti pe Dumnezeu?

| papusikatha a răspuns:

@Mariagoria Icoana nu este un chip cioplit, tu cand te uiti la o poza cu mama ta atunci cand ti-e dor de ea, te gandesti ca ti-e dor de materialul din care e facuta poza? Sau te gandesti la persoana din poza? Asa si noi, ne inchinam la ce reprezinta icoana, nu la materialul din care este facuta.

| papusikatha a răspuns:

@craciun1 sunt sigura ca tu ai citit decat prima pagina din Biblie si cand ai vazut ca sunt asa mici cuvintele ti s-a facut lene si nu ai mai continuat, imi pare rau sa vad ca oamenii in general fura ideile altora si le spun mai departe, nu inteleg cum un om poate sa inteleaga Biblia desi a citit-o doar o data! Ce stii tu despre cele 4 evanghelii? Daca sarpele a existat de cand e lumea, Adam si Eva de ce nu?

| littlesunshine a răspuns:

.am un singur raspuns : Credem. laughing
Ai atins si tu un subiect, ...eu ma feresc de asa ceva. e ff delicata tema asta.

Răspuns utilizator avertizat
| florina200 a răspuns:

Nu ar trebui sa existe o limita si nu trebuie sa crezi in alt zeu

| russyy a răspuns:

Gelozia nu e data de dumnezeu straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar gelos? Cum ramane cu pedepsele pline de "gingasie" aplicate celor care nu cred in el? Este asta ceva normal? Este ceva normal in comportamentul lui dumnezeu fata de om? Totul este o contradictie. Nu poti urasti cu atata putere pe cineva care nu-ti lauda numele. Este doar un zeu razbunator...

| laryssutzadlc a răspuns:

Ai dreptate,in orice trebuie sa existe totusi o limita a normalului.
Dar tine minte ca e o mare diferenta intre a fii un om care a fii "aproape fara pacate" si a crede in Dzeu si a -L iubi. Poti foarte bine sa fii ateu, dar sa ai constiinta fiintei umane. Si la fel de bine poti sa fii un pacatos, dar sa crezi in Dzeu. happy Si mi se pare normal ca faptul de a ne ruga la zei sa fie interzis.

| strainul35 a răspuns:

Buna.
Nu trebuie sa fi fanatic,Dumnezeu cere absolut totul de la noi, precum si ofera totul in viata vesnica, nelimitanduse la sferturi si jumatati el ofera totul si cere totul de la fiecara persoana de pe acest pamant.Eu stiu ca toti aproape toti nu vor sa dea totul si ca nu sunt de acord, dar este treaba lor.
invatatura lui Isus este sa lasi totul si sa il urmezi, iar cum numai el este singura cale oricine nu face ca a zis el nu va intra in imparatia lui Dumnezeu.