| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu,credinta in El si rugaciunea la El poate oferi omului vindecare,alinare,pace, liniste si echilibru sufletesc?
Nu exclud doctorii si medicina bineinteles.
Dumnezeu iti poate da vindecare si mai ales liniste in suflet? Cam ce trebuie sa faci pentru ca rugaciunea sa iti fie ascultata si pentru a Il avea pe Dumnezeu aproape?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, ca dovada exista o sumedenie de credinciosi care se roaga foarte mult si nu au nicio vindecare, alinare, pace, liniste si echilibru sufletesc.

| danay72 a răspuns:

Studiu profund si aplicarea celor invatate. Daca nu facem ce ne cere El, nu putem avea acea liniste interioara de care vorbeste Biblia.Filipeni4:6,7

| T0T a răspuns:

Nu, cel puțin în această viață, sunt atâtea exemple de oameni credincioși care au avut o soartă chiar tragică.

| sublime89 a răspuns:

Stii ca n-ar mai prea fi nevoie de spitale daca d-zeu ar fi atat de capabil de vindecari miraculoase. Incearca sa te rogi pentru vindecarea unei persoane cu membre amputate, si vei vedea ca nu se va intampla nimic. Iti vei pierde timpul.

| syd2 a răspuns:

"El " iti poate doar masca ranile pe suflet dară ele niciodata nu vor disparea, ele vor disparea DOAR prin motivatie, munca si STATORNICIE.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru a avea o buna colaborare cu Dumnezeu, mai intai trebuie sa-l cunosti, potrivit Bibliei(Ioan 17:3,)aceasta cunostinta poti s-o asimilezi doar studiind Biblia cu cei calificati potrivit vointei lui Dumnezeu, sa faca acest lucru, apoi cunostinta si credinta te vor ajuta sa faci ceea ce pretinde Dumnezeu de la tine, iar rugaciunile iti vor fi ascultate numai daca sunt facute in conformitate cu vointa lui Dumnezeu. Dumnezeul Atotputernic este singurul care asculta rugaciunea si raspunde la cerere daca este in armonie cu vointa sa.

| AvalohAlyn explică (pentru PorumbRodica1965):

Mi-am comandat o Biblie.Cum adica cu oameni calificati sa o studiez? Cu cine?
Iti da Dumnezeu pace, liniste si echilibru?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daca ve-i incepe un studiu la domiciliu o sa primesti si Biblia grat uit si o bogata literatura de studiu. Te-am rugat sa accesezi www.jw. org.ro. sa vezi cu cine poti sa studiezi gratuit Biblia la Domiciliu.

| AvalohAlyn explică (pentru PorumbRodica1965):

Pai stiti...eu sunt... ortodox.dar oricum am luat Biblia neoprotestanta a lui Cornilescu ca e traducere mai buna Si sincer nu prea as alege sa fac un studiu biblic cu martorii lui Iehova..plus ca eu ii zic Dumnezeu nu Iehova.Iar si pe Isus Iisus.Dar oricum multumesc de intentie. Apreciez astahappy

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii ca si Isus Cristos Fiul lui Dumnezeu, i s-a adresat tatalui sau prin rugaciune? Si cerea sa se infaptuiasca vointa sa in toate aspectele cerute. Ex: Ioan 17 :1-26.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te-a vindecat pana acum nu te va vindeca nici de acum inainte, pentru ca nu ai avut o relatie mistica cu el. iti pierzi timpul cautand un secret care sa il aduca la tine, habar n-am cum, sub forma pacii sau indragostirii. nu
vezi lumea asa cum e, pieta e facuta nu ca sa ne inchinam la ea ci ca un fel de monument de,, lumea e mizera**

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun