| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu decide soarta omului?

20 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Daca Dumnezeu merge mana in mana cu valorile tale interne atunci soarta ta, in mainile lui, este in siguranta.

Daca Dumnezeu merge pe o cale nepotrivita valoriilor tale interne, IA-TI SOARTA INAPOI!

| danay72 a răspuns:

Nu,Dumnezeu ne lasa sa alegem, nu decide pentru noi.Deuteronom30:19,20

| mODIN a răspuns:

Harry Potter decide soarta celor care i-au citit cartiile?

| milan9 a răspuns:

Libertatea omului este aceea care ia pe de o parte deciziile, iar pe de altă parte îşi asumă urmările bune sau rele ale acelor decizii. thinking

Această libertate responsabilă scoate în evidenţă meritul omului de a-şi asuma fidelitatea faţă de Dumnezeu. happy

| sublime89 a răspuns:

Asta ar insemna ca se joaca cu viata ta cineva. Ti-ar placea sa stii asta?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu exista soarta, inplicit nu ai ce sa decizi aici. in viata ta exista doar evenimente probabile si evenimente mai putin probabile. viata e o linie care uneste niste puncte, cursul liniei dpinde de o gramada de factori, cel mai important fiind, tu insuti

| Kalla a răspuns:

Normal.El ne-a creat.Are tot dreptul.Si ce bine ca ne controleaza El.Nu putem trai fara El, dac nu era El acum nu mai exista nimic.

| Dumniezău a răspuns (pentru Kalla):

Sa mori tu?

| Kalla a răspuns:

Sa mor eu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Deuteronomul 30:19 - "Iau astăzi cerurile şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa ca să rămâi în viaţă, tu şi urmaşii tăi".
Dumnezeu ne-a înzestrat cu raţiune şi cu liber arbitru. Care ar fi sensul acestor daruri dacă totuşi el a hotărât totul pentru noi? Am mai putea spune că noi putem alege între bine şi rău? Ar mai putea fi consideraţi răufăcătorii responsabili de acţiunile lor?

| Dimaondraxworld a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu nu intelegi este geru de intels cu mintea deschideti inima si energia eu incerc sa-ti readuc aminte ceea ce esti vreau sa va ajut cum cineva m-a ajutat pe mine si m-ia adus.Am sa va zic o experienta nu va oblig sa credeti ceea ce cred dar zic ce am trait eu am vazut un documentar de george kavvassilass si despre marea deceptie si calatoria noastra si ma uimit iar o luna am stat cu frica ce sa cred iar niste entitati au fost la mine in camera oricum peste tot sunt enitati NOi cand ne rugam le dam energie lor entitatilor noi trebuie sa ne deschidem puterea nu e ceva obligatoriu dar e greu de inteles.Tu trebuie sa-ti urmezi calea singur fara parinti si religie tu ati alegi soarta si viata, viata e alegerea ta sa stii nu a lui X enditatea dumnezeilor din religile docmatice.

| bosshori a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Iti iau ccerurile in pul

| florySim a răspuns (pentru bosshori):

Nu poti vorbi civilizat fara sa injuri? El a raspuns la intrebare, ce te bagi tu.Stai in banca ta si nu mai injura lumea.

| Voidwithin a răspuns:

Omul isi decide soarta.

| Mikhtarian a răspuns:

Da,dar nu in total mod.
Ci doar anumite decizii, tu iti alegi cum iti petreci viata, Dumnezeu te mai ajuta, te mai impinge.te mai trage un pic.

| Dumniezău a răspuns:

Nu.Noi ne-o decidem cu mainile noastre.

| HDeNiSaR a răspuns:

Nu! dacă Dumnezeu ar decide soarta omului înseamnă că era voia lui ca Adam şi Eva să păcătuiască!
avem liber arbitru! deciziile pe care le luam ne aduc consecinte bune sau mai putin bunicele!

| Dimaondraxworld a răspuns:

Anonim nu stiu dar poate ce o sa scriu este nemaivazut in TPU e ceva foarte dubios dar adevarat infricosator dar real!

| Dimaondraxworld a răspuns:

Dumnezeu-nu e doar unul NU!
Exista lumina falsa si lumina adevarata nu exista rau sau iad sau intuneric sau frica etc. Exista doar frica de dumnezeul religilor docmatice care nu e reala.Noi toti suntem dumnezei sincer doar ca am uitat si isus cand a venit el era chel nu era cu biserica si nici cu preoti nici nu se ruga pentru ca el ne spunea adevarul noi suntem cele mai puternice finte nu ei nu religia scoateti porcarile din cap curata gunoiul stai linistit si aduti aminte cine esti.Soarta tu ti-ai aleso de cand ai venit pe pamant tu ai ales ce experienta cu cine in ce familie ce sa experimentezi etc.Tu alegi nu altcienva tu esti dumnezeu nu ai sef nu esti creat scoate iluzia din cap scoate mizeria si prostia ziza de parinti si religie reamintesteti cat de puternic esti cu adevarat.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Dimaondraxworld):

Daca ii spuneai omului de acum 2000 de ani ca daca vrea, poate face orice, nu te-ar fi crezut. Dar daca ii spuneai ca rugandu-se la Dumnezeu, va reusi, alta era treaba.