| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu e ateu si nu e umanist, pacifist. "Nu exista dumnezeu in afara de Mine" spune Dumnezeu. Cum IL putem imita pe Dumnezeu? Ce spuneți?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nevoie să îl imităm, suntem din start așa, făcuți după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, conform cu Facerea 5.1., bedmut Elohim.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Conceptul de umanitate pare bun la prima vedere. Dar el a fost creat, conceput ca o unire între oameni fără a-L implica pe Dumnezeu. Ca să vorbesc mai pe înțeles (în cuvintele mele fără prea multă carte happy ), umanitatea este concepută de acei oameni care nu vor să aibă de-a face cu Dumnezeu.
Dumnezeu nu este umanist. Dumnezeu este dragoste. Umanitatea este o formă de dragoste între oameni, este o imitație a dragostei; dar ea nu este dragoste. Pe când Dumnezeu dorește mai mult de la noi; ceea ce noi și avem nevoie. Porunca Lui este să ne iubim unii pe alții tot așa cum ne-a iubit El. Nu putem să fim satisfăcuți cu mai puțin, și nici nu trebuie să ne mulțumim cu mai puțin. Aceasta este deplinătatea de care avem nevoie.

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Asa este cum ai scris. Degeaba omul iubeste pe alt om daca nu poate sa-i impiedice imbatranirea si moartea. Dumnezeu nu e umanist pentru ca scopul e al Lui si nu al omului. Aparent Biblia pare ca e scrisa cu inspiratie omeneasca insa mesajul ei principal provine dintr-o sursa exterioara umanitatii sau din exteriorul Pamantului. Daca Dumnezeu ar fi pacifist oamenii nu ar muri datorita pacatelor.