| Duucu a întrebat:

Dumnezeu e ateu? Fara raspunsuri ca nu exista...

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu. El, Unicul, cel transcendent, exista prin sine insusi. Doar Dumnezeu este cel care exista in El insusi si prin El insusi.

| MMihai a răspuns:

Dumnezeu e ateu?
Fara raspunsuri ca nu exista...=
=Dumnezeu = dacă există== nu are cum să fie ateu.

| C0nstantin a răspuns (pentru MMihai):

Cum nu are cum sa fie ateu daca exista? El crede in ceva divinitate superioara lui sau cum vine asta? Eu sunt ateu si eu cred in mine si atat nu cred in nici o divinitate.

| MMihai a răspuns (pentru C0nstantin):

Tu ori refuzi să gândești, sau nu știi să faci raționamente logice corecte.

Ateul neagă existența zeilor și al lui Dumnezeu. (Dominus Deus ==stăpânul zeilor )

Dumnezeu, == dacă există ==, nu are cum să zică : „ nu există Dumnezeu ", adică să se nege, pe el însuși!

| C0nstantin a răspuns (pentru MMihai):

Pai el crede in el insusi si ii neaga pe Allah, Budha si restul de 2700 de zei... ce ii asa greu sa intelegi... daca tot vorbim de rationamente logice. Mai spala-ti creierul cu sapun din cand in cand sa gandesti mai clar.

| RAY a răspuns:

Nu exista cum sa fie ateu?
daca ar exista e ateu desigur dar nu cred asa ceva

| Mădă0611 a răspuns:

Fara raspunsuri ca nu exista... dap, toata ziua.

| PedoBarbie a răspuns:

Din moment ce ateu înseamnă fără religie adică nu crezi în Dumnezeu cum să fie Dumnezeu ateu. El nu crede în propia lui persoană sau ce?
O întrebare aiurea dar în fine.
Pe curând!

| DyNo a răspuns:

Dumnezeu, care este infinit de atotstiutor, atotputernic etc., se presupune ca stie exact toate tainele, misterele, sau cum vreti sa le numit, ale Universului, deci, stie ca nu exista alte divinitati, in afara de El, logic, deoarece nu pot exista mai multe.
Deci, rezulta ca este ateu pozitiv, nu se indoieste nici o clipa de inexistanta altor zeii.
Dar, sa fii ateu inaseamna sa nu crezi in nicio divinitate, nici un Dumnezeu, iar Dumnezeu, ar fi constient 1000000% de existenta sa, deci, daca este sa ne luam dupa acest rationament, nu este ateu.

| Kabuto79 a răspuns:

Da dumnezeu nu crede ca exista dumnezeu, sigur este ateu

| Labyrinth a răspuns:

Păi dacă nu există n-are cum să fie nici ateu nici nimic. So, nu există.

| cosmina92 a răspuns:

Pai din cultura mea generala eu stiu ca ateu inseamna sa nu crezi in nimic divin, sa nu crezi in nicio religie in zei... se bazeaza pe stinta. Iar religia spune mereu :" crede si nu cerceta! " ceva similar happy deci D-zeu nu este ateu! Daca ar fi ateu nu ar crede in El pentru ca El este ( divin) si ateu inseamna sa nu crezi in nimic divin, deci nu are cum sa fie ateu cum am spus mai sus! happy Sper ca am fost de ajutor

| CeaCuMasca a răspuns (pentru cosmina92):

Poftim? Insinuezi că arhicunoscutul îndemn de a crede și nu cerceta le aparține ateilor? Apăi, nu te supăra, dar cultura ta generală e cam vagă.

| cosmina92 a răspuns:

Nu, nu la asta am batut apropo imi pare rau ca ai inteles cu totul gresit happy era cu totul invers la ce ai inteles tu happy