| mihaitaLGP a întrebat:

Dumnezeu este "binele", Diavolul este "raul". Diavolul prin definitia lui, a "raului" care face viata mai grea, infrumuseteaza "binele", pe Dumnezeu in conditiile in care Dumnezeu a creat Diavolul. Atunci, care dintre ei este mai bun?

14 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Daca d-zeu a creat diavolul, inseamna ca a creat si iadul. Te-ai gandit vreodata ce e iadul de fapt? E rezultatul unor minti deturnate complet de idiotenia numita religie. Si la fel sunt si d-zeu si diavolul.

| MskDesign a răspuns:

Nici unul si zic asta pentru simplul motiv ca nici unul dintre cei doi nu exista.Cei doi sunt doar personajele unei carti.

| Dorugar a răspuns:

Este corecta remarca ta, doar ca ea nu tine cont de faptul ca Diavolul este atat de parsiv incat se da drept Dumnezeu, si crestinii il slavesc ca Dumnezeu pe Lucifer, adica exact pe Diavol. Daca nu crezi vezi aceasta dovada filmata chiar in resedinta Diavolului, adica la Vatican.
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| mihaitaLGP explică (pentru Dorugar):

Nu este vorba de nici o remarca, intrebarea era una stric ironica.

| Jardelin a răspuns (pentru Dorugar):

Eu latina nu stiu, dar din traducerea in limba engleza care apare la sec 56, mai degraba se intelege ca Lucifer este o denumire data lui Dumnezeu pentru ca la un moment dat se spune "Hristos fiul Tau", or se stie clar din Biblie ca Hristos este fiul lui Dumnezeu.

„Căci aşa a iubit Dumnezeu lumea, încât pe Fiul Său Unul-Născut L-a dat, pentru ca tot cel ce crede într-Însul să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică" (Ioan 3: 16).

In concluzie, interpretarea ta este una total gresita si rautacioasa, iar tu stii asta, insa o folosesti obsesiv pentru a prosti si sminti lumea.

| Dorugar a răspuns (pentru Jardelin):

Foarte corecta observatia ta! Faptul ca in biserica crestina Christos= Lucifer este slavit ca Dumnezeu este ceva bine stiut. Cat despre "fiul lui Dumnezeu pe nume Isus cel care cica face parte din treimea indivizibila fiind parte din dumnezeire", asta este o aberatie incetatenita in biserica minciunii si a crimei, pentru ca Dumnezeu Creatorul (Yahve sau Allah) NU are copii nici in zilele noastre in religiile care au origine divina si nu una inventata de sarlatani asa cum este religia crestina, asa ca trebuie sa fi aberat rau de tot incat sa crezi ca uriasa Fiinta spiritual-energetica, a umblat "crestineste" (adica ca popa)la fafaloanca Mariei asa cum a umblat soldatul roman Tiberius Abdes Pandira care este tatal natural al dulgherului Isus.
Cat despre ceea ce spune un cioflingar ca Ioan in 3:16, are valoare = barat, pentru ca Ion este un cioflingar si nu un Dumnezeu, iar ce zic cioflingarii nu se pot opune celor zise de Dumnezeu, tot asa cum ce spune un om nu poate fi schimbat de ceea ce chitaie un soarec.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dumnezeu este cel mai bun. Dumnezeu a creat totul din iubire, si tot ceea ce a creat era foarte bun. Si acet inger (heruvim ), a fost creat, deosebit de frumos si de intelept. A fost creat cu liber arbitru, a fost pus sa strajuiasca pamantul (Ezechiel 28 : 14-18). Prin dorinta egoista care s-a innascut in el, de-a fi mai mare ca Dumnezeu, a recurs la calomnie (Satan ) si a devenit un Diavol (impotrivitor) al lui Dumnezeu, stricandu-si relatia cu Dumnezeu, devenind astfel adversarul lui Dumnezeu, pierzand favoarea Sa. Dumnezeu nu a creat un,, diavol " ci un inger perfect, cu calitati deosebite. El a devenit un Diavol (Impotrivitor )De ex;,, asa dupa cum, un,, hot " nu s-a nascut hot, ci a devenit hot, tot la fel si Satan (calomniator ), a devenit.

| mihaitaLGP explică (pentru PorumbRodica1965):

Cum am mai spus mai sus, a stiut Dumnezeu cand a creat Diavolul ca aceasta are imprefectiuni? Daca nu, inseamna ca nu este atotputernic si a creat ceva peste asteptarile lui. Daca este atotputernic, stia despre consecintele care o sa urmeze, in concluzie a vrut sa-l creeze pe Diavol rau si a acceptat si accepta situatia creata de el. Si cu asta revenim la intrebarea la care tu nu ai raspuns, care dintre ei este mai bun?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Pai tu nu esti atent nici la raspuns, nu ai citit nici versetele biblice, strigi si tu ca si trenul in gara, fara sa stii de ce 1 citeste versetele biblice cu atentie marita 1

| mihaitaLGP explică (pentru PorumbRodica1965):

Raspunsul tau este unul contradictoriu. Imi vorbesti despre un Dumnezeu perfect care creeaza un inger perfect, in schimb Dumnezeul tau perfect nu are capacitatea sa dedudca actiunile cevor urma, actiuni ale ingerului care trebuia sa fie perfect si supus creatorului, ba din contra, acest inger perfect este condus de ura si invidie incercand sa fie peste stapanul sau. Versetul tau nu este in armonie cu propria exprimare, cu propria concluzie pe scurt. Se contrazic si nici macar nu au legatura cu intrebarea mea, chiar daca incerci sa zici ceva, nu transmiti decat ce voiam sa aud inainte sa pun intrebarea, una ironica.

Răspuns utilizator avertizat
| AnimeFanNrOne a răspuns:

Pe bune intrebare doamne Dumnezeu este cel bun si diavolul a fost bun doar ca a vrut sa-i fure locul lui dumnezeu si a fost trimis in iad si nu-l distruge pe diavol pentru ca vrea sa ne lase sa alegem intre bine si rau...

| mihaitaLGP explică (pentru AnimeFanNrOne):

Dumnezeu cand a creat Diavolul, a stiut ca Diavolul vrea sa ii fure locul? Daca nu a stiut, inseamna ca nu este atotputernic si nu a putut sa creeze Diavolul fara imperfectiuni. Daca Dumnezeu este atotputernic inseamna ca a stiut inaintea Diavolului ca acesta o sa aiba imperfectiuni si o sa incerce sa ii fure locul, in concluzie Dumnezeu a vrut sa-l creeze pe Diavol rau. Si cu asta revenim la intrebarea la care tu nu ai raspuns, care dintre ei este mai bun?