| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Daca voi,crestinii,credeti ca Dumnezeu a creat totul,atunci tot el a creat si Diavolul, Intruchiparea raului!?
Chiar sunt curios sa citesc argumentele dumneavoastra.

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Dumnezeu a creat totul, inclusiv pe Lucifer, care ulterior s-a intors impotriva Creatorului sau.
Intrebarea mea ar fi fost, daca Dumnezeu stia ca lucifer sa va razvrati, si ca va fi rau, atunci de le l-a mai facut? De ce la mai creat, stiind ca va fi rau in lume, intre oameni din cauza Satanei?

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Doar stii povestea, diavolul nua fost mereu rau, s-a razvlatit impotriva divinitatii, etc.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Nu stie, ca daca stia nu intreba!

| Inferno a răspuns (pentru rocco09):

Si cu toate acestea observ o ironie in aceasta intrebare, ironie la care un nestiutor nu ar trebui sa recurga.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Am observat, si am vrut sa-i raspun cu aceeasi moneda dar am vazut raspunsul tau si m-am abtinut.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Inferno):

Da,ai dreptate... ar fi trebuit sa ma documentez mai intai de a pune o intrebare.
Dar as putea reformula intrebarea.
Daca D-zeu este considerat profet atunci de ce l-a creat pe Lucifer? Stia ca va fi rau...
In cele din urma intrebarea aceasta ironica era pentru crestini eu fiind ateist.

| martzian a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

"In cele din urma intrebarea aceasta ironica era pentru crestini eu fiind ateist." - Ai vrut sa pui o intrebare "ironica"? Si esti "ateist"? Cool. happy

| danut a răspuns (pentru martzian):

Mai intai este "tinerist" daca nu "copilist" si apoi "ateist". Se poarta ateismul, este la moda, te face mai inteligent, mai spiritual, mai rocker, in opozitie cu invechitii, prostii de crestini, foarte cool.

| danut a răspuns:

Pai daca Dumnezeu facea niste oameni cum spui tu atunci mai bine producea niste robotei sau niste marionete. Deci Dumnezeu exista doar ca aceasta "intelegere" nu are loc in capusorul domniei tale cat despre ce ti-a "cazut" domniei tale ma indoiesc ca stiu dar poate ne informezi mataluta. In rest sa auzim numai de bine.

| RAY a răspuns:

Cum poti avea avatar cu criminalu ala?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Faptul că Dumnezeu la creat ca înger perfect care apoi sa răzvrătit nu sunt poveşti ci realitate. Pentru unii asta e poveste şi nu am nimic împotrivă deoarece suntem liberi de a ne forma propriile păreri. Dar pentru cei care au avut nefericirea de a vedea cum unele persoane dragi apucând căi greşite, nu e chiar atât de greu de acceptat că o persoană cu liber arbitru şi-l poate folosi şi în direcţia greşită.
De asemenea, am citit în unul dintre răspunsuri că e de neînţeles de ce Dumnezeu, care ştia că acest înger se va răzvrăti, a hotărât totuşi să-l creeze. Biblia spune într-adevăr că Dumnezeu are capacitatea de a cunoaşte viitorul, dar asta nu înseamnă că El îşi foloseşte această capacitate pentru a afla orice detaliu. Biblia nu spune că Creatorul a ştiut sau a vrut că un înger să se răzvrătească.
Acest lucru s-a înâmplat pentru că acel înger a avut liberul arbitru, care şi l-a folosit în mod greşit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce argumente vrei? privind creatia binelui si raului? citeste biblia.ce poti afla de la semidoctii astia?

| bismarck a răspuns:

Nu vă înţeleg reacţiile.Omul a pus o întrebare ironică/serioasă, haideţi să-i răspundem.
Noi creştinii credem că Dumnezeu a creat totul, inclusiv pe diavol.Partea greşită, pe care ai scris-o tu e că El nu a creat pe "Diavolul, Întruchiparea Răului" ci El l-a creat pe Lucifer(superior celorlalţi îngeri) care apoi a devenit diabolos, vrând să fie ca Dumnezeu. Mândria a avut consecinţele sale şi le are şi în zilele noastre.Nu-mi spune că nu ai observat, că nu am să te cred.

De ce l-a creat? Nu ştim, asta doar Dumnezeu ştie! Dar de ce ne-a creat pe noi, pe mine şi pe tine? Doar ştia că nu vei crede şi că vei pune întrebări pe TPU.Dar totuşi te-a creat şi ai primit şi libertatea de a alege.

Dacă vrei să crezi, argumentele sunt cu miile, dar dacă nu vrei să crezi ci scopul tău este doar de a râde de cei ce cred, atunci nu este nici un argument.

| Danaberciu a răspuns:

Deavolul a fost un inger creat de Dumnezeu, care a fost gelos pe Dumnezeu si a devenit un inger rau numit deavol!

| LadyLu a răspuns:

Nu,nu le creat el! diavolul a fost un inger care s-a saturat sa fie de partea Tatalui si a Mantuitorului nostru si a devenit diavolul.

| Sofia1234 a răspuns:

Stii de multe ori imi acord aceeasi intrebare. POsibil ca Dumnezeu la creat dar atunci nici el nu era tare perfectonat ca sa stie ce ii va aduce consecinte va aduce el. ca doar se spune ca diacolul a fost ingerul de mina dreapta a lui DUmnezeu, si intrucit Dumnezeu eprea bun lui nu i se cuvine sa ucida ceva dar nimanui nu-i este in putinta in afara de lui si daca nu va fi diavolul nu va fi nici Dumnezeu. Alte explicatii n-am

| Lexa4you a răspuns:

Pai un inger mai viclean era curios dc dumnezeu are totul si a vrut sa aiba si el si asa el a plecat de la dnz si a ajuns diavol...

| Lexa4you a răspuns:

Da cred

| gsdihruihfek a răspuns:

1 Dumnezeu la creat ce-l mai fumos inger
2 el sa razvlatit contra LUI si a dori ca sa fie mai mare DECAT DUMNEZEU