| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu este extraterestru? Care-i faza cu Elohim?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

In ebraica, El inseamna zeu. Pluralul masculin se face cu ''im'', asa ca Elohim inseamna zei. Dumnezeu apare in Biblie ca El sau El Elohim, NICIODATA ca Elohim simplu. Evident, El Elohim inseamna Dumnezeul Dumnezeilor, sau se poate considera si Zeul Zeilor, iar in romaneste a fost tradus Domnul Dumnezeu. Iar Elohim simplu apare in vreo doua locuri cu sensul de zeitati pagane.

5 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Parca ziceai ca vei cerceta Biblia, nu tot felul de teorii. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi ce altceva ar putea fi? Adică cum poate o entitate fără un corp fizic să creeze ceva?

| SufletDivin a răspuns:

Draga Suflet,
Iata si raspunsul tau:Elohim se numeste rasa extraterestra care ne-a creat.Iar numele Dumnezeului din Biblie este Yahweh sau Iehova.El a fost seful echipei de cercetari stiintifice.Si tot el este cel ce sa opus ca sa nu cunoastem adevarul sa mancam din ''pomul cunostintei binelui si raului''.Dar un alt extraterestru si om de stiinta pe nume Lucifer sa opus, si a spus secretul creatiei noastre lui Eva care apoi i-a spus lui Adam...

| minrest a răspuns (pentru SufletDivin):

Draga Suflete cu ochelari, daca doctor docent si lector universitar Lucifer era de alta parere decat seful de catedra Iehova, trebuia sa scrie o suita de articole in revista in care sa isi sustina teza, nu sa hraneasca animalele de laborator cu hrana neomologata, cu atat mai putin sa le dea drumul pe planeta. Au devenit o specie invaziva care a dus la pierderea multor alte specii, totul ca Lucifer sa torpileze experimentul si sa uzurpe locul la catedra.

| Angeloxd a răspuns:

Este din afara pământului, deci este extraterestru.