| AnicaiAlin a întrebat:

Dumnezeu exista dintotdeauna!
Cine a fost creat prima oara: omul sau ingerul?

33 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Porneşti de la nişte premise de tot râsul.
Dumnezei? Îngeri? : ))

| AnicaiAlin explică (pentru NOname):

Daca ai avea unpic de rabdare ai fi vazut ca suntem in aceiasi tabara probabil.
Nu inteleg de ce unii va credeti mai destepti ca altii.

| NOname a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Scuză, Alin, nu am avut timp să-ţi studiez profilul. Răspunsul meu a fost strict o reacţie la întrebare, care mi-a sunat cam aşa:

"Moş Crăciun există dintotdeauna!

Cine a fost creat prima oară: omul sau renii zburători?"

| AnicaiAlin explică (pentru NOname):

Nu trebuie sa te scuzi dar poate uneori e bine sa nu te pripesti.

| NOname a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Aşa întrebare, aşa răspuns. : )

| danay72 a răspuns:

Creaturile spirituale, iar primul a fost Isus.Coloseni1:15-17

| CinevaNou a răspuns (pentru danay72):

Isus nu e o creatura!

| georgiana1316 a răspuns:

Omul,apoi Dumnezeu ca sa il protejeze a creat Ingerul.

| milan9 a răspuns:

Între îngeri si oameni, îngerii bineînţeles...
Referitor la Fiul lui Dumnezeu, Scriptura afirmă că este "din zilele veşniciei", dintotdeuna.

| milan9 a răspuns:

Referitor la Duhul Sfânt, El este Persoană iar Scriptura susţine acest lucru în repetate rânduri.

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."

| milan9 a răspuns:

Un anumit cult prefera sa acuze in mod gresit Biserica, si asta pentru ca pleaca de la o falsa premisa considerand ca Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu ar sustine ca intre Tatal, Fiul si Duhul Sfant ar fi o egalitate totala ce merge spre confundare. Nu e chiar asa.

In privinta lucrarilor personale si in privinta predicatelor (a modului in care fiecare ipostas poseda Natura divina) exista diferentele cunoscute.
Tatalui ii este atribuita crearea lumii, Fiului lucrarea de mantuire, Duhului Sfant lucrarea de sfintire.

Insa, in privinta Naturii divine, a Firii divine a Fiului si a Duhului Sfant nu exista dubii.
Scriptura detaliaza clar Natura lor divina.
Fiul lui Dumnezeu este numit chiar in mod direct "Yahwe", asta tot in virtutea naturii divine comune cu a Tatalui.

| milan9 a răspuns:

Pe linia polemicii incepute aici,
Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct "Fiu al lui Dumnezeu", înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ (Fire divina) cu Tatal "Fiului"...

| sublime89 a răspuns:

George Carlin rade in mormant de tine.

| Lizzu a răspuns:

Nu stim, domne, lasa-ne in pace cu mistere din astea laughing

| ErrorFound a răspuns:

Eu. Pui intrebari d-astea...Nu stim nici daca exista Dumnezeu, d-apoi sa mai stim si pe cine a creat primul(daca a creat).

| Moisie a răspuns:

Cum poti sa spui ca "Exista"?
Tu stii ce inseamna "a exista"?
Cauta in DEX si leaga definitia de acolo de realitate...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Primul a fost creat Isus, Fiul întâi născut a lui Dumnezeu. (Coloseni 1:15) Apoi au fost creaţi ceilalţi îngeri deoarece Biblia spune că ei erau prezenţi când Dumnezeu a creat pământul şi primii oameni. (38:4-7)

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Deci iisus e creatura lui dumnezeu creata de el?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Biblia asta spune. Isus nu este o parte din Dumnezeu aşa cum consideră unii ci prima lucrare de creaţiei a lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Duhul tot el l-a creat?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Spiritul sfânt nu este prezentat nicăieri în Biblie ca fiind o personă. Acest spirit reprezintă forţa activă a Creatorului. Este vorba despre o forţă impersonală.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Deci vrei să spui că lucifer e isus? Că, cartea sfântă spune așa: "prima creatură a lui dumnezeu a fost lucifer, care a devenit un curcan îngâmfat răzvrătindu-se și luându-și lumea în cap părăsindu-l pe al lui tătic, spiritual și oarecum fizic, cu ochii în soare, crezându-se la fel de puternic ca și el, dumnezeu."

| Kaleo a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Costele, nici macar traducerea voastra deformata (JW) nu spune asta! happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru anonim_4396):

"Deci vrei să spui că lucifer e isus? " Categoric nu.Nu înţeleg cum ai ajuns la această concluzie.

Ceea ce spune Biblia este destul de simplu:

1. Isus este prima creatură a lui Dumnezeu, de aceea este numit Fiu întâi-născut. (Coloseni 1:15)

2. Numele "Lucifer" îi este atribuit în mod greşit lui Satan. Dacă analizezi bine contextul în care apare (adică Isaia capitolul 14) înţelegi că este vorba de regele Babilonului, nu de o creatură spirituală.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Kaleo):

Aş putea să te întreb cum ai ajuns la concluzia că mă cheamă Costel?

Despre ce traducere vorbeşti şi ce nu spune nici ea?

| milan9 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Fiul nu este o "creaţie"!
Nimeni nu Îl poate confunda din greşeală pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR: thinking

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Continuare...
Dacă ne referim la Fiul lui Dumnezeu,
Fiul lui Dumnezeu este "Cel PRIN CARE s-au făcut toate" (Creator în raport cu întreaga Creaţie) şi Cel "PENTRU CARE" s-au făcut toate...

El este Creator şi nu creatură, aşa cum îl batjocoreşte un anumit cult care se dezice de creştinism, care iese din sfera creştinismului.

În toate cazurile în care întâlnim expresia "fiul lui...", de fiecare dată "fiul" este de aceeaşi natură cu "tatăl".

Astfel, "Fiul lui Dumnezeu" (singurul numit aşa) este de aceeaşi NATURĂ (FIRE) divină CU Tatăl.

| Kaleo a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ma ierti, Dorele, te-am confundat...

"Despre ce traducere vorbeşti şi ce nu spune nici ea?" - Traducerea Lumii Noi. Faci hemoroizi daca vezi cum ati modificat ca sa justifice o teologie gresita - dar ai fi primul martor care accepta, la sfarsitul unei polemici, ca nu are dreptate. Stii vorba aia: eu o tin de coarne si el imi zice ca e ciuta. So, don't bother, Costele, don't bother...

Iti dau si un miel, ca te-am botezat. Da trebuie sa recunosti ca suna mai aproape de inima Ferentariului! happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Kaleo):

Cred că îţi place mai mult să ghiceşti decât să te informezi cumsecade.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru milan9):

Coloseni 1:15-17 - El este chipul Dumnezeului celui nevazut, Cel intai nascut din toata zidirea.
16. Pentru ca prin El au fost facute toate lucrurile care sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute: fie scaune de domnii, fie dregatorii, fie domnii, fie stapaniri. Toate au fost facute prin El si pentru El.
17. El este mai inainte de toate lucrurile, si toate se tin prin El.

De ce Isus este numit "Cel intai nascut din toata zidirea"?
Cei ce susţin doctrina Trinităţii spun că „întâi născut" înseamnă aici: principal, proeminent, cel mai distins. În acest fel, ei arată că Cristos nu face parte din creaţie, ci este deasupra tuturor creaturilor. Dacă aşa ar sta lucrurile şi dacă doctrina Trinităţii ar fi adevărată, atunci de ce nu se spune şi despre Tatăl, şi despre spiritul sfânt că sunt întâi născuţi peste toată creaţia? Biblia aplică însă această expresie numai la Fiul. Expresia „întâi născut" arată, conform sensului ei obişnuit, că Isus este cel mai în vârstă dintre fiii care alcătuiesc familia lui Dumnezeu. 2) Expresia „întâi născut" apare de peste 30 de ori în Biblie, înainte de Coloseni 1:15, şi, ori de câte ori se referă la creaturi vii, are acelaşi sens: întâiul născut face parte dintr-un grup. „Întâiul născut al lui Israel" este unul dintre fiii lui Israel; „întâiul născut al faraonului" este unul dintre membrii familiei faraonului; „întâii născuţi" ai animalelor sunt şi ei tot animale.
Apoi, faptul că Biblia spune că "prin El au fost facute toate lucrurile" nu înseamnă că el a fost Creator, altfel ar fi trebuit să se spună "el a făcut toate lucrurile". Biblia spune însă că "PRIN EL" Dumnezeu a creat celelalte lucruri, adică la folosit la crearea celorlalte lucruri.

"Eu si Tatăl meu una suntem"
Cu toate că nu menţionează o a treia persoană, aceste cuvinte consemnate în Ioan 10:30 sînt citate adeseori pentru a sprijini Trinitatea. Totuşi, Isus a arătat ce înţelegea el prin a fi „una" cu Tatăl. În Ioan 17:21, 22, el se roagă lui Dumnezeu ca discipolii săi „să fie una, aşa cum tu Tată, eşti în unitate cu mine şi eu sînt în unitate cu tine, pentru ca şi ei să fie în unitate cu noi (. . .) pentru ca ei să fie una, aşa cum şi noi sîntem una". S-a rugat oare Isus ca toţi discipolii săi să devină una şi aceeaşi entitate? Nu. El s-a rugat, evident, ca ei să fie uniţi — cum este el cu Dumnezeu — în aceeaşi gîndire şi în acelaşi scop.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Vor aceste versete să spună că Isus este Dumnezeu sau mai degrabă că Dumnezeu la folosit pe Isus pentru a aduce în existenţă celelate lucruri?
Contextul ajută la înţelegere. În Ioan 1:18 citim: "Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut." Pe Dumnezeu nimeni la văzut spre deosebire de Isus care a devenit om şi a fost văzut de mulţi.

Acelaşi lucru se poate spune şi despre celelalte versete în care se menţionează că prin Isus au fost create toate lucrurile.

În ce priveşte ideea formulată de tine: În toate cazurile în care întâlnim expresia "fiul lui...", de fiecare dată "fiul" este de aceeaşi natură cu "tatăl" mi se pare complet eronată felul cum ai folosit-o deoarece expresia "fiul lui" subliniază în primul rând faptul că este vorba despre două persoane diferite din multe puncte de vedere, ceea ce contravine doctrinei Trinităţii.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Întâiul născut" este CU TOTUL ŞI CU TOTUL ALTCEVA decât "creatura", dar… "NE-CREŞTINII" nu vor dori niciodată să vadă asta.
Fiul lui Dumnezeu este Cel care a făcut toată "Creatura"! O continuă blasfemie aduc cei care Îl confundă cu "creaţia Sa"!

"Întâiul născut" este prezentarea limbaj simbolic a faptului că Fiul este născut din Tatăl "mai înainte te toţi vecii", sau o "naştere" continuă (dar nu în termenii embriogenezei umane!) tot la fel cum Duhul Sfânt purcede sau PROVINE continuu din veşnicie din Tatăl!

"Întâiul născut" subliniază în limbaj metaforic (limbaj stilistic în care Biblia este extrem de condensată) apropierea maximă, unică prin natura ei, între Tatăl şi Fiul (singurul numit distinct şi nominal Fiu în toată Scriptura!).

Numitorul comun, punctul comun între cele trei ipostasuri ale Treimii îl reprezintă FIREA sau NATURA DIVINĂ (diferită de firea sau natura umană!) unică şi comună celor trei ipostasuri (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh).

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da ingerul, a fost creat prima data, apoi impreuna cu El Dumnezeu a creat si mult mai tarziu omul. Daca doresti citeste in Biblie in Proverbe 8 : 22-30.

| AnicaiAlin explică:

Din cele 4 raspunsuri(mersi noname pentru inutilitatea raspunsului tau) deduc ca fiintele spirituale au fost primele si adam cu eva fiind primi oameni creati de dumnezeu.
Am inteles bine sau ma insel?