| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu intelege femeia oare?

22 răspunsuri:
| unul1 a răspuns:

Tu cat timp petreci zilnic cu religa? Incearca "logout", efect laxativ!

| florinmarius20 a răspuns (pentru unul1):

Dar de ce nu lasati oamenii sa discute despre religie?
Daca nu va place, nu va uitati si va recomand bancuri, cocalari si pitipoance etc.

| florinmarius20 a răspuns (pentru unul1):

Exista atatea sectiuni de bascalie, accesati-le!

| florinmarius20 a răspuns:

Uitati-va la tv si va veti "culturaliza" din plin.laughing

| EmaS a răspuns:

Sigur ca da, doar El a creat-o!

| M25M a răspuns:

"Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea.

Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică."

(Epistola întâia către Corinteni 14:34-35)

"Dar voiesc ca voi să ştiţi că Hristos este capul oricărui bărbat, iar capul femeii este bărbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu.

Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.

Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.

Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.

De aceea şi femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri."

(Epistola întâia către Corinteni 11:5-10)

"Asemenea şi femeile, în îmbrăcăminte cuviincioasă, făcându-şi lor podoabă din sfială şi din cuminţenie, nu din păr împletit şi din aur, sau din mărgăritare, sau din veşminte de mult preţ;

Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.

Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.

Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.

Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."

(Epistola întâia către Timotei 2:11-12)

| M25M a răspuns (pentru M25M):

In felul sau autoritar si putin misogin, da le intelege.

| Inferno a răspuns (pentru unul1):

Ai uitat cuvantul "natural" care ar fi trebuit sa fie scris in fata la "efect laxativ".

| Miauti a răspuns (pentru M25M):

Ar tr sa taca peste tot... mai ales pe net si la tv

| CristiB93 a răspuns:

O intelege, dar de ce ai intrebat?, simti ca nu te intelege?

| unul1 a răspuns (pentru florinmarius20):

NU pot interzice cuiva sa nu mai discute despre religie dar am incercat sa subliniez ca ray pierde foarte mult timp discutand despre religie chiar daca este ateu. Si pierde de 2 sau 3 ori mai mult timp cu religia ca ateu decat ca credincios...

| florinmarius20 a răspuns (pentru M25M):

Nu vad nicio problema!happy

| M25M a răspuns (pentru florinmarius20):

E problema ta daca nu vezi nici o problema happy

| florinmarius20 a răspuns (pentru M25M):

Noi ii judecam dar oamenii aia erau foarte curati, lipsiti de perversitatea de orice fel, fie spirituala, fie sexuala.

| florinmarius20 a răspuns (pentru M25M):

Aceeasi greseala o fac si eu si ii batjocoresc uneori ca erau primitivi si ma gandesc la faptul ca si Dumnezeu ar fi fost asa si au evoluat cu totii dar sunt convins ca de fapt am involuat cu totii spiritual vorbind.

| LoveToHate a răspuns:

Bine ca ti-ai dat seama cat de penibila poate sa fie intrebarea ta si ai sters-o ca sa nu te faci de ras, evident.

| 4b a răspuns:

Numai EL o intelegelaughingwinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru Miauti):

Succes la baieti!winking

| Miauti a răspuns (pentru Mădă0611):

Chiar ma gandeam... un baiat cu sutien laughing)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Miauti):

Naomi sau Noemi smug
Succes la cucerit!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nimic nu e ascuns de Dumnzezeu, nici sentimentele.nothing.

| danay72 a răspuns:

El ne-a creat si pe tot parcursul Bibliei a aratat consideratie fata de femei si prin legile date israelitilor.