| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dumnezeu l-a creat pe Adam barbat-femeie?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

NU, în Genesa 1 e un rezumat- Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, ..parte bărbătească și parte femeiască iar în Genesa 2 e detaliată crearea omului.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca te-ai referit la Dumnezeu si ai acceptat ideea asta, atunci (logic vorbind), accepti si povestea cum ca Adam a fost primul brabat si atat. Si si ca femeia s-a format dupa.

Dar cum am zis, asta doar daca mergem pe aceasta premiza. Daca mergem pe evolutionism, tot asa... barbatul e barbat si femeia femeie.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai si daca zice "clar" asta, ideea asta magica prin care se creeaza omul asa direct, de ce nu acceptam si ideea magica ca se poate face si o femeie instant dupa? Daca iei din aluatul de paine si il imparti in doua, iar una o sa fie paine cu seminte, iar cealalta cu normala, inseamna ca aia normala a avut o parte cu seminte? :/

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai evident ca nu acceptam asta. Dar tu te-ai legat de un lucru, care include automat asta. Este ca si cand ai zice ca 1+2=3, de ce? Ce are 1? Dar pe 2 nu il vezi ca este acolo?

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Ce?
Adica daca era si barbat si femeie? Sau intrebi daca era barbat sau femeie?
Anyway, adevarul e ca mai intai au fost Adam si Steve, dar cum Steve a murit si nu puteau avea copii(fiind barbati) a fost creata Eva.Dar Adam il iubea pe Steve, nu pe Eva.

Răspuns utilizator avertizat