| BogdanIvasciuc a întrebat:

Dumnezeu ne-a ales partenerul nostru de viață înainte de începerea lumii?
Gustă viața cu nevasta pe care o iubești în tot timpul vieții tale deșarte, pe care ți-a dat-o Dumnezeu sub soare în această vreme trecătoare, căci aceasta îți este partea în viață, în mijlocul trudei cu care te ostenești sub soare. Eclesiastul 9:9
De ce unii oameni nu reușesc să se căsătorească?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Eu am observat mai multe motive, dar ele pot fi mai multe.
1. Unii oameni nu se pregătesc pentru căsătorie. Ca omul să aibă o funcție de responsabilitate el se pregătește ani de zile și își "tocește coatele" până ajunge la funcția care și-o dorește. Dar cei mai mulți oameni consideră căsătoria ca și mersul la toaletă; ca și cum ar fi o nevoie și o faci oriunde și oricum. Imoralitatea abundă în multe familii.
2. Unii consideră căsătoria o mare responsabilitate; mai mare decât o pot duce ei.
3. Alții văd nelegiuirea din multe familii, și se tem că partenerii lor vor transforma și familia lor la fel.
4. Românii sunt un popor sărac; acesta este motivul unora de a nu se căsători. "Dragostea trece și prin stomac" își spun ei.
5 și 6. Alții fug de responsabilități. Ei nu au fost educați să fie responsabili. De aceea concubinajul este lipsa de responsabilitate. De asemenea, la concubinaj intră și dorința/teama de a împărți averea.
Când este vorba să câștige bani, oamenii se fac responsabili; dar la căsătorie când nu mai câștigă bani, ei nu-și asumă responsabilități.
7. Unii nu au fost educați să le placă familia, copii. Poate că le plac copii, dar nu le place să îi și crească. Este mai ușor de crescut și de iubit câini și pisici decât copii.
8. Căsătoria este un dar de la Dumnezeu. Și Dumnezeu nu l-a dat tuturor. Acești oameni n-au nicio legătură cu punctele de mai sus. Necăsătoria lor n-are nicio legătură cu imoralitatea punctelor de mai sus. Ei sunt în slujba lui Dumnezeu. Având o familie este mai greu să lucrezi pentru Dumnezeu, deoarece lucrul lor în slujba lui Dumnezeu ar fi împiedicat, încetinit de o familie.
Unii sunt chemați de Dumnezeu la aceasta; alții devin ei așa pentru un timp, pentru o perioadă din viața lor.
Unii se cunosc în activități misionare. Se căsătoresc și misiunea lor va fi creșterea și îngrijirea familiei.

Oricum ar fi, căsătoria a fost instituită de Dumnezeu, nu de om. Apostolul Pavel spune și că este bună căsătoria -pentru ca omul să nu cadă în păcat; dar tot el spune că este mai bine ca omul să nu se căsătorească ca să fie scutit de suferințe.
Vedem că cei căsătoriți divorțează; poate că nu imediat; dar se poate întâmpla și după 20 de ani de mariaj.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.

| Seba2013 a răspuns:

Dumnezeu o creat casatoria si unitatea insa dracu o rivalitatea. Pe el il intereseaza recompensa rápida si distrugerea familiei pentru a pune mana pe piata imobiliara. Pe el il intereseaza sa fomenteze necesitatile joase iar pe cele spirituale doar pentru alesii lui. Dracu o creat separarea popoarelor si lupta intre ele ca la inceput nu exista. Asa ca papá si anumite lucruri le au doar anumiti stapanitori iar foamea si disciplina aninala cei care nu ii slujesc. De ce crezi ca doar medicii si politicienii cauta demnitatea umana iar noua la televizor ne vinde cea mai rea versiune? Pentru ca unii vor puterea si statutul social si se cred mandrii de ei (mandria cauzeaza diferenta sociala). Iar la noi se uita ca oameni care cred in credinta ci nu stiinta. Cauta salarii mari, case bune, munca perfecta si asa rasa lor merge mai departe iar tie iti da greul si variantele urate.

Deci ei includ si exclud social dupa capacitatea ta de ascultare. Iar categoriile care cauzeaza diferenta ci nu unitate (casatorie) ti le arunca tie.

Cei care se casatoresc trebuie sa ia ajutor de la stat ca asa cu puterea lor nu pot. Plus ca atunci cand te casatoresti ai atractie pentru rolul lui social. Ce roluri ofera societatea? 12 ore de munca intr-o camera frigorífica si umilinta. Du-te tu la piata si negociaza intre un porc urat si unul frumos. Pe care il alegi? Pe ala gras, hranit bine si putere de vitalitate, iar pe ala stresat si care nu este dresat il lasi deoparte.

Pe ei ii intereseaza sa fomenteze porcul stresat pentru ca stiu ca la ora negocierii nu mai exista unitate si casatorie ci doar diferenta. Asa te pastreaza pentru necesitatile joase iar pe alesii lor ii pastreaza pentru unitate si legaturi.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu, Dumnezeu nu iti predestineaza o soție sau un soț. Alegerea asta iti apartine tie.

| T0Teu a răspuns:

Greu de zis, nu sunt sigura de raspuns. Daca un om traieste o viata curata inaintea lui Dumnezeu si se roaga mult ca Dumnezeu sa ii descopere cu cine trebuie sa se casatoreasca, cred ca Dumnezeu ii va spune (cunosc cazuri). Dar multi nu tin cont de ceea ce zice Dumnezeu si nu se căsătoresc cu cine ar fi trebuit, deci ei nu se casatoresc cu partenerul ales de Dumnezeu, sa zic asa. Nu prea stiu sa explic dar poate ai înțeles.

| MihaiMB a răspuns:

Multe lucruri sunt la mijloc: certuri, adulterii, ceartă pe avere.