| Inferno a întrebat:

Dumnezeu ne iubeste dragii mei. Desigur, pe multi dintre noi o sa ii arunce in iazul de foc unde or sa indure suferinte cumplite, dar ne iubeste!
Dumnezeu ne da voie sa alegem dragi crestini, ne da voie sa alegem ce vrem sa facem ce vrem, desigur ca daca nu facem ce vrea El ajungem in iazul de foc, dar HEI! E Dumnezeu! Isi permite.
Imaginativa ca tot ce trebuie sa facem este sa credem in El si vom fi salvati, desigur sunt o gramada de popuare care nu au auzit de Dumnezeu. Ce se va intampla cu ei? Nimic mai simplu. Or sa fie torturati o eternitate pentru ca nu au crezut intr-un Dumnezeu de care nici nu auzisera.
Imaginativa cata iubire poate sa existe in Dumnezeu, cata bunatate din moment ce nu ezita sa ne arunce in foc si totul pentru binele nostru, pentru ca noi sa fim fericiti.
Imaginativa dragii mei cum Dumnezeu a facut aceasta lume perfecta, totul este perfect, desigur apa potabila este doar 2% si in curand riscam sa murim datorita Soarelui care va ighiti Pamantul, asta daca nu se intampla unul din milioanele de chestii ce pot distruge planeta.
Dar universul, cat este de perfect, perfectiunea lui depaseste limitele gandirii. Planete aride, vulcanice, inghetate, din gaz lipsite de vegetatie sau viata domina peisajul si sa nu uitam de vidul dintre ele.
Cum vedeti totul este perfect si are un scop precis.

20 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Amice acele popoare care nu au auzit vreodata de Dumnezeu vor fi judecate dupa legea firii. adica constiinta. inainte sa faci o fapta rea constiinta te mustra. daca o asculti te vei mantui.constiinta este glasul lui Dumnezeu pus in om la creatie.
daca ti-a dat libertate sa alegi daca vrei viata sau moartea si tu singur alegi moartea prin necreditna ce vrei? sa ajungi tot in rai? ar fi nedrept pentru cei care s-au straduit.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Allrc24):

Uite că eu am făcut destule "fapte rele", care după mintea voastră sunt rele, pentru mine-s bune... şi nu m-a mustrat deloc conştiinta. Ba chiar le-aş mai repeta că tare mi-au plăcut şi m-am simţit bine după.

| Allrc24 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ai constiinta moarta, amortita. Dumenzeu nu iti mai vorbeste. din cauza pacatelor ai rupt comuniunea cu El intr-o oarecare masura bineinteles. Dumenzeu oricand ne va asculta cand ne pocaim de greseli si mergem la spovedanie

| Inferno explică:

Popoare.

| harciog a răspuns:

Vai de mine, pe linga Dumnezeu, pe linga stiinta si toate descoperirile facute, pe linga bariera tehnologica impusa de evolutie, pe linga univers, pe linga soare, nu ma pot opri, sincer, sa nu admir asemenea debordari de inteligenta. Felicitari.

| costis a răspuns:

Vrei sa demonstrezi ceva? Fa o masa rotunda cu lolo si alabala. Daca crezi ca e vreun crestin pe care sa-l convertesti la ateism, te supraapreciezi si iti irosesti timpul pretios. Mai bine iesi pe balcon, fa o baie, bea o bere...

| Inferno explică (pentru costis):

Nu a fost destul de crestin mesajul pentru tine?

| costis a răspuns (pentru Inferno):

Esti super, ai sa schimbi lumea. N-o fi scris Nietsche unitar cam tot ce te emani tu dezlanat?

| Anecherry a răspuns:

True story.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat sa bagi si cat de perfect si important este omul in tot universul, el fiind miezul din fanta.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal, totul conteaza cum vrei sa privesti realitatea nu cum e de fapt, cand o privesti cum e ea vei realiza ca nu exista nici o divinitate si nimic nu e perfect ce e asa perfect e omul? ce asa perfecta e natura? universul? complexitatea universului, naturii nu se datoreaza la nici un zeu doar handicapati mintal nu vor sa inteleaga cum functioneaza natura, universul nu este scuza si doar ignoranta, ipocrizie, lasitate si multa otrava aruncata celor care gandesc rational, nu suntem rezultatul unui scop divin eu nu vad de ce sa murim apoi sa traim vesnic? adica isi distruge creatia? dumnezeu e cam dus cu capu adica sa creezi omul sai dai o viata de rahat bolii, necazurii apoi il arunci in iad in fine cu crestinii nu ai ce discuta sunt inchisi la minte

| Danielcristian a răspuns:

Stai linistit ca pina ce toate urechile nu vor auzi de Dumnezeu, sfirsitul lumi nu va veni, iar ca apa potabila este de 2%, sau cu soarele etc, multe dintre ele le-am distrus tot noi paminteni, cu tot felul de experimente.
Dar pina ce universul se va darima, Isus va veni, iar e ceva normal, daca nu asculti de tatal tau te pedepseste ca asa e logic. Daca comiti vreo infractiune primesti pedeapsa. Dumnezeu ne-a zis cum sa ne comportam, ce sa respectam, ce sa mincam etc, daca noi le implinim e ok, daca nu pedeapsa ne asteapta. Ce vezi atita rau in asta?

| Inferno explică (pentru Danielcristian):

Noi am distru apele si din cauza noastra mai e doar 2 % potabila. Se pare ca tot noi am distrus si Soarele. Noi am facut toate pericolele. Noi am facut stelele ce explodeaza intr-o supernova si ne pot distruge, sau mai rau alea care explodeaza intr-o hipernova.
Noi am facut toate pericolele din univers si tot noi suntem responsabili. Am facut bolile.
Si da este foarte normal ca tatal tau, daca nu il asculti, sa te arunce intr-un iaz de foc, unde sa suferi pe vecie. Am spus eu ca nu este normal?

| Danielcristian a răspuns (pentru Inferno):

Ok. recunoaste ca multe chesti au distrus paminteni, multe teste, multe probe, razboaie, bombe, rachete etc. Poluarea, mizeria, toate ajung in atmosfera, toate dauneaza incetul cu incetul. Ma plictisesc sa scriu atitea care a distrus pamintul si care oameni care se cred stiintifici nu recunosc asta.

| kriystina19 a răspuns:

Tot asa ca si tine ar fi vorbit si Lucifer catre ceilalti locuitori de pe celelalte planete. Daca Dumnezeu l-ar fi nimicit din prima toti ingeri ar fi zis ca Dumnezeu este rau si ca doar pentru ca nu a facut voia lui la si nimicit. De aceea El a lasat sa vada cine il va slujii si cine va cadea in pacat.

Si ce se intampla pe pamant cu planeta noastra este datorita oamenilor care au distrus planeta cu tot felul de inovati si inventii, experimente, gaze, incalzirea globala dar din privinta asta poti sa stai linistit ca acest pamant nu se va distruge de unul singur ci il va distruge cel ce la creat si asta va fi atunci cand va veni Isus pe norii cerului si va avea loc sfarsitul acestei lumii care sper sa nu intarzie.

In biblie scrie ca nu se va termina aceasta lume pana cand nu va afla de Dumnezeu fiecare fiinta umana de pe acest Pamant.
Asa ca nu vor fi nimiciti cei ce inca nu au auzit de Dumnezeu si nu stiu ca exista.
Universul este perfect ca asa la facut Dumnezeu doar planeta noastra nu este perfecta datorita omului si pacatului care exista.

| sabin89 a răspuns (pentru kriystina19):

Bun. Tu zici ca "nu se va termina aceasta lume pana nu va afla de Dumnezeu fiecare fiinta umana de pe pamant". Vrei sa spui prin asta ca Dumnezeu nu este nedrept sa-i condamne pe oamenii care nu stiu despre el. Dar vremea asta despre care vorbesti (cand orice fiinta va afla) este candva in viitor. Ce se intampla insa cu cei care mor inainte de vremea aceea si care n-au auzit de el (unele triburi prin Africa)? si care au facut totusi fapte bune? Merg in Rai? Nu se poate, pentru ca nu au crezut in Dumnezeu, ci s-au inchinat la niste zei locali (tribali). Se duc in Iad? Iar nu se poate, pentru ca au fost oameni buni (au facut fapte bune); si nu s-au inchinat la Dumnezeu nu pentru ca n-au vrut, ci pentru ca n-au stiut de el. Deci, unde se duc?

| XxLorenaxX a răspuns:

Nu exista Iad, Tocmai deeacea Dumnezeu ne iubeste, Cum credeti ca Dumnezeu ar permite pentru o eternitate sa lase copii sai iubiti torturati cu demonii care fac cu bucurie munca aceasta comandata de Dumnezeu, Isus?
Niciodata, De cand lucreaza Dumnezeu cu cel rau?
De cand Dumnezeu nu este Bun, Iubitor, Incet la manie, Si indurator cu toti cei ce ii cheama? Biblia nu spune ca exista acest, Iad, El nu exista, Nici acum nici niciodata.

| XxLorenaxX a răspuns:

Biblia ne spune ca Oameni care au intors spatele lui Isus si sacrificiului lui Vor fi aruncati in giana cu foc si dupa aceea nu va mai fi pacat, Focul, tortura nu dureaza vesnic, In Matei 10:28 Isus spune ca Tatal poate lua si sufletul si trupul in gheiana iar asta inseamna moartea pe veci dupa ce au fost arsi vor muri pentru veci, Si asa sa stii ca nu vom suferii ingrozitor, cumplit o vesnicie.

| Inferno explică (pentru XxLorenaxX):

Aha, am intteles. Deci nu ne arunca pe vecie in flacari, doar ne prajeste asa putin, de forma, dupa care ne scoate.

| XxLorenaxX a răspuns (pentru Inferno):

Vezi tu planul lui Dumnezeu nu a fost acesta insa Dumnezeu ne ne poate obliga costiinta, Avem libertate, Insa Dumnezeu ii avertizaze pe Adam si Eva dar ei au facut ce au vrut, Si Dumnezeu intotdeauna incearca sa ii ajute pe oamenii, Insa daca oamenii fac rele si alti oameni fac binele de ce cel bun care sa straduit sa fie bun si sa umble pe calea cea dreapta sa fie pus la olalata cu cel rau care face raul si nu se gandeste la bine? NU UITA NICIODATA CA DUMNEZEU ESTE DRAGOSTEA, EL DA SENS VIETILOR ESUATE FARA SPERANTA SI AJUTA OAMENI TRUDITI, El ne iubeste, Te iubeste si pe tine si vrea sa iti gaseasa un loc in rai, Dar trebuie sa vrei.