| Titel18 a întrebat:

Dumnezeu poate crea o piatra atat de grea in cat nici el nu poate sa o ridice?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Raspunsuri la toate aceste intrebari legate de: Dumnezeu, Isus, credinta si religie, le vei primii de la un preot. Mergi si discuta cu un preot, sau citeste Biblia.

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-poate-fi/

Iar raspunsul pe care teologii il dau este ca "omnipotenta" presupune abilitatea de face orice in conformitate cu vointa divina, ce nu poate fi contradictorie cu ea insasi.

Este o redefinire subtila a conceptului insa se va dovedi suficient pentru a inlatura paradoxul. Noua intrebare nu mai este "Ce poate Dumnezeu?", este "Ce vrea sa poata Dumnezeu?".
Iar in cazul tau sunt doar doua variante:
1.) Fie Dumnezeu vrea sa nu poata ridica bolovanul pe care-l va crea.
2.) Fie Dumnezeu vrea sa poata ridica acel bolovan.

Varianta in care Dumnezeu vrea sa creeze un bolovan pe care sa nu-l poata ridica si simultan doreste sa poata ridica acel bolovan reprezinta o contradictie in vointa divina.

Este adevarat ca intrebarea a mai fost postata des pe site, dar se pare ca nu suficient de des din moment ce exista si acum useri care, in ciuda activitatii lor de la Religie, nu au reusit sa inteleaga paradoxul.
Spre exemplu useri ca "6684464" sau "daunt" care raspuns cu "Absolut, Dumnezeu poate crea orice...". In contextul paradoxului afirmatia fiind echivalenta cu "Absolut,Dumnezeu nu poate crea orice..."
Probabil e greu sa te prinzi ca paradoxul modifica premisa afirmativa in negatia ei.

Dar asta e, paradoxurile nu sunt pentru toata lumea.

Mi-a placut insa raspunsul userului "Bencherif". In loc sa raspunda ca Dumnezeu nu este omnipotent deoarece nu poate crea un asemenea bolovan, el a spus ca Dumnezeu nu este omnipotent deoarece nu se poate supune legilor fizicii si implicit nu poate crea un asemenea bolovan.
Probabil in mintea lui a reusit sa resolve paradoxul.
Apropo, Pamantul "esete" o piatra. Ha ha, ce destept sunt.

| danut a răspuns:

Absolut, Dumnezeu poate crea orice, problema este alta, sa-I asiguri tu spatiul de depozitare, esti in stare avand in vedere ca Dumnezeu a creat universul si asigura totodata si miscarea acestuia.

| Dandanache a răspuns:

Dumnezeu poate sa il inspire pe Titel18 sa puna intrebari inteligente si sa nu mai faca spamming cu intrebari culese de pe internet?

| Mayhem666 a răspuns:

Cum poate ceva inexistent sa creeze ceva?

| reihiuke a răspuns (pentru Mayhem666):

Cum ar putea aparea universul din ceva inexistent?

| Mayhem666 a răspuns (pentru reihiuke):

Nu stiu daca ai auzit de big bang!

| reihiuke a răspuns (pentru Mayhem666):

Cu siguranta. Care nu zice ca a aparut din nimic. De unde a aparut acel ceva care a provocat big bangul?

| Mayhem666 a răspuns (pentru reihiuke):

Nu motive necunoscute (inca), acel "ceva" de care zici tu, a explodat, iar atunci a aparut timpul si spatiul, si tot ce exista acum este de la acel fenomen.
Inainte de explozia aceea, nu exista absolut nimic, nici macar timp sau spatiu.
Explicatia ta pentru tot este Dumnezeu, atunci intrebarea mea este : "Dumnezeu de unde a aparut?"
Sau : "Pe Dumnezeu cine l-a creat?"
Nu putea sa existe dintotdeauna, totul are un inceput si un sfarsit, nu poate sa existe ceva ce nu are nici inceput, nici sfarsit.

| reihiuke a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca era ceva care a explodat, de unde era? nu putea sa explodeze un nimic

| Mayhem666 a răspuns (pentru reihiuke):

De ce imi eviti intrebarea pe care ti-am adresat-o?

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Man isi pierzi timpul aiurea, nu ajungi nici unde

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Stiu ca imi pierd timpul degeaba, dar sunt curios, daca o sa gaseasca un raspuns cat de cat logic, si sa mi-l ofere, dar cred ca o sa astept mult si bine.
Cred ca inca il mai cauta si acum rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Logic? gandeste-te tu ce raspuns ai da ca sa dovedesti existenta unui spiridus, a existat mereu, ai nevoie de credinta, teoria evolutiei e gresita si big bang totul, citeste ultima mea intrebare sa vezi comportament de crestin, nu exista logica in credinta, majoritatea celor care se contrazic au un comportament lipsit de ceva crestin ei doar se contrazic ca nu au altceva de facut sunt copii de 14, 15 ani sau masculi beta respinsi de societatea, persoane defecte din punct de vedere social,

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Ti-am citit ultima intrebare si mi-ar fi placut sa iti raspund la ea, dar nu stiam ce sa raspund.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Mi-a fost repinsa intrebarea din pacate in fine cu crestini pardon asa zis crestini ca crestini nu exista doar cu numele e pierdere de timp, multi nici nu au deschis vreodata biblia habar nu au de biblie vb serios numai vb de comportamentul lor

| ExprimareLibera a răspuns (pentru reihiuke):

S-a demonstrat că se poate crea materie din "nimic".
Vidul este format din materie si antimaterie, particule si antiparticule, care nu pot fi observate fizic.
"Ignoranta este mama tuturor crimelor", ești de acord?

| reihiuke a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca luam in Calcul o forta superioara din toate punctele de vedere, putem admite un Dummezeu vesnic, desi in invataturi ezotetice, nu e nici el vesnic. Dar in comparatie cu posibilitatile noastre actuale, e vesnic. E Ca si cum am compara viata unui electron cu viata omului. In a 5~a dimensiune cica e posibil Sa intorci o minge cu partea dinauntru spre afara, fara Sa o Rupi. Dar daca consideri omul cea mai inteligenta entitate, nefiind nimic mai presus, atunci big_bangul ar trebui sa aiba o cauza in perceptia omului actual. Si omul normal, asa cum e nascut, Nu poate percepe ceva vesnic so fara sfarsit, deco pentru el asa ceva nu poate exista. Si daca vezi lucrurile din aceasta perspectiva, pot Sa te intreb de unde a aparut punctul acela care a explodat

| Mayhem666 a răspuns (pentru reihiuke):

Si daca nu iei in calcul o forta superioara? De ce intotdeauna trebuie sa fie o forta superioara?
Tot nu mi-ai raspuns la intrebarea : pe Dumnezeu cine l-a creat? sau, de unde a aparut?

| Divy a răspuns (pentru Mayhem666):

Credința omului este că există un Creator, ceva Absolut și Perfect, unii încearcă să ajungă la asta dar nu e suicientă o viață pentru așa ceva.
Sincer întrebarea ta mi se pare fără un răspuns, în momentul de față, ceea ce știu e că omul a apărut la unirea spermatozoidului cu ovulul în pântece luând în mod științific putem bănui că Dumnezeu a fost creat din apă, sânge și aer într-un neant (vid) fără finit, dar asta e o pură concepție. E ca și cum ai întreba din ce s-a creat atomul? Iar apoi din ce s-a creat protonul și neutronul? Întrebările despre creație duc la existența unei bucle infinite de aceea nevoia de absolut care ți-o menționam în prima frază. Fi pe pace big grin

| GdX a răspuns:

Pamantul esete o piatra.

| Dorotheea21 a răspuns:

Google/ Paradoxul omnipotentei:

Raspunsul cel mai frecvent este ca Dumnezeu este atotputernic, astfel incat enuntul "sa nu o poata ridica" este lipsit de sens. Alte raspunsuri se refera la cauza ca fiind o contradictie, precum "cercul patrat". big grin

| Divy a răspuns (pentru Dorotheea21):

Amuzantă chestia cu potența laughing
Eu mă gândeam mai mult la ce rost are să creezi un lucru care nu îți folosește la nimic?!
A făcut cineva vreodată asta?!?batting eyelashes

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Divy):

Da, intotdeauna. laughing
Mereu se fac lucruri care nu folosesc la nimic.
Uite de exemplu eu, i-am explicat lui Titel ca intrebarea lui este un paradox, si i-am dat si raspunsul.
La ce a folosit? laughing

| Divy a răspuns (pentru Dorotheea21):

La o explicare a viziunii tale asupra lucrurilor, care împreună cu celălalte păreri conduc la o concluzie bună sau rea asupra subiectului în cauză.
Doar pare că nu folosesc la nimic, ca de exemplu filamentul unui bec, reacții chimice, etc doar pentru că la ănceput pare banal asta nu înseamnă că e lipsit de însemnătate. big grin

| reihiuke a răspuns:

Nu

| 6684464 a răspuns:

Normal... Dar de ce ar face asta? laughing

| Idris a răspuns:

Allah ne spune că „Allah este Capabil să facă orice El voiește să facăˮ.

Prin urmare, El poate face o stâncă (sau orice altceva) atât de mare sau grea încât nimic din întregul Univers să nu o poată muta. Cât despre Allah, dacă o poate muta sau nu; El nu este în Univers și El nu seamănă cu creația Lui. Prin urmare, Allah nu este supus Legilor Creației, deoarece El este atât Creatorul, cât și Dătătorul Legii. Ori de câte ori El vrea ceva, pur și simplu spune: „Qun! Fa yaqun! ˮ (Fii! Și acesta este!)

„(El este) Făcătorul desăvârşit al Cerurilor şi al Pământului şi dacă hotărăşte un lucru, El spune doar: «Fii» şi acesta este! ˮ [Traducerea sensurilor Coranului cel Sfânt, 2:117]

| MistretulPufos a răspuns (pentru Idris):

Allahu Akbar!

| Idris a răspuns (pentru MistretulPufos):

Tabaarak Allah, frate.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Auzi, dar Alah asta al tau se poate sinucide?
Ce zice povestea voastra.

Dar fara povesti si citate idioate, simplu: "da" sau "nu".

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

La unele intrebari nu se poate raspunde simplu cu da sau nu. As putea sa iti pun intrebari cu doar doua variante de raspuns la infinit. Ca si raspuns la intrebarea ta: Allah ne spune că „Allah este Capabil să facă orice El voiește să facăˮ.

| Mihαi a răspuns:

Poftim raspunsul:
http://www.raportonline.ro/monahul-si-necredinciosul/
O zi buna!