| xerxes1 a întrebat:

Dumnezeu s-a inspirat din codul lui Hammurabi cand i-a dat lui Moise legile?
Acestea existau cu cel putin 500 de ani inainte de nasterea lui Moise.
Sau din culegerea regelui sumerian Ur-Nammu scrisa cu 800 de ani inainte?
Plagiatul a fost inventat de zeul evreilor?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Întrebarea ta nu are un răspuns ci doar va primi diferite păreri pentru că e un mix de istorie documentată cu credința în supranatural, sacru sau divin

| JackR a răspuns:

Te manaca rau! Daca te aude Steregoi, dau o fuga sa cumpar floricele, ca o sa fie un "meci" lung.

| xerxes1 explică (pentru JackR):

Am ignore de la steregoi, shuriken, r3r3r3r3,nilsson,si bogdan haotic.
Am dubii ca natura a lasat 5 oameni sa se chinuie in halul acesta.
Sper sa fie doar unul cu 5 conturi diferite.

| Lostlyric a răspuns (pentru xerxes1):

Cred ca 80% din utilizatori sunt blocati de Steregoi. Poate de aceea el pune intrebari si tot el isi da raspunsurile si tot el isi aude ecoul si tot prietenii lui imaginari intra in conversatie cu el.

| xerxes1 explică (pentru Lostlyric):

rolling on the floor

| Lostlyric a răspuns (pentru xerxes1):

Studiu de caz amuzant, stiu. Cateodata, mai vezi cate unul ratacit incercand sa-i aduca un raspuns/argument decent si, dintr-o data, nimic. Clar, altul care a fost blocat.
Mai sunt si cei noi veniti pe site care isi fac botezul cu Steregoi, pe acestia ii vizeaza ca fiind "material de convertit". Cand vede ca nu primeste rezultatele asteptate, mintea lui de copil incepe sa intre intr-o stare schizo, iar degetul lui apasa butonul de "block". Oare ce si-o spune in gandul lui: "Asta se pune cu Dumnezo'? Dam blocku'".

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

Eu am doar de la steregoi, shuriken si r3r3r3. Destul de dubios.

| Darkmagic a răspuns:

1 Se confunda:
Legea lui Dumnezeu; Legea Morala; Tabelele - Cele 10 porunci "primite de la divinitate", bla, bla,
cu:
Cartea Legii; Legea Ceremoniala; Umbra; Legea reciprocitatii (zisa a talionului)...etc

2 Pentru Jurisprudenta, Sisteme de Drept, Norme Juridice, Coduri, etc: NU exista notiunea de "plagiat".

Nu acuza nimeni DE PLAGIAT Romania sau intreaga civilizatie occidentala pentru faptul ca folosesc ca Fundament Dreptul Roman sau Codul napoleonian in Civil, ori pentru ca adopta o Norma Juridica elaborata acum 'spe mii de ani.
Sau o face? happy
La Religie! laughing
Interesant...
(mai citim o data punctul 2, indiferent ca este vorba de Steregoi, Maimutoi, sau ORICE alt user cu pretentii de cunoscator intr-ale Dreptului)

| xerxes1 explică (pentru Darkmagic):

Ok,nu a plagiat, s-a inspirat.

| 6684464 a răspuns:

Uau, codul lui Hammurabi nu are absolut nici o treaba cu cele 10 porunci laughing.
Esti destept de ti-ai dat seama de asemanari.hee hee

| xerxes1 explică (pentru 6684464):

Esti prost sau doar te prefaci?

Răspuns utilizator avertizat