| Dorugar a întrebat:

Oare cum reusesc credinciosii sa-l cunoasca pe Dumnezeu citind Biblia?
Cand este de notorietate ca Biblia este un text compilat de rabini, cu scene de cronica din istoria evreilor, din filozofia populara etc. text in care Dumnezeu nu a inspirat pe nimeni, ci doar i-a dat lui Moise Legile.
Nu vi se pare culmea "curiozitatii" faptul ca religia crestina refuza sa accepte tocmai Legea lui Dumnezeu numita Torah, cu toate ca aceste legi sunt singurele puse in contul lui Dumnezeu?
Poi daca refuzi singura parte a Bibliei la care a contribuit divinitatea, care este "Cuvantul Domnului"?
Or fi bancurile si povestile spuse de rabinul Itzic? Nu vi se pare ca este DOOF?

11 răspunsuri:
| hunterpainting a răspuns:

Nu citind Biblia il cunosti pe Dumnezeu.
Tragand invatamintele citite printre randuri poti sa incepi sa-l cunosti pe Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru hunterpainting):

Sa-l cunosti pe Dumnezeu?
Tu chiar realizezi ce porumbel scoti pe gura?
Poi daca Dumnezeu se lasa CUNOSCUT, atunci de ce vorbim despre el ca si despre o CREDINTA si nu ca despre o STIINTA?
Ca doar stiinta are ca domeniu Cunoasterea Rationala in timp ce credinta este bazata pe IRATIONALITATE

| hunterpainting a răspuns (pentru Dorugar):

Nu la cunoastere rationala ma refer. E o cunoastere care pe necredinciosi ii depaseste. E la nivel spiritual, nu fizic. E o cunoastere care vine din credinta.
Nu ma astept sa intelegi.

| Dorugar explică (pentru hunterpainting):

Tu iti dai seama ce debitezi?
Prin credinta nu poate fi cunoscut nimic, ca de aia e credinta si nu stiinta, cum s-ar numi daca ar fi cunoscut!

| hunterpainting a răspuns (pentru Dorugar):

Tu intelegi si accepti doar cunoasterea fizica, inteleg asta. Daca tu respingi alte feluri de cunoastere asta nu inseamna ca nu exista.

| SakonSIUkon a răspuns:

Eu dupa invataturile reiesite imi fac traiul mai fericit si tocmai scrierile istorice il confirma pe Isus Hristos dar cand esti incapatanat nu exista nici Flavius Josephus, nici Pavel adica Noul Testament a fos raspandit in lume prin ciocarlii nu printr-un om.

| Dorugar explică (pentru SakonSIUkon):

Nu a existat nici un Isus Christos!
O fi existat doar Isus din Nazareth, sau Yehoshua ben Yusef, dar si din astia erau mai multi ca la noi Popescu Ion!

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Dorugar):

Si cum s-au proclamat crestini oamenii de pe atunci? Ia numit romanii? sau proclamat ei dupa un personaj care nu exista laughing)

| Dorugar explică (pentru SakonSIUkon):

Din cauza ca erau niste victime ale unei sarlatanii si diversiuni mincinoase!
Isus chiar daca ar fi fost existat nu a fost Niciodata UNS ca sa fie denumit Christos!
Vezi intrebarea mea de ieri pe acesta tema!
Sau cauta aici: http://forum-anti-christi.forumers.ro

| GRs a răspuns:

Crestinii cred tot ce citesc in carti de religie.Ei considera ca cei care au scris noul testament au fost indrumati de catre Dumnezeu atunci cand l-au scris.Ce este ciudat in vechiul si noul testament este schimbarea comportamentului lui Dumnezeu, in noul testament devenind foarte bun si milos.In vechiul testament scrie ca nimeni nu avea voie sa pronunte numele de Yehova(sau Yahvee), iar oamenii nu erau fii Lui Dumnezeu ci robii Lui iar in noul testament oamenii devin copii Lui.Cam prea mare diferenta nu ti se pare?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru GRs):

Pai in Vechiul Testament abia fusese Facerea normal ca era nervos dupa ce ca Adam si Eva au incalcat cuvantul si mai faceau si ceilalti alte rele in Nol Testament ne-a iertat prin Isus Hristos.