| RAY a întrebat:

Dumnezeu se ocupa cu meteorologia? As vrea sa vorbesc cu cineva care are habar despre mitologia sumeriana sau din jurul Israelului, ce cunostinte aveau ei despre ploaie.

7. El atrage picăturile de apă, El le preface în aburi şi dă ploaia. 28. Iar norii o trec prin sita lor şi o varsă picături peste mulţimile omeneşti. 29

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu stiau nimic deosebit. Apa nu trece prin nori ca prin sita. Transformarea apei in aburi si a aburilor in apa se observa in bucatarie. Darca norii sunt formati din apa nu stiau.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Vezi in Geneza, primele versete, descrierea clara a lumii vazuta de autor: O campie intinsa, acoperita de o cupola, iar cupola separa apele de sub ea de niste ape care ar sta deasupra cupolei. Iar din restul Genezei, se intelege ca apele de sub cupola ar circula, cu un suplimente de deasupra cupolei, in functie de nevoi. Daca Domnul nu suplimenteaza, ai seceta, daca suplimenteaza prea mult, inundatie, iar daca lasa toata apa sa curga, potop. Asta au dedus din datele pe care le aveau.

| RAY explică (pentru minrest):

Faza cu versetul acela, de unde stiau aia?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu stiau nimic deosebit. Apa nu trece prin nori ca prin sita. Transformarea apei in aburi si a aburilor in apa se observa in bucatarie. Darca norii sunt formati din apa nu stiau.