| mentholinks a întrebat:

Dumnezeu spune ca blestemat este omul care se bizuie pe un om muritor. Isus a fost un om muritor. Deci toti care se sprijina pe acest Isus care spun ei ca a inviat sunt blestemati?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iisus este si om Dumnezeu, deci toti cei ce se sprijina pe El sunt binecuvantati.

| halogen001 a răspuns:

Adevarat. Nu poti avea incredere 100% intr-un om, iar zeul atotputernic e invizibil si incapabil sa comunice cu oamenii pe care ii "iubeste" si atunci credinta omului in zeul atotputernic si invizibil e doar in oameni, nu e credinta adevarata in zeul atotputernic si invizibil. Doar atunci credinta e cu adevarat in zeul atotputernic si invizibil cand acesta vorbeste cu omul.
De exemplu daca cineva spune unui om ca eu ii voi da 1000000000 lei si acel om are incredere in mine fara ca eu sa vorbesc cu el, atunci cand va veni acel om sa-i dau cei 1000000000 lei, nu va primi nimic, pentru ca nu eu i-am promis asa ceva.
Asa e si cu zeul atotputernic si invizibil. Daca eu cred in el ca imi da viata vesnica si el nu a vorbit cu mine, nu mi-a spus ce vrea de la mine si nu mi-a promis nimic, atunci e clar ca acea credinta pe care o am in zeu e una falsa, e doar credinta in oamenii care mi-au vorbit despre el si zeul nu are nici o obligatie fata de mine, iar lucrurile pe care le-am facut eu ca sa primesc viata vesnica s-ar putea sa nu fie cele dorite de zeu, pentru ca el nu mi-a spus nimic.

Toata discutia asta e facuta considerand ca zeul atotputernic si invizibil exista. In realitate zeul nici nu exista si daca ar exista, dupa cum am vazut, credinta in el e falsa, e doar credinta in oameni.

In plus, credința ca exista viata veșnică sau ca primește cineva viata veșnică nu e confirmata de existenta nici unui exemplar de om cu viata veșnică și atunci cu atât mai mult e o credință oarba, neîntemeiată.

| fllu07 a răspuns:

Gresit. Isus Cristos nu a fost un om muritor. A fost un om perfect omorât.
El nu a comis niciun păcat ca să fie muritor. Iar biblia în Romani 5:12 spune că printr-un singur om (Adam) a intrat păcatul în lume. iar în Romani 12:19 citim ca prin ascultarea unuia (Isus Cristos) mulți vor fi salvați.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Rectific: Romani 5:19*

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Iisus Hristos este o exceptie, mai pe intelesul tau. Iisus este fiul lui Dumnezeu. Deci toti cei care il vor sprijini vor fi binecuvantati, sau asa ar trebui, depinde de ce pacate mai au oamenii.