| mentholinks a întrebat:

Oare chiar a inviat Isus? Daca ar fi inviat ar fi trebuit sa le apara oamenilor in carne si oase nu in vedenii. Sunt crestinii blestemati fiindca se bazeaza pe acest muritor Isus sa-i salveze ba mai mult ii acorda aceeasi slava ca lui Dumnezeu?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum o oră | milan9 a răspuns:
Si,... ca sa fii mai explicit spune verde in fata faptul ca PENTRU TINE Biblia nu are nici o valoare... Acea Biblie care arata ca Mantuitorul Hristos este Dumnezeu si Iahve al Vechiului Testaement. thinking

vezi ca minti, dumnezeu are un singur popor atat

| RAY a răspuns:

Invierea mereu a facut parte din fantezia oamenilor,desigur ca nu a inviat nimeni,nu doar el nu uita de lazar, potrivit TORA stii tu cartea noastra preferata stim ca iahve are un singur popor,nu exista nici un mantuitor, nu exista iad, rai, o data ce murim numai exista nimic, acel mesia asteptat de evrei numai a venit ca a incalcat legamantul cu iahve https://www.youtube.com/watch?v=yn7FLSctfwI

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Apostolul Pavel (Corinteni 1:23).

„Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

| milan9 a răspuns:

Si,... ca sa fii mai explicit spune verde in fata faptul ca PENTRU TINE Biblia nu are nici o valoare... Acea Biblie care arata ca Mantuitorul Hristos este Dumnezeu si Iahve al Vechiului Testaement. thinking

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| minrest a răspuns:

Nu pune la inima. Ia lucrurile mai usor. Daca nu a inviat, iar unii cred asta, cei care se inseala in privinta asta nu Il cunosc pe Dumnezeu, corect? Ca si ceilalti! De ce sa fie blestemati in mod special? Hai sa ma gandesc ca as fi Dumnezeu; sa ma pun in locul Lui. Nu cred ca pacatuiesc facand asta. Si constat ca oamenii au, aproape toti, idei complet gresite despre Dumnezeu. Cine e responsabil? Cel ce a creat universul! Ori nu s-a putut face altfel, ori standardele au fost foarte ridicate, problema e din proiect. Dar totusi unii oameni Il cunosc pe Dumnezeu, intr-o masura, sa isi multumeasca Lui insusi pentru asta si gata. Spune, am dreptate sau nu?

| mentholinks explică (pentru minrest):

Pai in Biblie scrie ca oamenii care se bazeaza pe un muritor sunt blestemati.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Exact. Mesia ne trebuie noua? Nici dreptatea pe pamant nu mi se pare chiar OK, da vreau mai multa dreptate, obtinuta de oameni, prin educatie, lupta civica, sau prin o etica mai inalta. Nu prea se simte nevoia de un mesia care sa faca dreptate. Acuma, daca Moise a fost un profet, atunci un alt profet, care sa mai dezvaluie ceva despre Dumnezeu, este posibil. Poate nu va fi evreu, foarte probabil chiar; asta a fost o etapa, ca Dumnezeu sa fie totusi cunoscut. Poate va spune lucruri care nu vor fi percepute ca religioase. Sa isi expuna argumentele, cand va veni, si vom vedea.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Exact. Asta e mai mult o constatare, se observa si in viata fiecaruia, nici nu mai era nevoie sa scrie in Biblie. Sunt blestemati, si asta este, le urez sa se descurce totusi cat mai bine si gata. Oricum marea majoritate a crestinilor nu isi pun de fapt nadejdea in Isus, asa ca presupun ca scapa de blestem. Dar nici in Domnul, ce e drept. Asa ca nu sunt nici binecuvantati.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Despre dreptate, Dumnezeu a promis ca va trimite un rob care nu se va opri pana o va aseza dar pana acum nimic.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Trimite-mi te rog referinta, ca sa ma mai uit odata. Parca mi-amintesc, e ceva dintr-un profet. O sa vedem ce vrea sa zica.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Isaia 42:4.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Isaia prooroceste in perioada in care Ierusalimul era depopulat datorita razboaielor cu Asiria, iar Ierusalimul e in pragul caderii. Dar in sfarsit vine pe tron un imparat credincios, Ezechia! Asta inseamna ca are cine sa ceara in mod legitim Domnului sa isi respecte partea Lui de legamant. Nu e oare prea tarziu? Se va putea salva ceva? Pana la urma, Ierusalimul e cucerit de Babilonieni, care duc mare parte din populatie (ca nu mai ramasese mare lucru) in Babilon. Iar proorocia de care vorbesti, Isaia 42, trateaza direct intoarcerea din Babilon. 1. "Iata Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, in care Isi gaseste placere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.'' E vorba de Cirus, regele persilor, care cucerind imperiul Babilonian, inverseaza politinca babiloniana de deportare. Adica judeca situatia neamurilor, a popoarelor deportate din imperiu. Isaia spune ca Dumnezeu l-a dispus pe Cirus, prin Duhul Lui, sa faca asta, si chiar ca i-a dat puterea in acest scop: Alesul Meu. 2. ''El nu va striga, nu-Si va ridica glasul si nu-l va face sa se auda pe ulite.'' Aicea nu stiu ce vrea sa zica; banuiesc ca nici ceilalti imparati nu urlau pe strada.
3. ''Trestia franta n-o va zdrobi, si mucul care mai arde inca nu-l va stinge. Va vesti judecata dupa adevar.'' Israel, probabil si multe alte popoare deportate, era ca o trestie franta, si ca un muc aproape stins, daca Cirus isi vedea de treaba, in curand toti ar fi disparut. Dar omul i-a judecat dupa dreptate, si i-a trimis acasa. De asta am auzit de VT si de Isaia, datorita acestei politici destul de costisitoare a lui Cirus. 4. ''El nu va slabi, nici nu Se va lasa, pana va aseza dreptatea pe pamant; si ostroavele vor nadajdui in legea Lui." Cirus nu s-a lasat pana nu i-a trimis pe fiecare in tara lui; le-a dat bani, le-a refacut templele, le-a dat chiar obiecte de cult din tezaur, le-a aranjat cu cei ce se mutasera in locul lor.
Dupa cum vezi, nu e vorba de Mesia si de o dreptate universala, e vorba de Cirus si dreptatea facuta de el popoarelor deportate. Proorocia s-a implinit de mult. Si atunci, de face Isaia atata caz? Pentru ca e vorba de existenta evreilor, care mai erau vreo 22 de mii de insi, si deci de existenta revelatiei din mintile lor.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Ia spune, Balaure, buna de ceva explicatia mea?

| mentholinks explică (pentru minrest):

Nu stiu ce sa zic. Parca nu se leaga.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Despre ce e vorba in capitolul precedent, 41? Dumnezeu ii incurajeaza pe evrei, le spune ca pana la urma vor fi salvati. Era mare nevoie de incurajare si de mantuire (''mantuire'' este forma invechita a cuvantului ''salvare'')! Tara era pustiita de Asirieni, mai erau in viata evreii adapostiti in Ierusalim, care sta sa cada. Ce nu se stia era ca dupa asirieni vor veni babilonienii, care ii vor deporta, dar nu e nimic. Dumnezeu a pregatit salvarea, prin Cirus. Acesta ii va trimite pe evrei acasa, cei ce vor sa se intoarca. Crestinii spun ca proorocia era despre Isus, dar problema de actualitate era salvarea de la disparitie a evreilor, nu mesia. Si ce conteaza evreii, astia sunt un popor, nu sunt ceva spiritual. Da, dar revelatia din mintea lor este spirituala, daca le spargi teasta, mintea dispare si, odata cu ea, revelatia zeului unic. Mie mi se pare ca explica foarte bine, spune-mi mai clar ce nu se leaga. Cred ca ti-a intrat in reflex interpretarea crestina.

| minrest a răspuns:

Crestinii nu au un legamant cu Dumnezeu, daca isi pun nadejdea in zei falsi nu incalca nimic. Poate ca Dumnezeu ii priveste ca fiind mai aproape de El decat pe hindusi, care cred in zei cu infatisare de animal, cine stie.

| AC4S4 a răspuns:

Apostolii L-au văzut în carne și oase, Toma L-a atins.

| Alfred0703 a răspuns (pentru AC4S4):

Ai fost acolo sa vezi cu ochii tai? Ai filmat? A facut cumva Toma vlog? Macar o poza. Nimic? Ma gandeam eu.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Si in ziua de azi mai invie oameni dar nu se ridica la ceruri.
S-au gasit ramasite din cea mai veche biblie iar acolo multe intamplari sunt diferite. Ca sa raman in tema intrebarii, atunci cand Iisus a inviat o lumina a coborat impreuna cu ingeri si multe alte lucruri care acum nu mai apar.
Si de ce am fi blestemati? Eu nu am fost acolo laughing

| 6684464 a răspuns:

"ba mai mult ii acorda aceeasi slava ca lui Dumnezeu" te deranjează asta? laughing

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Se pare ca aceasta inviere, chiar daca a fost istorica si autentica, a fost una in spirit, una profund simbolica si ritualica. Probabil la acea vreme apostolii (ca niste adevarati ucenici initiati) au inteles perfect! Sensul a fost pervertit de Petru si mai tarziu de noua Biserica organizata de el (putinele documente ale epocii concordate cu cele scrise de gnostici si esenieni) atesta diferenta flagranta dintre principiile unei biserici pamantesti si regatul absolut neomenesc dincolo de moarte propovaduit de Initiat. Petru a mistificat eronat aceasta moarte profitand de pe urma ei. In sens psihologic, fundamental mitic – Isus trebuia sa moara pentru a demonstra perisabilitatea acestei lumi indoielnice. Invatatura lui este mult mai profunda decat s-ar putea crede.

Intelegem cele aduse de Iisus in discutie ca un prag filozofic sau mai degraba psihologic peste care ucenicii sai trebuiau sa treaca. Botezul apei, Cina cea de taina, Schimbarea la fata sunt evenimente profund mitice, arhaizante, care au rolul de a invia trecutul, de a ne trimite cu mintea la Simbol.

Asta se dorea moartea si invierea lui – adevaratul Simbol. Probabil, influentat de legile lui Moise, traditia ebraica, poate si cunostinte mai mult sau mai putin ezoterice babiloniene, Isus a incercat o reconciliere a materiei in spirit. A promis o noua lume si o noua umanitate, dar in Spirit. Cei care asteapta Judecata de Apoi pot astepta la fel de bine sa castige la loto. Problema e gresit interpretata, vizualizata si mai ales redusa in imperfectiunea ei.

http://mythologica.ro/invierea-lui-iisus-si-pastele-adevar-si-legenda/

| BlackOldSun a răspuns:

Cine?