| aabaaab3278 a întrebat:

Dupa ce admite, fara sa intervina, uciderea lui Abel de catre fratele Cain (Geneza 1:Moise 4:8) Dumnezeu il intreaba nestiutor pe Cain (Geneza 1.Moise 4:9): "Unde este fratele tau Abel?"
Ce parerre aveti de asta?

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu e singura data cand spiridusul intreaba diverse lucruri pe care s-ar banui ca ar trebui sa le stie deja...
Si daca aici, poate, ar avea scuza ca vrea sa testeze sinceritatea lui Cain, in alte parti pur si simplu denota doar prostia celor care au scris povestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iti explic degeaba, fiindca in timp ce eu caut adevarul si il gasesc, tu cauti pietre de poticnire si ramai mult timp pe loc. Faci exact ca unul din cei doi calugari. Unul a trecut o Domnisoara, peste o apa, carand-o in brate pana la celalalt mal.fratele lui de credinta ii spune dupa un timp; stii frate? noi nu avem voie sa ne atingem de parte femeiasca.Asa e frate.dar eu am lasat-o pe mal, in timp ce tu o cari si acuma.deci spor la cautat contradictii si ciudatenii ireale fiindca pana la urma va iesi ceva bun. Daca o sa cauti cu atentie si esti logic cum te pretinzi.

| ShizAnime a răspuns:

Poate, doar poate, ca se refera la sufletul lui Abel. Si Dumnezeu il intraba pe Cain, de sufletul sau, si nu de trup. Intr.un anumit fel, deci, il intraba daca stie unde se duc sufletele dupa moarte, si unde l.a trimis pe Abel. Asta e singurul lucru logic, cat de cat. Sau pur si simplu a facut pe prostu'. Se mai intampla.