| danutzamika a întrebat:

Dupa ce admite, fara sa intervina, uciderea lui Abel de catre fratele Cain (Geneza 1:Moise 4:8) Dumnezeu il intreaba nestiutor pe Cain (Geneza 1.Moise 4:9): "Unde este fratele tau Abel?" Deci?

5 răspunsuri:
| William a răspuns:

Partea cu ''nestiutor'' e de la tine, asa ai inteles tu textul.

| Archangells a răspuns:

Vocea lui Dumnezeu de aici semnifica vocea constiintei lui Cain. Orgoliul si ura, i-au intunecat mintea, dar dupa ce a scapat de persoana care ii provoca sentimentele negative, constiinta a inceput sa se lumineze si sa realizeze ce facuse.

| martzian a răspuns:

Ati ridicat doua probleme, dar ele, desi interesante, nu ridica probleme teologice complicate:

1. Dumnezeu nu a intervenit atunci cand Cain l-a ucis pe Abel. De ce?
Principiul dupa care Dumnezeu se raporteaza la noi este cel al liberului arbitru. Avem libertatea de a alege si asa a fost de la inceput, cand omul nu avea decat o singura restrictie prin care i se putea impotrivi Lui Dumnezeu, Creatorul si stapanul sau. Avem cunostinta despre ce este bine si ce este rau, apropo de alegerile noastre, prin urmare consecintele pentru ambele tipuri de alegere vor fi corecte.

Observam faptul ca, inainte de crima, Dumnezeu ii pune inainte lui Cain BINELE, atunci cand se manie pentru ca Dumnezeu nu a apreciat jertfa sa. El ii spune sa se schimbe, pentru a-si pune viata in regula:

„De ce te-ai mâniat şi de ce ţi s-a posomorât faţa? Dacă faci ce este bine, oare nu vei fi primit? Dar dacă nu faci ce este bine, păcatul pândeşte la uşă, dorinţa lui este să te domine, dar tu trebuie să-l stăpâneşti." (Geneza 4:6-7)

Ce este bine de observat este si faptul ca pacatul vine progresiv in viata noastra: de la un mod nepotrivit de inchinare, Cain a ajuns la manie si apoi la crima. In fine, dupa crima el nu se opreste si continua cu minciuna. Un pacat il atrage pe celalalt.

2.De ce il intreaba Dumnezeu pe Cain „Unde este fratele tau, Abel"?
Oare nu stia El unde este Abel? Bineinteles ca stia. Doar ca, asemenea unui parinte, Dumnzeu face apel la constiinta lui Cain, dandu-i posibilitatea sa se caiasca de fapta sa si de a o recunoaste.

Cei care au copii, stiu ca, atunci cand pruncul nostru face o boroboata, desi cunoastem adevarul, il intrebam, dandu-i posibilitatea de a recunoaste. Asta nu inseamna ca nu stim sau ca facem pe prostii, ci ca ii dam posibilitatea de a recunoaste. Din pacate, raspunsul lui Cain il stim cu totii care este si el este unul agravant.

| Moisie a răspuns:

Nu stiu ce te mira, acelasi Dumnezeu nu a facut nimic nici macar atunci cand poporul sau era gazat si iesea pe hornurile crematoriilor de la Auschwitz si tacea ca porcu-n cucuruz cand erau gazati si incinerati peste 1 milion de copii nevinovati apartinand poporului sau.
Un asemenea personaj nu merita decat o flegma-n bot si un pumn in moaca si in rest totala desconsiderare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci ce?
Tu nu tot pe un ton nestiutor ne intrebi pe noi, chiar daca n-ai de gand sa te clintesti din ideea ta?
Deci?