| questsoul a întrebat:

Daca Dumnezeu e bun si drept de ce a facut discriminare intre jertfele aduse de Cain si Abel? (Geneza 4. 4, 5)

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Nu a facut discriminare, dar a vazut ca Abel a oferit din tot sufletul acea jertfa, cu o motivatie corecta, in schimb Cain a fost invidios pe fratele sau.De aceea a dezaprobat atitudinea lui Cain, nu legumele pe care le-a oferit.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca te-ai grabit ai primit un raspuns dupa dorinta ta, DAR care nu reflecta adevarul, acesta este cu totul altul dar vei primi raspunsul real atunci cand vei dori CU ADEVARAT sa-l afli.

| danut a răspuns:

Dumnezeu e si Bun, e si Drept si nu a facut nici o discriminare. Dumnezeu a indicat in mod direct care era felul de jertfa acceptat, MIELUL, acesta facand prima jertfa atunci cand i-a imbracat pe Adam și Eva. Cain stia ce jertfa trebiue sa aduca dar a ales sa nu-L asculte pe Dumnezeu. Un martor al lui yahve nu poate raspunde bine la aceasta intrebare deoarece acestia nu cred in jertfa ispasitoare a lui Hristos, premiul tau este o jignire adusa lui Dumnezeu, Yahve. Ii poti cere iertare lui Dumnezeu pentru greseala ta si sa nu te mai grabesti niciodata in viata.

| lpavel a răspuns:

D-zeu zice : inainte de a-mi face o jertfa mergi si impaca-te cu fratele tau ca jertfa sa fie bine primita.
Cain desi aducea jertfa Domnului inima lui ardea de manie pe fratele sau, iata de ce nu a fost primita bine jertfa lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrucat cei care au crezut ca au fost "inspirati" de El au fost totusi oameni si deci au judecat ca oamenii, asa cum ai judecat si tu (ca nuanta) atunci cand ai pus aceasta intrebare.

| Buresbista123 a răspuns:

Ca sa le incerce caracterul

| questsoul explică:

Ai dreptate, am reciti pasajul.