| mentholinks a întrebat:

Dupa creatie, Dumnezeu i-a insarcinat pe Adam si Eva sa lucreze gradina Edenului si sa o pazeasca. De aici putem trage concluzia ca si in Rai oamenii se vor ocupa de gradinarit si muncit pamantul. Va plac aceste activitati?

27 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Ala era Edenul, raiul de pe Pamant. Raiul de dupa moarte, a.k.a. Imparatia Cerurilor, e ceva mai... spiritual, know what I mean?

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Gradina Edenului nu este "a.k.a. Imparatia Cerurilor"...

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

Nu, pustiule, nici nu am scris asta. Ce ar fi sa mai citesti inca o data?

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Iarta-ma. Nu m-a interesat raspunsul, m-a atras "a.k.a. Imparatia Cerurilor" si mai sus era "Edenul", am facut si eu o legatura scroll-ând stiind ca multi le mai confunda...

| danay72 a răspuns:

Cu siguranță. Isaia 65:21, 22 confirmă acest lucru.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi place sa vad cum creste ceva pus de mine big grin

| Mayhem666 a răspuns:

Daca gradina Edenului era Raiul, de ce era sarpele acolo? Parca locul lui era in Iad.
Atunci cand sarpele a pacalit-o pe Eva sa manance din fructul interzis, ea era in gradina Edenului, cum a patruns sarpele vorbitor acolo, daca lui ii era interzis acel loc?
De ce sarpele vorbeste? Eu nu am mai intalnit un sarpe vorbitor pana acum.
De ce acel fruct (care nu era neaparat mar, era doar un fruct) era interzis? Pentru ca aducea inteligenta si te facea sa fii inteligent? Lui Dumnezeu nu ii plac oamenii inteligenti? Ii plac oamenii prosti, care aleg sa creada fara sa cerceteze?
Atat de multe intrebari fara raspuns!
Misterioase sunt caile Domnului rolling on the floor
#TEROGGANDESTE.

| bogdangh a răspuns (pentru Mayhem666):

Am citit ceva din geneza si iti pot raspunde eu la intrebari.
sarpele a fost blestemat si exilat de abia dupa ce a pacalit-o pe eva.
nicaieri nu zice ca sarpele vorbea, poate in desenele animate dar in biblie nu. cum a pacalit-o pe eva? nu stiu, prin semne, habar nu am.
fructul acela era interzis pentru ca asa a poruncit dumnezeu, probabil pentru a le testa loialitatea, nu ca ar fi rezultat nu stiu ce upgrade al mintii.
biblia este plina de greseli intr-adevar, adica in ziua 1 a zis sa fie lumina iar in ziua 3-a sau a 4-a a facut soarele si luna ca sa fie lumina pe pamant...pai n-ai facut, ba, deja lumina? sau il blesteama pe sarpe sa se tarasca pe vecie, pai si pana atunci mergea in 4 labe sau cum?
si tine cont ca am citit doar 20% di ngeneza si mi-au dat cu virgula multe.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Sarpele nu-i satanel, citeste biblia, satanel creat de zeul iahve special de a ispita omul, sa i testeze crednta fata de zeul iahve

| Mayhem666 a răspuns (pentru bogdangh):

Eu oricum nu cred nimic din cele scrise in biblie, si nici in Dumnezeu nu cred.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Oricum toate sunt povesti pentru mine, nu cred un cuvant din ce scrie in biblie.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Stiu ca sunt basme, dar multi habar nu au ca acel sarpe nu e satanel, satanel e de fapt trimisul lui iahve pe pamant pentru a testa omul daca are credinta atat, ca crestinismul a inventat basme cum ca satanel reprezinta raul si iahve binele sunt basme in vechiul testament nu exista asa ceva de fapt ce rau a facut el in toata biblia?

| danut a răspuns (pentru Mayhem666):

Tu gandesti, ai incercat sa afli (din Biblie) cine era sarpele? Si chiar era un sarpe? Lui Dumnezeu ii plac numai oamenii inteligenti, te-ai gandit de ce inteligenta lui Dumnezeu nu corespunde cu cea a unor muritori? Si daca citeai mai bine aflai si de ce acel fruct era interzis.

| Mayhem666 a răspuns (pentru danut):

Te-am bagat cumva in seama? De ce te bagi in discutia altora? Mai bine raspunde-i tipului la intrebare si nu te mai lua de altii care deja au raspuns la intrebare.

| danut a răspuns (pentru Mayhem666):

Este un forum public de discuti, vrei mesagerie privata, ai aceasta posibilitate. P. S. M-am bagat fiindca spui aiureli de copil de gadinita fara sa citesti doua cuvinte si fiindca mai sunt altii care citesc ce ai scris sa nu ia de bune toate visele tale. P.S. Si fi mat respectuos (asa) in discutii cu alti daca vrei putina considerare.

| Mayhem666 a răspuns (pentru danut):

Respectul se castiga, nu se ofera pe tava. Daca vrei respect din partea mea, trebuie mai intai sa mi-l castigi, eu nu ofer respectul "pe ochi frumosi".

| danut a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu ceream respect pentru mine ci pentru toti useri care iti citesc mesajele. Respectul se acosda tuturor pana dovedesti ca meriti prin ceea ce esti si spui ca mai apoi sa doreasca cineva sa ti-l castige. Cand spui aiureli nu dai dovada de respect. Tu nu poti oferi nimic caci nu ai ce oferi, cand ai ceva de oferit poate meriti respect daca oferta ta merita acest lucru.

| Mayhem666 a răspuns (pentru danut):

Ma plictisesti, stii asta? d'oh

| danut a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca nu ai raspunsuri pertinente, dezvolta-te.

| Mayhem666 a răspuns (pentru danut):

Acelasi sfat ar trebui sa ti-l aplici si tie.

| danut a răspuns (pentru Mayhem666):

Devi plictisitoare. rolling on the floor

| Mayhem666 a răspuns (pentru danut):

Sunt baiat bai pretenas rolling on the floor

| mentholinks explică (pentru Mayhem666):

Sarpele era doar un animal viclean, nu Lucifer.

| danut a răspuns (pentru Mayhem666):

Oare, la cum te exprimi sigur esti baietas. rolling on the floor

| justanotheruser99 a răspuns:

E o concluzie pripita ținând cont ca nu ști contextul, si nu, nu îmi place gradinaritul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu i-a însărcinat cu nimic pentru că dumnezeu și nici adam și nici eva nu există. Cât o să mai puneți botul la tâmpeniile astea?

| 6684464 a răspuns:

Mai citeste cu un pic de atentie primele doua capitole ale Genezei...