| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cum recunoasteti un martor al lui Iehova?
Si de ce se numesc martori ai lui Iehova?
Cand a avut Dumnezeu martori dupa perioada apostolica?
Sa nu ziceti ca sunt trimisi intr-o operatiune secreta dictata de Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Sunt trimisi intr-o operatiune secreta dictata de Dumnezeu.

89 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, e mai greu dupa imbracaminte.
Se dau de gol ei singuri atunci cand vorbesc.

| Răzvi42 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce ne intrebi pe noi daca stii raspunsul? Pocaitule.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sint mai trasi la fata. Doar ca si zelotii ortodocsi sunt la fel. Si penticostalii. De obicei ii recunosti ca vor sa iti bage pe git fituica aia a lor, Turnul de Veghe. Nu e ca si cum asta ar fi mare lucru, ca ortodocsii iti baga si aia pe git maculatura prin toate mijloacele posibile, deeeci... P.S. Care e rostul intrebarii? E la fel de inutila ca alea de genul cum recunoasteti un homosexual sau cum recunoasteti un metalist. Ca o paranteza, in cea mai mare a timpului ma imbrac super casual, sunt tuns periuta sau chel, nu am tatuaje, nu fumez, nu beau, dar ascult toate animalelile si grohaielile posibile (in acceptiunea majoritatii, ca daca ma apuc sa mentionez genuri si subgenuri metalice nu are nici o relevanta aici) asa ca daca nu ma intrebi ce ascult si eventual sa iti dau niste linkuri/nume de trupe, ai petrece mult si bine incercind sa ghicesti daca imi place mai mult Delia sau Loredana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Răzvi42):

Nu stiu raspunsul la celelalte intrebari.
Si tu nu stii ce inseamna pocait, sau ce implica asta.
Pocait poti fi in orice religie dar si fara.
Iehovistule.

| Werrich a răspuns:

Dupa stirile conform carora copiii au murit din cauza ca nu au acceptat transfuzia de sange.

| nicucostea855 a răspuns:

Tu ce religie ai baiete? Ce treaba ai cu martorii?

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te dai de gol ca faci o ciorba cu Biblia.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce religie ai nenica?

| cristimihailov a răspuns:

Ca orice alta religie incearca sa te atraga, ca sa te bage in sistem si in cele din urma sa traiasca de pe urma ta (materiala sau munca).

Asa ca, stai departe de orice religie. E mai sanatos.

| Invictusman a răspuns:

După cum încearcă sa îmi spargă ușa cu berbecul gransfors, mai sa îmi vandalizeze casa ca să ma facă și pe mine martor cu forța, mai cheamă și alte întăriri (alți martori) ca să ma convingă sa devin martor la drumuri și poduri laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Prima intrebare a fost doar de forma bro.
Nu inteleg de ce va legati de chichite.
Eu nu inteleg cum pot fi ei martori daca nu au avut o chemare din partea lui Dumnezeu.
Sau altceva: De ce se numeste cultul penticostal daca pentecost se refera la ziua cincizecime?
Vorbesc astia in limbi omenesti?
Atunci?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii umblă din casă în casă...dar așa, ca să îi recunoști, după folosirea specifică lor a Numelui Lui Dumnezeu sau, din păcate, după învățătura falsă că pământul nu va arde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Buna observatia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nicucostea855):

Imi spui si mie ce ciorba am facut aici?
https://www.tpu.ro/......ornilescu/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nicucostea855):

Niciuna care sa ma prosteasca, martore mincinos.

| Catrice a răspuns:

Uuu bătaie în răspunsuri brb ma suc sa iau popcorn luați o pauza de 5 minute, revin imediathee hee

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, prostii. Se pot intitula cum vor ei. Daca ai chemare din partea lui dumnezo, te chemi schizofrenic, nu martor al nu-stiu-cui. Religiile sunt un mod foarte misto de a mulge bani de la naivi, atita tot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti sigur ca detii adevarul absolut? Evident ca nu. Daca un elefant e roz din fata si maro din spate, iar tu esti in fata si eu in spate, fiecare vom spune ca celalalt e mincinos daca ne intrebam de culoarea elefantului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu te poti intitula Copilul de Aur daca nu esti de aur!
Restul ce ai mai spus despre religii ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Atunci daca eu sau tu nu detin adevarul absolut de ce zici: "Daca ai chemare din partea lui dumnezo, te chemi schizofrenic"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

))) Sa nu pierzi toata distractia, zic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Ei asta si vor, sa te prinda in lat, si cand te prind greu scapi din mreaja.
Daca esti intelept nu te prinde asa usor prostia.

Voi tine cont de sfatul tau, Cristi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca auzitul de voci se cheama schizofrenie. happy

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ma numesti mincinos cand tot ce spun are baza biblica? Fapte 10 si Isaia 66 nu se contrazic. Nu e pacat sa nu mananci carne deloc dar sa nu judeci pe altii ca de ce mananca mai ales ca Biblia nu interzice consumul de carne. Legea mozaica prefigura legea lui Isus.

Prin jertfa lui Isus toate acele legi au fost implinite ( pironite pe stalpul de tortura ) fara a mai fi necesara respectarea lor.

Evrei 9:10:"Acestea au legătură doar cu mâncarea, cu băutura și cu diferite ritualuri de spălare*.+ Ele au fost cerințe legale referitoare la corp+ și au fost impuse până la timpul fixat pentru îndreptarea lucrurilor."

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am zis nimic de voci, am zis de chemare, si asta poate insemna si ca te-a vizitat un extraterestru si ti-a comunicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nicucostea855):

Nu are baza biblica.
Nu am zis ca e pacat sa mananci carne, am zis ca e pacat sa mananci carne necurata interzisa de insusi Iehova al tau.
Ce e pacatul pana la urma?
Deci cine ştie să facă bine, atat lui cat si celui de langa el, şi nu face, săvârşeşte un păcat!
Nu conteaza ce spune x si y, ca Dumnezeu a eliminat sau nu a eliminat ceva, ca nu a eliminat aici nimic!
Da, a eliminat jertfele care se aduceau, dar le-a inlocuit cu jertfa suprema de pe cruce.
Daca te intreb ce rol aveau jertfele alea din trecut nu o sa stii o boaba, sau stii?
Daca stii atunci de ce aduci in argumentele tale jertfa?
Ca vezi doamne daca carnea necurata era interzisa nu mai elimina jertfele...
Religia va indobitoceste cu dobitoacele necurate.

"Eu nu am venit sa stric legea; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia si citeste ce am scris legat de Matei 5:7, Romani 3 si 9:30-33. Daca vrei sa intelegi cum stau lucrurile.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

" a eliminat jertfele care se aduceau, dar le-a inlocuit cu jertfa suprema de pe cruce." - nu a eliminat nimc si nu a inlocuit nimic CI Isus le-a desavarsit ( implinit ) odata pentru totdeauna. Legea cu animalele curate si necurate nu aveau legatura cu vreo dieta vegana ci cu jertfele. Isus e numit mielul sau animalul curat. Cei 144000 printre care si cei 12 apostoli trebuie sa se impartaseasca din carnea ( painea nedospita ) si din sangele ( vinul ) mielului sau animalului curat adica din Isus. Animalele necurate au prefigurat uciderea celor doi talhari a caror jertfa nu are nici o valoare pentru oameni pentru mantuire. Asadar consumul carnii animalelor curate si necurate au prefigurat comuniunea dintre mireasa lui Isus si Isus. A nu consuma carnea animalelor necurate inseamna a nu crede in valoarea jertfei sau mortii unor oameni necredinciosi a caror moarte sau jertfa nu are nici o valoare pentru mantuire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nicucostea855):

Daca imi dati Matei 5:7 eu va dau Matei 5:6.

Romani 3:20-22
Aici as vrea sa comentez cu Romani 7:7-8 si sa trag concluzia cu Romani 8:1-7.
Si depune si dta un efort in a ma intelege!
Lasa-ti religia deoparte, ca nu aveam treaba cu ea, ori ea va tine captiv in a nu cunoaste adevarul.
Veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va elibera, de religie, de frica religiei.