| Sppin a întrebat:

Dupa cum recunoasteti un martor al lui Iehova?
Si de ce se numesc martori ai lui Iehova?
Cand a avut Dumnezeu martori dupa perioada apostolica?
Sa nu ziceti ca sunt trimisi intr-o operatiune secreta dictata de Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| Floareasoarelui26 a răspuns:

Sunt trimisi intr-o operatiune secreta dictata de Dumnezeu.

88 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dupa cum recunoasteti un martor al lui Iehova? După cum te toacă la cap pe stradă cu viața veșnică rezolvată dacă citești broșura lor.
Si de ce se numesc martori ai lui Iehova? Martor înseamnă martir. Că se chinuie degeabă.
Cand a avut Dumnezeu martori dupa perioada
apostolica? Are acum, pe martorii lui Jehova.
Sa nu ziceti ca sunt trimisi intr-o operatiune secreta dictata de Dumnezeu.
Ba, da. zic, doar că nu este secretă. Iar ei îl spânzură pe Isus pe un stâlp de tortură, că nu le place crucea.
Duși cu pluta, membri de partid. Templul regatului, Armaghedonul, rochii până în pământ, soro, trupul meu te doreșțe, amin.

| Sppin explică (pentru sadrian46):

Auci! Au simtit o intepatura la mana.Din ce in ce sangele lor incepe sa curga mai rau...O nu.E de rau. Si ei nu accepta transfuzii de sange!
Eu intep din trandafir dar dta din maracini, adica de aia salbatici.

Permiteti-mi sa îi mai intep si eu putin:
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Martor

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sint mai trasi la fata. Doar ca si zelotii ortodocsi sunt la fel. Si penticostalii. De obicei ii recunosti ca vor sa iti bage pe git fituica aia a lor, Turnul de Veghe. Nu e ca si cum asta ar fi mare lucru, ca ortodocsii iti baga si aia pe git maculatura prin toate mijloacele posibile, deeeci... P.S. Care e rostul intrebarii? E la fel de inutila ca alea de genul cum recunoasteti un homosexual sau cum recunoasteti un metalist. Ca o paranteza, in cea mai mare a timpului ma imbrac super casual, sunt tuns periuta sau chel, nu am tatuaje, nu fumez, nu beau, dar ascult toate animalelile si grohaielile posibile (in acceptiunea majoritatii, ca daca ma apuc sa mentionez genuri si subgenuri metalice nu are nici o relevanta aici) asa ca daca nu ma intrebi ce ascult si eventual sa iti dau niste linkuri/nume de trupe, ai petrece mult si bine incercind sa ghicesti daca imi place mai mult Delia sau Loredana.

| Sppin explică (pentru GabiDumitrescu):

Prima intrebare a fost doar de forma bro.
Nu inteleg de ce va legati de chichite.
Eu nu inteleg cum pot fi ei martori daca nu au avut o chemare din partea lui Dumnezeu.
Sau altceva: De ce se numeste cultul penticostal daca pentecost se refera la ziua cincizecime?
Vorbesc astia in limbi omenesti?
Atunci?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sppin):

Ei, prostii. Se pot intitula cum vor ei. Daca ai chemare din partea lui dumnezo, te chemi schizofrenic, nu martor al nu-stiu-cui. Religiile sunt un mod foarte misto de a mulge bani de la naivi, atita tot.

Nu te poti intitula Copilul de Aur daca nu esti de aur!
Restul ce ai mai spus despre religii ai dreptate.

Se pare ca am ignorat un amanunt din viata ta pers, legat de pasiuni si inclinatii muzicale.
Deci daca te imbraci super casual, te tunzi periuta sau chel(?), si mai esti si genul sa nu fumezi si sa nu bei, cand tu asculti brutal death metal, atunci ti se potriveste zicala aia: "Lupul își schimbă părul, dar năravul, ba!" 

Da-mi niste link-uri de trupe si ce asculti tu.
Delia sau Loredana?
Din cate stiu, Delia nu interpreteaza orice gen de muzica, pe cand Loredana da, si mai nou acum manele.
Apoi Lore si Dana se vede ca e facuta prin hibridare, si cum tie iti plac hibridele...
Deci Loredana!

Foarte amuzant, dar aia cu parul si naravul nu le-ai nimerit deloc, haha. Daca ma simt bine in tricou/camasa de culoare deschisa cand is 25-30 de grade afara si cu sandale, de ce sa trag pe mine ceva negru si bocanci? Printre altele ascult si chestii extreme, dar nu ma limitez la alea. Vezi ca am la profil si Playlist 15 chestii. Cunosc metalisti credinciosi, care merg la biserica, toate alea, la fel cum destui sunt agnostici/atei/altele. Nu se exclud una cu alta decat daca esti un zelot idiot care nu poate separa brutalitatea unui mesaj cu mesajul in sine. Uite, ceva bonus, de inspiratie biblica, special pentru tine: https://www.youtube.com/watch?v=kVQEYpfYQ8w

N-am gasit alt proverb care sa se potriveasca mai bine, si in plus, aveam de scris un intreg comentariu la romana.
Elevii spun perle la bacalaureat:
"Nu trebuie' sa notati tot ce spun eu"
(fragment lipsa)
Dar pentru ca mie nu imi place lb. romana si imi place muzica, sa ascultam muzica, ca ea nu ne cearta si nici nu distruge neuroni precum o faci tu (mai putin Rock Metal). )))
Nu iti fa griji, eu ascult toate genurile muzicale, dar in functie de stare, bineinteles, atunci cand sunt agitat, Coca-Cola, si calm, H2O.

Deci sa inteleg ca ce mi-ai dat tu e o alta vorbire in limbi, nu?
Eu nu cred in vorbirea in limbi. happy

Ce vorbire in limbi breh? E o piesa in engleza inspirata de povestea biblica a lui Noe si a barcutei aleia cit un portavion. Incearca te rog sa reformulezi asta, ca inca sunt racit si nu ma duce capul: "Dar pentru ca mie nu imi place lb. romana si imi place muzica, sa ascultam muzica, ca ea nu ne cearta si nici nu distruge neuroni precum o faci tu (mai putin Rock Metal). )))"

A, am editat ceva acolo.
Era ceva legat de invatamant si implicit lb.romana.
Ma refeream ca am ars neuroni pana la lb romana tastandu-ti tie si ca am preferat mai bine sa imi ascult muzica.

Ce muzica? We could carry on this conversation in English if it's more convenient for you. happy

Cum fac sa am playlist si eu?
Nu vorbesc fluent engleza.

Click pe linkul de pe numele tau din dreapta sus >> Playlist-ul meu, dupa care adaugi cate una, cate una.

Thanks, bro.
[I will put my music there]

Ur welcome. happy

| DemonLord a răspuns:

Uuu bătaie în răspunsuri brb ma suc sa iau popcorn luați o pauza de 5 minute, revin imediathee hee

| Sppin explică (pentru DemonLord):

))) Sa nu pierzi toata distractia, zic.

| dany1988 a răspuns:

Dupa imbracaminte rolling on the floor

| Sppin explică (pentru dany1988):

Nu, e mai greu dupa imbracaminte.
Se dau de gol ei singuri atunci cand vorbesc.

| RGT a răspuns (pentru Sppin):

Si ce ne intrebi pe noi daca stii raspunsul? Pocaitule.

| Sppin explică (pentru RGT):

Nu stiu raspunsul la celelalte intrebari.
Si tu nu stii ce inseamna pocait, sau ce implica asta.
Pocait poti fi in orice religie dar si fara.
Iehovistule.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Sppin):

Tu te dai de gol ca faci o ciorba cu Biblia.

Ce religie ai nenica?

| Sppin explică (pentru nicucostea855):

Imi spui si mie ce ciorba am facut aici?
https://www.tpu.ro/......ornilescu/

Niciuna care sa ma prosteasca, martore mincinos.

Esti sigur ca detii adevarul absolut? Evident ca nu. Daca un elefant e roz din fata si maro din spate, iar tu esti in fata si eu in spate, fiecare vom spune ca celalalt e mincinos daca ne intrebam de culoarea elefantului.

Atunci daca eu sau tu nu detin adevarul absolut de ce zici: "Daca ai chemare din partea lui dumnezo, te chemi schizofrenic"?

Pentru ca auzitul de voci se cheama schizofrenie. happy

De ce ma numesti mincinos cand tot ce spun are baza biblica? Fapte 10 si Isaia 66 nu se contrazic. Nu e pacat sa nu mananci carne deloc dar sa nu judeci pe altii ca de ce mananca mai ales ca Biblia nu interzice consumul de carne. Legea mozaica prefigura legea lui Isus.

Prin jertfa lui Isus toate acele legi au fost implinite ( pironite pe stalpul de tortura ) fara a mai fi necesara respectarea lor.

Evrei 9:10:"Acestea au legătură doar cu mâncarea, cu băutura și cu diferite ritualuri de spălare*.+ Ele au fost cerințe legale referitoare la corp+ și au fost impuse până la timpul fixat pentru îndreptarea lucrurilor."

Nu am zis nimic de voci, am zis de chemare, si asta poate insemna si ca te-a vizitat un extraterestru si ti-a comunicat.

Nu are baza biblica.
Nu am zis ca e pacat sa mananci carne, am zis ca e pacat sa mananci carne necurata interzisa de insusi Iehova al tau.
Ce e pacatul pana la urma?
Deci cine ştie să facă bine, atat lui cat si celui de langa el, şi nu face, săvârşeşte un păcat!
Nu conteaza ce spune x si y, ca Dumnezeu a eliminat sau nu a eliminat ceva, ca nu a eliminat aici nimic!
Da, a eliminat jertfele care se aduceau, dar le-a inlocuit cu jertfa suprema de pe cruce.
Daca te intreb ce rol aveau jertfele alea din trecut nu o sa stii o boaba, sau stii?
Daca stii atunci de ce aduci in argumentele tale jertfa?
Ca vezi doamne daca carnea necurata era interzisa nu mai elimina jertfele...
Religia va indobitoceste cu dobitoacele necurate.

"Eu nu am venit sa stric legea; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

Ia si citeste ce am scris legat de Matei 5:7, Romani 3 si 9:30-33. Daca vrei sa intelegi cum stau lucrurile.

" a eliminat jertfele care se aduceau, dar le-a inlocuit cu jertfa suprema de pe cruce." - nu a eliminat nimc si nu a inlocuit nimic CI Isus le-a desavarsit ( implinit ) odata pentru totdeauna. Legea cu animalele curate si necurate nu aveau legatura cu vreo dieta vegana ci cu jertfele. Isus e numit mielul sau animalul curat. Cei 144000 printre care si cei 12 apostoli trebuie sa se impartaseasca din carnea ( painea nedospita ) si din sangele ( vinul ) mielului sau animalului curat adica din Isus. Animalele necurate au prefigurat uciderea celor doi talhari a caror jertfa nu are nici o valoare pentru oameni pentru mantuire. Asadar consumul carnii animalelor curate si necurate au prefigurat comuniunea dintre mireasa lui Isus si Isus. A nu consuma carnea animalelor necurate inseamna a nu crede in valoarea jertfei sau mortii unor oameni necredinciosi a caror moarte sau jertfa nu are nici o valoare pentru mantuire.

Daca imi dati Matei 5:7 eu va dau Matei 5:6.

Romani 3:20-22
Aici as vrea sa comentez cu Romani 7:7-8 si sa trag concluzia cu Romani 8:1-7.
Si depune si dta un efort in a ma intelege!
Lasa-ti religia deoparte, ca nu aveam treaba cu ea, ori ea va tine captiv in a nu cunoaste adevarul.
Veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va elibera, de religie, de frica religiei.

Am gresit. M-am referit la Matei 5:17 si nu la matei 5:7.

Romani 8:3:"Legea nu putea să facă,+ deoarece era slabă din cauza cărnii"

Pavel a subliniat că, prin spiritul sfânt şi prin jertfa de răscumpărare a lui Isus, Dumnezeu a realizat ceva ce Legea mozaică nu putea realiza.

Legea, cu multele ei porunci, îi condamna pe păcătoşi. În plus, marii preoţii din Israel, care slujeau sub Lege, erau imperfecţi şi nu puteau oferi o jertfă corespunzătoare pentru păcat. Prin urmare, Legea era „slabă din cauza cărnii". Însă, ‘trimiţându-l pe Fiul său într-o formă asemănătoare cărnii păcătoase’ şi oferindu-l ca răscumpărare, Dumnezeu „a condamnat păcatul în carne", realizând astfel ceea ce „Legea nu avea putere" să facă.

A nu se confunda lucrarile carnii cu mancatul carnii de animale curate si necurate conform cu legea mozaica.

Galateni 5:19-23:"Lucrările cărnii se văd clar și ele sunt: imoralitatea sexuală*,+ necurăția, conduita nerușinată*,+ 20 idolatria, spiritismul*,+ dușmănia, cearta, gelozia, izbucnirile de mânie, disputele, dezbinările, sectele, 21 invidia, beția,+ chefurile* și alte lucruri asemănătoare.+ Cu privire la aceste lucruri, vă previn, așa cum v-am prevenit deja: cei care practică astfel de lucruri nu vor moșteni Regatul lui Dumnezeu.+
22 Pe de altă parte, rodul spiritului este: iubirea, bucuria, pacea, răbdarea*, bunăvoința, bunătatea,+ credința, 23 blândețea, stăpânirea de sine.+ Împotriva acestor lucruri nu există lege."

Cine respecta legea lui isus nu mai este sub legea mozaica. Cine are rodul spiritului nu exista vreo lege mozaica sa-l condamne.

Daca te viziteaza un extraterestru se duce naibii toata teoria barbosului creator...

Hai breh, tu iei in serios colectia aia de povestioare? Mai da-o in spanac de treaba...

De ce nu as lua-o prietene in serios? )))
Cum poti sa scrii o filosofie ca asta
https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/PRO.20.27.VDC
in perioada antichitatii?
Sau asta https://www.biblegateway.com/passage/?search=Iov+38%3A22-23&version=RMNN; NTLR cand oamenii din vremea aia nu aveau nici macar cel mai prost microscop.
Si altele.
Cineva trebuia sa fi stiut asta inainte sa apara, nu?

Nici daca ai arunca cu zarurile nu ai putea prezice ca nr 66 cade din prima decada.

Iti dai seama ca umbli cu rationamente circulare cit cuprinde, nu? Teorema lui Pitagora nu e adevarata fiindca a scris-o Pitagora si scrie ceva in ea, ci fiindca poate fi demonstrata. Tu zici ca biblia e pe bune pentru ca... scrie in biblie? Serios? P.S. Asa hai sa discutam si despre desenele din Nazca, si despre alea de pe piramidele din Egipt, si despre tona de scrieri asa-zise sfinte care preced biblia...

Pai tot ce am citat acum din Biblie e demonstrat stiintific, vrei sa zici ca nu?
Mai bine nu.

Nu, eu zic ca nu merita discreditata complet, adica
poate sa ii acorde si un pic credit domnia ta, macar pentru atat in calitate de ateu.

Pai hai sa vorbim, mai aflam lucruri noi.

Deci nu ati vrut sa depuneti efort, ati vrut sa depuneti efort in a ma contrazice din nou.
Rusine sa va fie drumul de acum incolo:
1. Matei 5:17 e un argument in favoarea mea.
2. Legea putea sa faca, dar era slaba din cauza necredintei = Romani 9:31, 32
3. Pavel a subliniat faptul ca, Legea e buna, pentru ca cunosti pacatul prin ea, dar pacatul nu poate fi izbavit de Lege, ci prin credinta (vezi si R. 9:31, 32)
4. Meditati la ce am spus mai devreme.
5. Lucrarile carnii se refera la poftele carnii, si ea include: furnicatia, minciuna, pofta rea s.m.d
6. Bun, deci ati vazut ca lucrarile carnii mai inseamna si
necuratie, animalele necurate nu sunt necuratie?

Concluzia:
Cine respecta legea lui Isus nu mai este sub legea mozaica, adica nu il mai condamna legea aia, ca e implinita prin credinta in:https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/1CO.15.56-57.VDC
"Nu am venit sa stric Legea, ci sa o implinesc."- citat atribuit lui Iisus Nazarineanul.

O gramada de chestii aproximative de acolo le poti potrivi peste chestii demonstrate stiintific. Asta face mai putin hilare toate gogomaniile de acolo? Avem dumnezoul asta mega-perfect care a creat fiinte care sufera de cancer si alte nenorociri - nu doar omul e afectat de degenerare celulara din diverse motive - si o gramada de fracturi logice, iar tu imi zici ca nu merita discreditata complet? Mai degraba dau din banii mei de impozite unei biserici care are ca si scriere de capatii versetele lui Nostradamus sau profetiile babei Yanga...

Vezi ca biblia gateway e tradusa gresit. In aceasta biblie, dupa versetul din Matei 5:19, chiar si cel care incalca porunci va ajunge in imparatie chiar daca va fi cel mai mic.

Uite aici o traducere corecta, New World Translation, Matei 5:19:"Așadar, cine încalcă una dintre cele mai mici porunci și îi învață pe alții să facă la fel va fi considerat nedemn de* Regatul cerurilor. Dar cine le respectă și le predă altora va fi considerat demn de* Regatul cerurilor."

Acum, legat de porunca de a nu manca animale necurate, cred ca am lamurit-o. Aceasta porunca facea parte din legea mozaica. Evreii din Israelul antic nu aveau cum sa inteleaga scopul vesnic al lui Dumnezeu intrucat erau mai inapoiati. Dar acum, oadata ce avem si noul testament intelegem mai bine motivul pentru care Dumnezeu a dat acea porunca si intelesul acesteia intr-un sens mai larg mai general si care corespunde cu scopul lui Dumnezeu. La evrei le-a intrat in cap ca Dumnezeu doar pe ei ii aproba omitand ca de fapt Dumnezeu e creatorul tuturor oamenilor si ca Dumnezeu cerceteaza atat pe cel drept ( curat ) cat si pe cel rau ( necurat ).

Daca vream puteam apela la propria-mi traducere, una la fel de buna sau si mai.

Deci ce vrea sa insemne asta, ca porunca de a nu manca animale necurate este porunca si pentru noi crestinii?
Deci am ajuns la un consens?
Sau iar se abereaza si se interpreteaza in mii de feluri doar ca sa dea frumos la religie?

1.Isus a implinit legea si implinind-o nu mai e nevoie de acele lucrari care prefigurau ce avea sa implineasca Isus.
2."era slaba din cauza necredintei" - Ro. 9:30-33:"dreptatea care vine prin credință;+ 31 dar Israelul, deși urmărea dreptatea care vine prin respectarea legii*, n-a ajuns la ea" - evreii nu intelegeau ce statea in spatele acelor legi si ce prefigurau ele, la fel ca legea cu interdictia mancatului animalelor necurate.
3. "cunosti pacatul prin ea" - acum e pacat sa aduci jertfa de miei?
4. Am meditat si aprofundat si am ajuns la o intelegere mai clara.
5. Lucrarile carnii care caracterizeaza animalele necurate ( oamenii natiunilor ).
6."Bun, deci ati vazut ca lucrarile carnii mai inseamna si
necuratie, animalele necurate nu sunt necuratie?" - animalele necurate sunt de fapt oamenii natiunilor dar care devin animale curate prin aderare la crestinism prin botez si prin roadele spiritului.

"Concluzia:
Cine respecta legea lui Isus nu mai este sub legea mozaica, adica nu il mai condamna legea aia, ca e implinita prin credinta in:https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/1CO.15.56-57.VDC
"Nu am venit sa stric Legea, ci sa o implinesc."- citat atribuit lui Iisus Nazarineanul." - eu, ca si crestin nu mai sunt sub legea mozaica, pentru ca implinesc legea mozaica prin credinta. Eu nu mananc animale necurate pentru ca pescuiesc animale necurate ( oameni ai natiunilor ) care sunt curatite prin adevar adica prin Cuvantul lui Dumnezeu Biblia. Ioan 17:17:"Sfințește-i* prin intermediul adevărului;+ cuvântul tău este adevărul." Fapte 10:9-16.

"Deci ce vrea sa insemne asta, ca porunca de a nu manca animale necurate este porunca si pentru noi crestinii?
Deci am ajuns la un consens?" - da, este si pentru noi crestinii insa nu in sensul literal dat in legea mozaica ci in sens figurativ si moral. Fapte 10:9-16. Dumnezeu a interzis mancatul animalelor necurate pentru ca avea treaba doar cu oamenii pe linia genealogica a lui Set si din care a vrut sa faca o natiune binecuvantata printre natiunile pagane din jur. Cum acest lucru nu s-a realizat si evreii ( linia genealogica pe linia lui Set ) l-au respins pe Isus ( prezisul Silo ) s-a incheiat si interdictia de a nu manca animale necurate din legea mozaica aducand aceasta lege la un nivel figurativ.

Am inteles, interpretari dupa interpretari, culese, bineinteles, din Turnul de veghe.
Ne auzim de Craciun cand vei taia porcul.

Nu tu m-ai luat cu contextul din Fapte 10:9-16? In acest context animalele necurate sunt oamenii natiunilor si nu porcii.

Si culmea, nu e din Turnul de Veghe ci din contextul din Fapte 10:9-16. Ce am explicat pe marginea contextului, nu apare in Turnu de Veghe. Tu m-ai ajutat sa belesc mai bine ochii la context si acum am inteles ce au prefigurat acele animale curate si necurate.

Daca e la figurat si nu literal, se mai mananca porc in cazul asta!?

Aia care editeaza Turnul de Veghe ar trebui sa ma ridice in grade ca am belit ochii si am descoperit ceva ce ei n-au bagat in Turnul de Veghe. rolling on the floor Si asta datorita provocarii tale pe marginea acestui subiect.

Pentru ca ce fac sau nu fac e pe baza credintei, dreptatea mea nu se mai bazeaza pe lucrarile din legea mozaica ci pe credinta care ma ajuta sa inteleg scopul maret al lui Dumnezeu. Mananc porc acum in acest sistem, pentru ca in lumea noua se pare ca nu va mai fi permis pentru ca atunci voi deveni vegan si voi ajunge ca Adam sa mananc doar fructe din pomi si macris.

Tie nu-ti spun cand mananc fripturica de purcel ca sa nu te poticnesc. Nu e pacat sa fii vegan. Veganismul e o incercare de a trai doar cu vegetale ca Adam si Eva.

Am inteles, Meme10Memu, deci dupa atatea argumente date jos, inca se mai mananca fripturica de porc necurat.
Nici ca nu o sa mai insit deloc la religiosi.

In lumea noua promisa de Dumnezeu, vor creste ciuperci comestibile pe toate drumurile si lipsa carnii va fi compensata din plin. Evreii, erau si ei compensati, pentru ca tara era roditoare si puteau sa renunte la carnea de purcel datorita interdictiei de a nu manca porc.

Bag sama ca dumneavoastra nu credeti in Dumnezeu iar veganismul e ceva care sa va ajute sa traiti 200 de ani cu mult peste media mondiala. Eu sunt mai sarac. Si in general dieta vegana este mai scumpa decat dieta omnivora. Iar dezbaterile acestea cred ca le-ati purtat doar pentru a arata ca nu exista niciun consens sau adevar clar revelat in Biblie datorita unor aparente contradictii intre noul si vechiul testament.

Am zis astea pentru ca la prietenii dumneavoastra din profil figureaza niste atei.

Rasist, rasit, rasist.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nicucostea855):

Moarte ateilor, nu? Daca esti crestin sa inteleg ca trebuie sa fugaresti ateii cu crucea in mina pe strada si in online, nu sa te comporti in primul rind ca un OM CIVILIZAT cum se presupune ca esti?

| nicucostea855 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Moarte ateilor, nu?" - nu. 2 Petru 3:9:"Iehova* nu este încet cu privire la promisiunea sa,+ așa cum cred unii*, ci este răbdător cu voi, fiindcă nu dorește ca vreunul să fie distrus, ci dorește ca toți să ajungă la căință."

Iti dai seama cit de tot ra*atul e polologhia asta a voastra de doi bani in numele unei entitati dintr-o carte de povesti? Ai putea mai bine sa faci prozelitism pentru Mama Zmeilor sau Monstrul Zburator din Spaghete, ambele sunt mai misto decat labarul ala de Iee-Ho!-Va? care are vreo 10-12 milioane de followeri dar cica doar 144.000 de locuri libere in cer. Hai, joac-o pe asta un pic!

"Ai putea mai bine sa faci prozelitism pentru Mama Zmeilor sau Monstrul Zburator din Spaghete" - in primul rand acestea nu sunt pretinse a fi adevarate de catre autorii lor.

"doar 144.000 de locuri libere in cer" - da, asa este, insa nu-i bai pentru ca restul avem loc in viitorul paradis terestru.

1... dar daca sunt? Plagiez si eu o poveste de-asta care a mai fost scrisa de 200 de ori, si la sfarsit zic ca am avut inspiratie divina si aia e. O face mai credibila?
2. Ha, ha.

1. Monstrul Zburator din Spaghete e o miscare de contestare a Bibliei, precum ca creatorul ar fi fost un monstru beat si nu cineva iubitor si care s-ar interesa de oameni spre binele lor. Orice plagiat sau adaugire sau scoatere din Biblie poate fi descoperita. Biblia este ca un tot unitar, din care daca scoti sau bagi ceva din burta automat se poate vedea. In plus Biblia corespunde cu ce se intampla in lume si in viata reala.

Problema raului e principalul argument prin care ateii isi concentreaza toata atentia, dar pentru mine, cel putin, e ca si rezolvata problema.
Nostradamus nu poate sa prezica cu atata exactitate lucrurile in viitor.
Majoritatea profetiilor lui sunt interpretabile sau trase de par ca sa...
Baba Vanga, serios?

(144.000) din toate seminţiile fiilor lui Israel.
Ma intreb daca dta sau cei care pretind ca le apartin aceste numere sunt evrei.

Baba Vanga a nimerit niste chestii. Si biblia nimereste niste chestii daca interpretezi foaaarte generalist.

Nu ai inteles absolut nimic din treaba asta. FSM e pur si simplu o religie care parodiaza toate cele care zic ca un cineva/ceva a creat chestii dar e invizibil. La fel si FSM a creat tot dar e invizibil. Daca i te rogi, probabilitatea ca ceva sa se intimple e la fel de mare cu aceea daca te-ai ruga lui Zeus sau lui Iee-Ho!-Va?

| cristimihailov a răspuns (pentru nicucostea855):

Parca boss-ul lor a facut niste previziuni despre finalul lumii, pe la 1800 si ceva. Cam de 3 ori. Si de trei ori s-a inselat nasol.

Dar e ok. La fel de bine poti sa crezi si in Zeus.

| nicucostea855 a răspuns (pentru cristimihailov):

Daca citesti Biblia din 1600 gasesti calculul care indica 1914 ca fiind un an marcant in istoria omenirii - primul razboi mondial ( nu local sau regional ).

| cristimihailov a răspuns (pentru nicucostea855):

Boss,

Realizezi ca:

1. La cateva sute de ani dupa moarta lui Isus, s-au intalnit unii si au pus de o religie deoarece au observat ca religia crestina le ofera avantaje? Oamenii sunt mai supusi, se ajutau mai mult, se razboiau mai putin intre ei, etc? Si, la primul Sinod au venit bisericile cele mai mari(canibale ca sa zic asa care au inghitit altele mai mici) si au ales si modificat o serie de scrieri?

2. La cat de mare e biblia care a ajuns la noi, realizezi ca sunt si potriviri la anumite interpretari.
Ex: Jesus va veni in anul 1000. Se zicea cu putin timp inainte de 1000. Apoi au mai crescut. Ultimul pe care il stiu eu este ca Jesus va revenii in anul 2000. A ratat si trenul asta. Acum din ce aud peste tot, Jesus sta sa vina.
E hilar, dar e real. Cand citesti biblia de pe buzele preotului, e una. Cand o citesti tu e alta. Eu am citit-o. La nivelul meu de intelegere ecumenica, care e relativ scazut.
Citeste-o si tu si spune-mi ce crezi.

PS1: poti sa sari psalmii dupa mine.
PS2: trebuie sa o citesti ca sa intelegi ce iti spun, altfel nu te obosii sa imi raspunzi. E ok.

| cristimihailov a răspuns:

Ca orice alta religie incearca sa te atraga, ca sa te bage in sistem si in cele din urma sa traiasca de pe urma ta (materiala sau munca).

Asa ca, stai departe de orice religie. E mai sanatos.

| Sppin explică (pentru cristimihailov):

Ei asta si vor, sa te prinda in lat, si cand te prind greu scapi din mreaja.
Daca esti intelept nu te prinde asa usor prostia.

Voi tine cont de sfatul tau, Cristi.

| nicucostea855 a răspuns (pentru cristimihailov):

Orice om contribuie material sau prin munca la un sistem. Depinde care sistem.

| LovedbyGrace a răspuns:

Unii umblă din casă în casă...dar așa, ca să îi recunoști, după folosirea specifică lor a Numelui Lui Dumnezeu sau, din păcate, după învățătura falsă că pământul nu va arde.

| fllu07 a răspuns (pentru LovedbyGrace):

De ce crezi ca pământul va arde?

| Invictusman a răspuns:

După cum încearcă sa îmi spargă ușa cu berbecul gransfors, mai sa îmi vandalizeze casa ca să ma facă și pe mine martor cu forța, mai cheamă și alte întăriri (alți martori) ca să ma convingă sa devin martor la drumuri și poduri laughing

| TheKaramazov58 a răspuns:

Dupa stirile conform carora copiii au murit din cauza ca nu au acceptat transfuzia de sange.

| Florin9Florin9 a răspuns:

După faptul că nu zic "Dumnezeu" zic,
"Iehova" sau ambele în aceeași frază dar niciodată "Dumnezeu" fără "Iehova".

Să te ferești de a te converti la ei.

| Sppin explică (pentru Florin9Florin9):

Asta era raspunsul mult asteptat.
Asa voi face, te asigur.

| nicucostea855 a răspuns:

Tu ce religie ai baiete? Ce treaba ai cu martorii?