| CherishLife a întrebat:

E adevarat ca nu exista ateu pe patul de moarte?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Foarte, foarte adevarat. Sa-ti dau un caz. Era un bolnav care trebuia sa suporte o operatie. Era mare ateu. Ma contrazicea tot timpul cand ii spuneam ca exista Dumnezeu si ca numai El l-a salvat pe sotul meu de la moarte. Dar el gasea tot felul de scuze, spunea ca a fost rezistent pentru ca era sportiv inainte de accident. Dar, inainte de operatie acel ateu era ca un mielusel, m-am dus ca sa ii spun niste cuvinte de incurajare, de mangaiere, si era de nerecunoscut.Cand ii spuneam ca Domnul sa fie cu el, nu mai spunea ca nu.

| aliceinchains a răspuns (pentru EmaS):

Ăla nu era un ateu adevărat. Mai există și pseudo, așa cum există și pseudo creștini...

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Era o glumă :
Că rabinul ( prelat mozaic) Ițic înainte să moară, a vrut să fie botezat creștin.
Mai mulți evrei supărați nu au mai vrut să audă de el, și nici nu mai cumpărau de la magazinul lui Șloim fratele lui mai mic.
Șloim i-a spus că datorită faptului că s-a făcut creștin este aproape de faliment, și i-a reproșat că s-a făcut creștin.
Ițic i-a explicat fratelui său, că o zis doctorul că este bătrân și că o
să moară, și că s-a gândit că decât să moară un ovrei mai bine să moară un creștin, și de aia s-a făcut creștin dacă tot trebuia să moară.

| ramona30 a răspuns:

Voltaire era pe patul de moarte si a venit un cardinal si i-a spus ca e ultima sansa sa se apropie de Dumnezero. Si stiti ce i-a raspuns? I-a zis "Parinte, e prea tarziu sa-mi fac noi dusmani". Si a murit. replica mi s-a parut antologica laughing

| sandra2012 a răspuns:

Depinde. Sunt unii oameni (nu neaparat atei), care nu cred in Dumnezeu orice ar fi pana in ultimul moment si nu vor sa se caiasca de pacatele lor. Sau oameni care din contra moartea ii face sa inteleaga cat au gresit si sunt constienti ca ii asteapta judecata lui Dumnezeu.

| aliceinchains a răspuns:

Chestia asta mi se pare o porcărie. Bullshit, adică ok, ești ateu, de ce atunci când mori să crezi deodată în dzău? Îți apare în vis, în somn, în ce? Aiurea. Dacă ești ateu pe bune, nu crezi că există dzău, niciodată.

| aliceinchains a răspuns:

Haha, bună asta. :)) Meh, asta e vrăjeala...da-n fine, mi-am amintit de-o melodie : http://www.youtube.com/watch?v=Hq6tDuubZqE

| aliceinchains a răspuns:

Vezi că rămâne dovada aici, Wooden... nu uit și abia aștept să-ți beau berea. big grin Și... nici n-o să mă mai tragi de fălcuțe? worried

| Wooden a răspuns (pentru aliceinchains):

Bine că au băgat opţiunea aia cu Şterge răspuns laughing
Eu trag pe toată lumea de fălci, deci de asta tot nu scapi thinking

| aliceinchains a răspuns (pentru Wooden):

Bă, de ce ti-ai sters raspunsurile? frustrated Parca as vorbi singura de nebuna. thinking Oricum, nu cred ca ai rezista sa nu ma mai tachinezi, ai facut un sport din asta.

| monstrulet a răspuns:

Asta nu demonstreaza decat ca unii oameni cred in dzeu si alte ozn-uri doar pentru ca le e frica de moarte.
Bv, ai reusit sa demonstrezi cat de gresit poate fi interpretata religia si credinta.
Mai trebuie sa ne zici de pariul lui pascal acum, daca nu l-ai descoperit inca.

| William a răspuns:

Ei bine nu stiu daca toti se fac credinciosi pe patul de moarte. Dar chiar inainte sa moara sigur devin credinciosi (doar ca e prea tarziu) pentru ca inainte sa mori nu mai poti vorbi si atunci incepi sa vezi ingerii si demonii dar nu esti inca mort, nu e valabil pentru cei ce mor impuscati in cap sau in explozii, in general pentru cei ce au o moarte rapida.

| harciog a răspuns:

Mama ce intrebare surprinzatoare.Ii vezi cit se bat cu pumnii in piept acum in fata monitoarelor.Intr-un caz real de fata in fata cu moartea acesti latratori sin primii care incep sa chelalaie.De ce? Ptr ca ei cred in calitatile umane,demnitate,onoare, caracter puternic, personalitate fara a-si da seama ca aceste timpenii sint practic inexistente in lupta pentru supravietuire.Ma car naibii in padurea mea.Sa nu-mi dai funda caci mi-e scirba.

| DorelSudoru a răspuns:

Pui problema prost...
Prima intrebare ar fi daca exista cu adevarat atei
A doua ar fi daca se roaga d-zeului vostru pe patul de moarte
Iar mai apoi trebuie sa trecem la discuti mai avansate despre constientizarea morti si pregatirea pentru ea

| noktambul a răspuns:

Pe patul de moarte exista si atei si credinciosi si prosti si pitzipoance si ...etc. Probabil intrebarea ta se refera la faptul ca atunci cand cineva isi simte sfarsitul, oricine ar fi acea persoana, gandul i se indreapta catre Dumnezeu. Adica si ateul, cat ar fi el de ateu convins, se gandeste in ultimul moment al vietii sale ca va trebui, dupa ce isi da sfarsitul, sa apara la judecata in fata lui Dumnezeu. Sa dea socoteala, cum se spune, si altcuiva, ca acelor ramasi in urma lui nu mai are cum sa dea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarat. foarte adevarat.cine se da mare viteaz ori e prost ori e nebun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cherish? raspunsurile date la aceasta postare ar trebui date atunci; pe patul de moarte.mai ales as vrea sa-l vad pe cel antologic care va ramane Ramonsteritatii.din fericre nu e posibil.antologica fiinta e ma tanara probabil.dar nu se stie niciodata. Dumnezeu nu doarme.si a lasat scris expres despre ingerul pazitor al fistecaruia; nici sa manance nici sa dormiteze cel ce vegheaza.deci atentia marita.nu suparati pe ingerasul vostru.sau voi ateilor? pe prietenul vostru imaginar.e pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mandra floare trandafir in orice ai crede tot vei muri ca noi toti / eu daca as muri maine tot ateu as fi sincer / crede-ma ca crestin pe patul de moarte nu exista realizam ca dincolo nu exista nimic am vb cu popi / pastori / oamenii simpli au dubi mari in privinta vieti de dupa deci intrebare e crestini cred in viata de dupa pe patul de moarte? un ateu desigur ca nu va crede in viata de dupa e obisnuit cu idea asta mereu a avut-o