| AvalohAlyn a întrebat:

E adevarat ca Papa Francisc a cerut unirea tuturor religiilor fara conditii? Voi ce parere aveti de asta? Ar fi o idee buna?
Ce se va discuta la Conciliul Ecumenic de la Constantinopol 2016?
Credeti ca e posibil ca toate religiile sa se uneasca?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Îți dai seama că nu ar fi posibil având în vedere diferența dintre convingeri. Dacă prin absurd acest lucru se va înfăptui odată, atunci numărul religioșilor va scădea dramatic.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu este posibil deoarece aceste multe religii(~41000) nu comunica intre ele, nu au pace intre ele, daca stii ce a spus Isus in predica de pe munte :,, Fericiti sunt facatorii de pace,...(Matei 5:3-9),ori aceste multe religii nu promoveaza pacea, se inarmeaza pana-n gat, sunt stapaniti de fapt de cel rau si impotrivitor lui Dumnezeu(1Ioan 5:19). Si inca ceva, nu au nici o baza de unitate, au practici diferite cu care lupta impotriva lui Dumnezeu si a semenilor lor. Clerul nu estre interesat ca enoriasii sa cunoasca, adevarul ".

| drutzix a răspuns:

Te referi la tot crestinismul sa se uneasca nu toate religiile nu?
Altfel cum unesti tu Hinduistii cu Crestinii? Sau Islamul cu Iudaismul. Mai repede explodeaza soarele decat sa se uneasca astia.
Avand in vedere ca neoprotestantii numesc Roma 'Curva Babilonului' si pe papa antichrist nu cred ca va fi posibila unirea crestinilor.
Daca s-ar intampla asa ceva ar iesi o grupare ca cea a masonilor (aia reali nu aia din conspiratii).
Eu cred ca doar daca ai fi drogat ai crede ca asa ceva se va intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"E adevarat ca Papa Francisc"... habar n-am.

"Ar fi o idee buna"... ideea-i ok dar imposibila din cauza ca religiile nu sunt compatibile.

Cum anume le unesti pe toate cand unele spun despre reincarnare, unele spun despre politeism, unele zic ca zeii lor sunt miezul din fanta, altele zic ca zeii lor sunt, etc?

Sau prin "toate religiile" tu si papa intelegeti doar ramurile crestine? Pai asta nu prea intra la catgoria "religii". Chiar si in acest caz, vorbind doar despre ramurile religiei crestine, e imposibil sa se uneasca deoarece nu sunt compatibile. Fiecare ramura are o versiune proprie. Uite, sa luam martorii, catolicii si mormonii. Uneste-le pe astea 3.