| Cretinul112 a întrebat:

Ce parere aveti de Papa Francisc?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E cool dar n-are decât un plămân

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

~de ce~ ce?

| CostinAlamariu a răspuns:

O părere foarte bună, a adus mulți catolici la ortodoxie happy

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Neoprotestanti~

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu am inteles ce vrei sa spui. Ce legatura are papa cu neoprotestantii?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ai spus ca persoanele catolice merg la ortodoxie, ceea ce e complet fals. Conform bibliei, toti ortodocsii si catolici vor merge in iad.

| Cretinul112 explică (pentru LupusDei1993):

In viata mea n am auzit asa ceva.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Papa Francisc se comporta uneori ca un protestant. De asta catolicii devotati aleg sa se converteasca la ortodoxie. De unde pana unde ai scos tu ca e fals? Stiu o gramada de cazuri de catolici care s-au convertit la ortodoxie din cauza papei Francisc.
Si de unde ai scos tu ca ortocsii si catolicii merg in iad? Nu esti cumva ateu? De unde stii tu ca ateu sa interpretezi biblia? Si ce iti pasa? De ce conteaza pentru tine unde merg catolicii si ortodocsii dupa moarte daca oricum nu crezi in Biblie?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Fostii catolici majoritatea se duc la neoprotestanti. Cei care se "duc" la ortodoxie sunt cei din casatorii mixte din catolici si ortodocsi, doar atat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ai o statistica? Fiindca eu știu personal catolici atat din Romania cat si din Occident care se convertesc la ortodoxie nu pentru soț sau soție ci pentru ca papa Francisc e prea liberal si Ortodoxia a ramas traditionala si a rezistat modernismului. De asta catolicii se convertesc la ortodoxie; fiindca noi nu ne-am "modernizat".
Nu vorbeam de majoritate sau minoritate, vorbeam de cazuri pe care le cunosc eu personal

| pacatosulBogdan a răspuns:

E un om politic contemporan si seful statului Vatican.