| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de Apocalipsa lui Ioan din Noul Testament? Se va implini vestita profetie a Apocalipsei? Ma refer la Apocalipsa biblica.
Traim vremurile din urma sau suntem foarte foarte aproape de ele?
Credeti ca Apocalipsa descrisa in Noul Testament va avea loc?
Va fi Papa Francisc ultimul Papa inainte de Apocalipsa si de aparitia Antihristului precum se tot zvoneste in unele zone?

Ce credeti voi personal de Apocalipsa biblica?

5 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Cata incredere ai tu in Biblie din moment ce intrebi :„Se va implini vestita profetie a Apocalipsei? "
Desi nu ai incredere in mine, imi exprim opinia. Apocalipsa e incheierea sistemului lui Satan, si va fi ziua de judecata a lui Dumnezeu fata de pamant si oamenii de pe el. Subiectul asta i-au preocupat si pe discipolii lui Isus.
Marcu 13:4 e mentionat cand discipolii l-au indrebat pe Isus despre asta „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri şi care va fi semnul când se vor încheia toate acestea?"
Continuarea te va ajuta sa intelegi care sunt semnele dupa care iti poti da seama daca incheierea este aproape sau nu, daca traim in zilele din urma ale sistemului asta.
Acolo se vorbeste despre multele religii si confesiuni care se declara crestine, dar prin fapte nu dovedesc nimic bun.
Apoi spune de razboaie, natiune contra natiune si regat contra regat, cutremure de pamant, lipsuri de alimente. Persecutiile indurate de crestini datorita neutralitatii in razboaie sau in multe alte priviinte, si la incheiere in versetul 10 „De asemenea, trebuie ca mai întâi vestea bună să fie predicată în toate naţiunile. "
Din secolul 20 a inceput era razboaielor, de atunci fortele armate lupta aproape in continuu. Potrivit World Watch Institute, din secolul 1 pana in secolul 19 au murit de 3 ori mai putini oameni decat au murit in secolul 20 in razboaie.
Apoi, 1 din 7 persoane sufera de foame, malnutritia fiind o problema mare, si estimarea asta e de la ONU.
Cutremurele sunt mult mai frecvente in prezent decat in trecut, seismele fac un numar tot mai mare de victime. In medie au loc 28 de seisme mari pe an, care iau viata a 70.000 de victime. Bolile la fel, au aparut in secolul trecut vreo 20 de boli noi, iar cele vechi si considerate depasite au aparut in plina forta, cele existente is tot mai puternice si rezistente la antibiotice, in curand ne indreptam spre o era post-antibiotica.
Is mai multe versete in care se spune de zilele din urma, chiar si in Timotei, nu mai stiu unde, acolo is si ate detalii, legat de violenta de exemplu, moralitatea oamenilor fiind in decadere, o depravare excesiva. Daca se oficiaza casatorii homosexuale in biserici... divorturi si asa mai departe, ce e imoral sustinut chiar de cler, ce sa mai zici? In cartea Daniel e o profetie care s-a implinit destul de recent, si are legatura cu Apocalipsul si profetiile lui Isus. Aia arata clar cat de aproape suntem de sfarsitul sistemului, nu vor trece decenii. Astept ca acea pro(s)tituata (religia falsa) consemnata in Apocalipsa 17 sa fie atacata de fiara, (guvernul uman) si impreuna cu religia falsa sa fie atacata si religia adevarata. Asta ar fi inca o profetie care e aproape de implinire, daca te uiti la numarul ateilor, inmultirea nelegiurii clerului, lacomiei lui, dar si faptele enoriasilor. E posibil ca ONU sa ia initiativa in asta, deoarece stiu bine ce rol a avut religia in razboaie si continua sa aiba, si obiectivul ONU este pacea intre natiuni

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"moralitatea oamenilor fiind in decadere, o depravare excesiva"... sa mori tu? In comparatie cu ce? Vremurile lui Isus? Ce gluma buna.

"casatorii homosexuale in biserici"... asa si? Poti sa-mi prezinti pasajele din biblie in care Isus interzice asa ceva? ATENTIE, vreau sa-mi prezinti pasajele din biblie in care ISUS zice ca homosexualitatea e naspa nu altcineva.

Si daca tot suntem la ce zice Isus, prezinta-mi si pasajele din biblie in care Isus interzice sclavia.

"o profetie care s-a implinit destul de recent"... care anume? Da si tu niste detalii clare.

"religia falsa"... una singura? Din toate care exista acum? Cam cate religii cunosti tu? Nu trisa, nu te uita pe guagal. Zi de la tine.

"numarul ateilor"... e in crestere. Asa si? Isi dau din ce in ce mai multi oameni seama ca zeii (mai ales cei care au atribute umane cum e cel crestin) nu exista.

Astept sa zici detalii despre profetia implinita recent si cel mai important, sa prezinti pasajele din biblie in care Isus zice ca homosexualitatea e naspa si in care Isus interzice sclavia care a fost permisa de ta-su.

| drutzix a răspuns:

Nu.
Si am mai explicat de n-spe mii de ori ca Apocalipsa dupa Ioan e un tratat politic, dar deh e greu.

| Ben00 a răspuns:

Parintele Arsenie spunea ca am pasit in interiorul ei. Doar ca duratele pot sa aiba dimensiuni diferite fata de ce gandim noi.
Mi se pare ca si clima, cat mai ales oamenii si armamentul sunt pregatite pentru o asemenea nenorocire.
Nu cred ca Papa Francisc are vreo legatura. Fiecare crestin se numara sau nu in grupul celor care cauta sa respecte porunca iubirii si sa se apropie de Dumnezeu. Cred ca momentul depinde de fiecare om si poate fi intarziat.

Răspuns utilizator avertizat