| Asan_Olgun_1980 a întrebat:

E episodul biblic al intalnirii lui Avraham cu cei trei ingeri(Geneza 18:1-3). Cum se numesc acei ingeri si ce misiune aveau?

Răspuns Câştigător
| roxaa15 a răspuns:

Nu tin neaparta sa i-mi dai funda dar uite iti zic si numele celui de al 3-lea: Rafael- cred

6 răspunsuri:
| roxaa15 a răspuns:

unu era ingerul Mihail, al doilea era Gabriel si al treilea nu mai stiubig grin, misuniile lor erau : nasterea fiului lui Avraham, distrugerea sodomei si gomorei si salvarea lui Lot

| roxaa15 a răspuns (pentru roxaa15):

Anuntarea nasterii fiului lui Avraham

| Asan_Olgun_1980 explică (pentru roxaa15):

Daca imi spui si numele celui de al treilea inger ai Funda!

| Asan_Olgun_1980 explică (pentru roxaa15):

Merci pentru rapsuns, Funda a fost pe merit.
O sa vin cu acea poveste un pic mai amanuntit, sa fi pe faza happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxaa15):

Roxaa15 vezi ca nu e adevarat ce ai spus in legatura cu ingerii. acolo nu sunt ingerii obisnuiti acolo s-a aratat Sfanta Treime deci ai face bine sa rectifici. apropo misiunea lor a fost doar vestirea distrugerii sodomei si gomorei si vestirea nasterii lui isaac. alti ingeri au fost cei care au distru cetatile si l-au savat pe lot.

| roxaa15 a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Nu tin neaparta sa i-mi dai funda dar uite iti zic si numele celui de al 3-lea: Rafael- cred

| Asan_Olgun_1980 explică:

"Dumnezeu i s-a aratat [lui Avraham] la stejarii lui Mamre si el statea in usa cortului, in timpul zadufului zilei. Si el a ridicat ochii si a vazut si iata trei oameni stateau asupra lui si a vazut si a alergat sa ii intampine din usa cortului si s-a inclinat pana la pamant. Si a spus: 'Stapanul meu, daca am capatat trecere in ochii tai, nu trece, te rog, pe langa servitorul tau.'" (Geneza 18:1-3)

Ele fac referire la episodul biblic al intalnirii lui Avraham cu cei trei ingeri, Michael, Gavriel si Refael. Fiecare dintre acestia avea o misiune aparte: Michael urma sa anunte lui Avraham si Sarei faptul ca vor avea un copil, pe Itzhak, Gavriel trebuia sa distruga Sodoma si Gomora iar Refael urma sa ii curme suferinta lui Avraham dupa circumcizie (aceasta intalnire a avut loc in a treia zi dupa circumcizie, cand durerea era maxima) si sa il salveze pe Lot din mijlocul distrugerii.
Ingerii sunt proiectii ale vointei divine si nu au vointa proprie. Ei sunt insarcinati cu misiuni.
In ceea ce priveste modul in care Avraham li se adreseaza celor trei ingeri, folosind in ebraica cuvantul "adonai" (ortografiat alef-dalet-nun-iud )explicatia este simpla: "adonai" inseamna in ebraica "Domnii mei" (adonim sheli). Cu toate ca modul de pronuntare al celui mai sfant Nume divin este acelasi, in paragraful susmentionat din Geneza Avraham nu face altceva decat sa vorbeasca celui mai important dintre ingeri, Michael si sa foloseasca in adresare o formula politicoasa: "stapanul meu" -- "adoni" Alti comentatori (spre exemplu Ramban - Nachmanide) explica faptul ca de fapt Avraham a folosit Numele lui Dumnezeu ("A-donai") pentru ca a recunoscut ca ingerii sunt trimisii Acestuia.